Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Namaz Kılmayı Seviyor muyuz???

Ü Çevrimdışı

Ümmü Beyruha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler Mehmed Göktaş hocanın kaleminden satırlara dökülen Namazla ilgili bir yazısını sizlerle paylaşmak istedim...
Kendimizi sorgulayabileceğimiz tatlı bir uslupla kaleme alınmış bir yazı...Buyrun okumaya..... :güldüm

NAMAZ KILMAYI SEVİYOR MUYUZ?

Kendi kendimize şöyle bir düşünüp soralım ve samimi olarak cevap verelim:

"Bir Müslüman olarak namazı seviyor muyuz? Her zaman için namaz kılmayı seven bir insan mıyız?”"Namaz vakti gelse, ezan okunsa, namaz kılsam, canım namaz kılmak istiyor..."diyor muyuz hiç?

Midemizin açlık hissettiği ve bir şeyler yemek istediği gibi, günün belirli vakitlerinde namazın açlığını hissedip namaz kılma arzusu geliyor mu içimizden?

Karnımız iyice acıktığı zaman yanımızdakilerin konuştuklarını anlamaz hâle gelerek aklımızı yemeğe taktığımız gibi, namaza olan açlığımızdan dolayı da aynı durum meydana geliyor mu, kafamızı namaza taktığımız oluyor mu?

Bazen canımız bir şey istediğinden dolayı belirli bir öğün olmadığı halde mutfağa girip bir şeyler atıştırdığımız gibi, farz olan vakitlerin dışında gönlümüz namaz kılmak istiyor mu, durup dururken iki rekât namaz kıldığımız oluyor mu?

Sözü uzatmadan söyleyelim:
Allah Tealâ ile beraber olmayı arzuluyor muyuz?
Ezan sesi bizde nasıl bir etki yapıyor, ezanı duyduğumuzda çok müthiş bir müjdeli haber almışçasına gözlerimizin ışığı parıldıyor mu? Ezanın sözlerini tahlil ettiğimiz oluyor mu; tekbirler, tevhidler ve şehadetler kulağımıza ulaştığında ruhumuzun derinliklerine kadar ulaşıyor mu?

"Biraz sonra Allah Tealâ ile beraber olacağım,
Rabbimin huzuruna varıp samimî bir şekilde kendimi O’na arz edeceğim, O’nun Kelâmını O’na okuyacağım ve O da beni dinleyecek. Her taraftan üzerime çullanan ve içerisinde boğulduğum şu atmosferden kurtulacağım, beni boğmaya çalışan şu karanlıklardan sıyrılacağım, hepsini arkama atacağım, beni Yaratanın huzuruna varacağım, O’nunla sanki yüz
yüze geliyor gibi olacağım, O’na hâlimi arz edeceğim.Şu anda ne kadar mutluyum, ne güzel!” gibi duygu ve düşünceler geçiyor mu içimizden?

Samimî olarak cevap verelim:

Sonra bu düşüncelerimiz bir bir gerçekleşiyor mu?
Yani, Allah Tealâ’nın huzuruna vardığımızda O’nunla gerçekten sağlıklı bir iletişim kurabiliyor, beraber olabiliyor muyuz?
Bunun en önemli belirtisi olarak da O’nunla olan bu beraberliğimizi uzatmak istiyor ve uzatıyor muyuz? Kıyamımızı, kıraatimizi, rükûumuzu,secdemizi ve son oturuşumuzu, yani her bir rüknü kendi içerisinde uzatıyor muyuz?

Evet, sırf Allah Tealâ ile olan beraberliğimizden dolayı uzatabiliyor muyuz rükünlerimizi, yani namazımızı?

Namaz bize ne verdi şimdiye kadar? şu ana kadar kıldığımız namazlar bizi nereden nereye getirdi?

İdeal bir namaz bir insana ne verebilir, nereden nereye getirebilir, biz bunun ne kadarını elde ettik?

Namazımız, çevremizdeki insanların fark edebileceği bir şekilde bizim şahsımızda bir değişiklik yaptı mı?

Namazla dirilişilimiz, bu hayatî sorulara samimiyetle cevap vermekle mümkün olacaktır.

Evet kardeşler...
"Doğru yaaa..." dediğinizi duyar gibiyim!
Rabbim bizleri NAMAZA ACIKANLARDAN ETSİN!!!
NAMAZA ORUÇLU OLANLARDAN DEĞİL. :güldüm
AMİİİN!!!!!

E.A!

R Çevrimdışı

reh_numa1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH razı olsun kardeşim.Dediğin gibi RABBİM bizleri namaza acıkanlardan eylesin.Öyle hale getirsin ki acıktıkca nefis doymasın ve fazlasını arzulasın.Rabbim inş.ibadetlerimizi özelliklede namazlarımızı ihlasla kılabilmemizi , namaza her daim aç olabilenlerden
olabilmemizi nasip eylesin.AMİN...
ALLAH'a emanet ol güzel kardeşim....

Ü Çevrimdışı

Ümmü Beyruha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
reh_numa1 ' Alıntı:
Allah razı olsun kardeşim.Dediğin gibi RABBİM bizleri namaza acıkanlardan eylesin.Öyle hale getirsin ki acıktıkca nefis doymasın ve fazlasını arzulasın.Rabbim inş.ibadetlerimizi özelliklede namazlarımızı ihlasla kılabilmemizi , namaza her daim aç olabilenlerden
olabilmemizi nasip eylesin.AMİN...
Allah'a emanet ol güzel kardeşim....

E.A!

AMİN KARDEŞİM...
Namazada doyumsuzluğu yakaladığımız zaman dünyaya karşı olan açlığımız gidecek inş..
Rabbim razı olduğu güzellikleri bizde meleke haline getirsin!
AMİİN!!!

E.A!

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
çoğu zaman Allah ile tam irtibat kuramıyorum bazen de öyle haz alıyorum ki namaza doyamıyorum. inşallah namaza sımsıkı sarılan ve ondan istifade eden bir kul olmayı başarabilirim...selametle

Ü Çevrimdışı

Ümmü Beyruha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sAmAnpAn ' Alıntı:
çoğu zaman Allah ile tam irtibat kuramıyorum bazen de öyle haz alıyorum ki namaza doyamıyorum. inşAllah namaza sımsıkı sarılan ve ondan istifade eden bir kul olmayı başarabilirim...selametle
E.A!

AMİİN KARDEŞİM!!!
Şu namazlarımızi bi halledebilsek bi iznillah herşey yoluna girecek ben buna iman ediyorum!
Çünkü Rabbimiz diyor ya "Namaz kötü ve iğrenç şeylerden alıkoyar..."
Rabbim miracımız olacak namazlar lutfetsin bize!
AMİN!!!!!!!!!!!

E.A!

A Çevrimdışı

ankakuşum

Üye
İslam-TR Üyesi
AMİİN KARDEŞİM!!!
Şu namazlarımızi bi halledebilsek bi iznillah herşey yoluna girecek ben buna iman ediyorum!
Çünkü Rabbimiz diyor ya "Namaz kötü ve iğrenç şeylerden alıkoyar..."
Rabbim miracımız olacak namazlar lutfetsin bize!
AMİN!!!!!!!!!!!
-------------------------------------------------
aminnnnn. :agliyorum

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbım bızlerı namaza açıkanlardan eylesın ınşAllah... :agliyorum

amin amin aminnn...

Rabbım razı olsun kardeşim...

B Çevrimdışı

_Beyyine_

Üye
İslam-TR Üyesi
Cundullah ' Alıntı:
Namaz kilmak benim hayat diregim, o olmazsa bende olmam
iste ben de bu cevabi verecektim tam!Rabbim yuzunu aydinlatsin! Allah namazdan bir an gafil birakmasin bizleri!ve namazi hakkiyla dosdogru ikâme edenlerden eylesin bizi...

Üst Ana Sayfa Alt