Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Namazda Ellerin Göbeğe Bağlamanın Zayıf Oluşu

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam estagfirullah.Ben hic bu (sabah namazi giybet zina icki sigara) gibi konularin mezhep kadar cok gundeme getiripmedigini gorunce icim ona acidi.Yoksa birilerine mani olmak benim ne haddimedir?Ben sadece bu konularida gundeme getirmek istedim.Hata yaptiysam herkesten ozur diliyorum..Maliki mezhebini ogrenmeye gelince bu mezhebin giderek unutuldugunu gordum ve bunun icin bununda ogrenilmesini kendime gerekli gordum.Ben su anda Hanefi mezhebini taklit ediyorum en iyi bildigim mezhep o oldugu icin.

Hocam bir yazinizda:
Bir muddet sonra kendi yapısına göre eğer okuyub, araştırmayı seven öğrenici ve öğrendiklerini amele döken bir karaktere sahib ise, atalar anlayışındaki delille aykırı olanlarına muhalefet etmekten haz alacaktır.Kafam karisti:
Hocam bu muhalefet etmekten haz almak nefsin arzularinin yol actigi ve seytanin tuzagi olma ihtimali var mi?
Bende onceden hanefiden farkli bir seyler yapiyordum namazda fakat bunu nefisten olan arzu ihtimalini duyunca artik korkar oldum ve daha yapmiyorum.
HOCAM BU KONUYU IZAH ETSENIZ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi
Elleri gobek altinda tutma ve namazda elleri kaldirma garip bir konu ya ben hanefi mezhebi ne diyorsa ona uyan biriyim bir keresinde tekfircilerin bir ortamina girdim gobek altinda tuttugum ve elleri kaldirmadigim icin bana farkli davrandilar boyle ilkokul ogrencisi gibi :) bir keresinde de camii de namaz kiliyorum dedim bazi hadisler elleri kaldirmayi soyluyor oyle kilayim elimi kaldirdim bu sefer cemaat bana isidci muamelesi yapti garip yani :)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ortada bırsey var ve cok yanlıs gibi geliyor akhıler ımam azam yada safı oyle dedı dıye degıl Rasulallah nasıl yaptı ıse bıze onu gostermısler delıllerıyle ve hepsı demıskı BENIM VERDIGIM FETVADAN DAHA SAGLAMI CIKARSA BUNU TERKEDIN.DOGRUSUNU YAPIN.

Uygun olanı hangısı sahıhse onun yapılmasıdır.

Sımdı bu buyuklerımız boyle dıyorken bırı cıkıp bana hıcbırsey dıyemez.
Isıd cı yok su cu yok bucu. Sorarsa Rasulallah boyle yapıyordu dersın sıhhatlı hadısıde soyledınmı :) ıs bıter
Yanı bılmıyorum kısısel bır olay halını almıs bu cevremdekıler hep boyle
Oysa onlar Rasulallahtan en dogrusuna ulasmak ıcın bu sekılde ısı kolaylastırıp ınsanlara yon gostermıslerdır.
Allah onlardan razı olsun.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Peki biz bu hadislerden en dogru hukmu cikaracak bir muctehit bir Imami Azam olabilirmiyiz bunu dusunmek gerek bence.
Imami Azamda bir muctehiddi sonucta kafasina gore hukum verecek hali yok heralde.Turlu iftiralar deniliyor var Imami Azam hakkinda.Bu muctehitler arasinda boyle tartismalar olmasi normaldir.Mesela Ahirette zaten kimin daha dogru oldugu ortaya cikacak sorun yok o zaman.Oyle degil mi?
Hepimiz muctehit olsaydik su asirda taklitlere ihtiyac kalmazdi fakat muctehit olmak KOLAYMI?Kurandan hadisten hukum cikarmak KOLAYMI?Bunlar cok titiz ve teferruatli isler.COK DIKKATLI OLMAK LAZIM...
Birilerinin sana birsey demesi konusuna gelince milletimizin hepsi bu hadisleri anlayacak konumda degil.Hanefi olan daha mezhebini dogru sekilde tam bilmiyor.Dogal olarakta bu tepkiler olacaktir.FAKAT DIKKAT EDELIM BU YAPILAN DEGISIK UYGULAMALAR CAMIDE FALAN CEMAAT ARASINDA FITNEYE( GRUPLASMAYA KAVGAYA KUFRE) SEBEP OLURSA O ZAMAN IS SIKINTIYA BINER..

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Imami Azamda Rasulullaha benzemek icin mucadele verdigi icin oda en dogru olabilir sonucta.
Imami Azam o hadisi biliyordu o donemde.Hatta bu el kaldirma konusunda Imami Evzai ile munazarasi var.Okumani tavsiye ederim.
EN DOGRUSUNU YUCE ALLAH BILIR.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peki soruyorum sizlere Imami Azamda Rasulullaha benzemek icin siz gibi mucadele vermedimi? Hatta o kim biz kim..
Imami Azam o hadisi bilmistir o donemde.Hatta bu el kaldirma konusunda Imami Evzai ile munazarasi var.Okumani tavsiye ederim.
Burada imami azami yada digerlerini kotuleyen kim ?

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeslerim yanlis anlattim galiba biraz sizde bazi bolumu yanlis anladiniz.Tekrar diyorum Estagfirullah ben size elestiriyorsunuz anlaminda demedim.Bu benim haddimede degil zaten.Ben sadece Imami Azama muctehit olamayanlarin uymasi gerektigi dusuncesini burada savundum sadece o kadar.Bunlar benim dusuncelerim.
Yanlissam Allah affetsin.Bunlar cok mesuliyetli isler.Benim daha ileri aciklayacak kadar ilmim yok.Bunun icin daha fazla konusmak istemiyorum.
selametle

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sirf delilini arastirip dogru bulmanin sonucunda kaldirmak isini bu niyetle yapiyorsaniz buna birsey diyemem belki dogru olabilirsiniz.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt