Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru Müslüman Kardeşinize Tavsiyeler

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Avukatlıkla da küfür kanunlarının uygulanmasına aracı olup sistemin çarkına bir dişli oluyorsun. Ben de hukuk mezunuyum ama asla bu alanda çalışmayı düşünmüyorum hiç bir şekilde. Benim ahiretim hiç bir şeyden değerli değil. “Savunulmaya muhtaç mazlum müslümanlar” pek tabi bunu geri kalan yüz binlerce avukatla da yapabilir. Ben böyle düşünüyorum.
İşte son cümleniz “ben böyle düşünüyorum “ u başta söyleseydiniz geri kalan kısmını okumamız için zahmet ettirmezdiniz bize

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşte son cümleniz “ben böyle düşünüyorum “ u başta söyleseydiniz geri kalan kısmını okumamız için zahmet ettirmezdiniz bize
Şeyh Makdisinin risalelerinde rastladım ilk bu konuya ama ben isim vererek bir fetva dayatma peşinde olmadığım için neredeyse her konuda bu benim görüşüm der geçerim. Elbette bir lafzın benim görüşümü yansıtması sırf benim görüşümü yansıttığı anlamına gelmez. Ayrıca kardeş nasihat istemiş. Ben de nasihat veriyorum çok benzer bir durumun içerisinden geldiğim için. Görüş okumak istemiyorsanız size zahmet vermişim. Ama takdir edersiniz ki herkesin isteğine göre yazım şeklimi değiştiremem. Siz en iyisi bundan sonra benim nicki görünce atlayın.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Şeyh Makdisinin risalelerinde rastladım ilk bu konuya ama ben isim vererek bir fetva dayatma peşinde olmadığım için neredeyse her konuda bu benim görüşüm der geçerim. Elbette bir lafzın benim görüşümü yansıtması sırf benim görüşümü yansıttığı anlamına gelmez. Ayrıca kardeş nasihat istemiş. Ben de nasihat veriyorum çok benzer bir durumun içerisinden geldiğim için. Görüş okumak istemiyorsanız size zahmet vermişim. Ama takdir edersiniz ki herkesin isteğine göre yazım şeklimi değiştiremem. Siz en iyisi bundan sonra benim nicki görünce atlayın.
Evet bundan sonra kesinlikle son cümlenize riayet ederek sizin yazdıklarınızı pas geçeceğim.”bence,bana göre,ben böyle düşünüyorum “ SubhanAllah bu din ne şeyh makdisinin ne benim ne sizin görüşleri değildir.nerdeyse avukatları toptan tekfir ettiniz küfür çarkının bir dişlisi olacaktır sözünüzle.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet bundan sonra kesinlikle son cümlenize riayet ederek sizin yazdıklarınızı pas geçeceğim.”bence,bana göre,ben böyle düşünüyorum “ SubhanAllah bu din ne şeyh makdisinin ne benim ne sizin görüşleri değildir.nerdeyse avukatları toptan tekfir ettiniz küfür çarkının bir dişlisi olacaktır sözünüzle.
Benim kimseyi tekfir ettiğim yok. Kişi kendisi için öneri istemiş ben de bunu yapıyorum konuyu farklı yerlere çekmeye gerek yok. Ben 3. Sınıfta müslüman oldum daha erken olsam bırakırdım okulu. sonradan gönül rahatlığıyla yapamayacağım bir mesleğe neden yıllarımı vereyim. Ben kardeşin iyiliği için konuşuyorum. Sonradan yıllar geçince her şey zorlaşır diye. Bahsettiği şekilde bir avukatlıktan zaten yeterince gelir de elde edilmez kırk yılda bir böyle bir dava gelecek de vs vs. Muvahhidler zaten limon satıyor avukatlık asgari ücret tarifesi ben bıraktığımda 7000lira idi. Kim verebilecek? İlla bir icra tapu miras boşanma işi alınacak geçinmek için. Sonra faize bulaşılacak vs vs.

Son düzenleme:
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sonuç olarak her koyun kendi bacağından asılacak kardeşim ben olsam riske atmazdım diyecem ama ben oldum ve atmıyorum daha doğru olur :D sırf bu tür davalara bakabilmek için gibi bir bahane de benim için geçerli değil çünkü o davalara başkaları da bakar. Yeter ki paran olsun. Bir arkadaşım vardı sırf derneklerin işlerine bakıcam derdi sonra “fetvamı aldım” diyip banka avukatı oldu. Yani sınav büyük. Feragat edilmesi gereken şeyler büyük. Ödülü de bir o kadar büyük olur Allahın izniyle. gerisini sen bilirsin.

Abla birincisi bu tür davalara öyle herkes bakamaz, bu ayrı bir konu, solcusundan sağcısına kimse siyasi-örgütsel davayı kendisinden olmayana vermez. Bu sebepten bu davalar o kadar nadirende gelmez :)
İkinciside sadece bu tür davalara bakan bir avukatın işinde ne gibi bir şeri mahzur var bunu da anlatman lazım. Konu başka yere kaymasın sadece link atayım inşallah:

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

şu linkten 32. Meseleyi okuyabilirsin istersen kardeşim.

“Avukatlık mesleği , hakimlik ve savcılıktan farklı gibi görünmekle birlikte , esas itibariyle hakimlik ve savcılıktan farklı bir fonksiyonu yoktur . Çünkü avukat da gerektiğinde haklıyı haksız , haksızı haklı göstermek gibi bir takım tehlikeleri de beraberinde getirmekle birlikte , egemen düzenin yürürlükteki beşeri cahili hukuk ilke ve yasalarını esas alarak ve onları gerekçe göstererek savunmalarını yapmakta , iddialarını cevaplandırmakta , ispat ya da reddetmektedir.
Bir avukat için gerektiğinde “Rabbim ALLAH’tır“ dediği ve tağutu inkar ettiği için mağdur edilmek istenen bir müslümanı savunmak gibi , hakim ve savcıdan farklı bir konuma düşmek imkanı da vardır . Mesela son dönemlerde böyle avukatların varlığına şahid olmuşuzdur. Küfür rejimince terörist (!) örgüt mensubu diye lanse edilen muvahhid müslümanlar, böyle avukatların çilekeş ve samimi mucadeleri ile savunulmuş, Allah'ın izni ile serbest kalmıştır.
Tabi böyle avukatlık yapmak çok sıkıntılı bir durumdur. Manevi olarak sıkıntıları olduğu gibi küfür kanunlarını benimseyen, her türlü rezil durumları ve konumdaki kişileri savunan binlerce avukat gibi muvekkillerini "yolunacak kaz" gibi görmediklerinden maddi sıkıntılarla da boğuşmaktadırlar.
Sadece Allah rızası için görev yapan kişilere sadece yol vs masrafları istedi diye düşman olmamak gerekir.
Bu avukatların kullandığı ifadeler ve fiillere dikkat ederek sadece sıkıntıdaki muslumanları tağutun zindanlarından kurtarmaya çalışmasıyla, bu işi gönül rahatlığıyla ve benimseyerek para için yapanların aynı kefeye konulamayacağına inanıyorum.
Bundan dolayıdır ki avukatlığın diğer savunmalardan farklı ve daha musamahakar bir hükme tabii olacağını söyleyebiliriz . Ancak bunun kati olarak hükmü şudur da demek bizim için mümkün değildir .

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Konu çok gereksiz ve saçma sapan bir yere gitti abiler.
Ben avukatlığın yada başka bir şeyin hükmünü sormadım, elbette bu işi yapmaya kalkarsam fıkhını öğrenmem lazım ama muhtemelen girişte sorsaydım bu meseleyi bana bu mesele ile uğraşmamamı falan tembihlerdiniz.
Anladığım kadarı ile forum genel itibarı ile Cihad yanlısı Selefi çizgide, yukardaki linktede olduğu gibi bu örgütlerde kendi davalarını kendi adamlarına verirler.
Basit bir örnek vereyim: Hizbullah, Siyasi kanadı olan partiyi kendi avukatlarına kurdurdu. Burada oy vermek şirktir meselesine girmeyeceğim dikkat çekmek istediğim nokta farklı, bu adamlar parti kurduracak kadar güvendikleri insanlara dava vermişler, tersine mühendislik yapan kişi bunu görür.
Kabul edin yada etmeyin, istediğiniz kadar küfredin ve "biz beriyiz" deyin bu sistem içinde yaşıyorsunuz ve bu sistemde yaşadığınız sürece aldığınız ekmekten içtiğiniz suya kadar sistemin çarkına zaten su taşıyorsunuz. Afederisniz ama taharet bezinden bile vergi alıyor devlet.
Biraz ayakları yere basan söylemlerde bulunmak lazım, bunu sırf avukatlık meselesi için söylemiyorum genel konuşuyorum yoksa ben belki limon satmamışımdır ama kendimizinde olsa çok fındık toplamışımdır, eskiden beride rızık konusunda içten gelende bir tevekkülüm vardır konu o değil

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Konu çok gereksiz ve saçma sapan bir yere gitti abiler.
Ben avukatlığın yada başka bir şeyin hükmünü sormadım, elbette bu işi yapmaya kalkarsam fıkhını öğrenmem lazım ama muhtemelen girişte sorsaydım bu meseleyi bana bu mesele ile uğraşmamamı falan tembihlerdiniz.
Anladığım kadarı ile forum genel itibarı ile Cihad yanlısı Selefi çizgide, yukardaki linktede olduğu gibi bu örgütlerde kendi davalarını kendi adamlarına verirler.
Basit bir örnek vereyim: Hizbullah, Siyasi kanadı olan partiyi kendi avukatlarına kurdurdu. Burada oy vermek şirktir meselesine girmeyeceğim dikkat çekmek istediğim nokta farklı, bu adamlar parti kurduracak kadar güvendikleri insanlara dava vermişler, tersine mühendislik yapan kişi bunu görür.
Kabul edin yada etmeyin, istediğiniz kadar küfredin ve "biz beriyiz" deyin bu sistem içinde yaşıyorsunuz ve bu sistemde yaşadığınız sürece aldığınız ekmekten içtiğiniz suya kadar sistemin çarkına zaten su taşıyorsunuz. Afederisniz ama taharet bezinden bile vergi alıyor devlet.
Biraz ayakları yere basan söylemlerde bulunmak lazım, bunu sırf avukatlık meselesi için söylemiyorum genel konuşuyorum yoksa ben belki limon satmamışımdır ama kendimizinde olsa çok fındık toplamışımdır, eskiden beride rızık konusunda içten gelende bir tevekkülüm vardır konu o değil
Hay maşaAllah kardeşim..sen kendini hem uhrevi hem dünyevi geliştirmeye bak.müslüman kardeşlerinin birbirine ihtiyacı var..her “benceleri,bana görecileri “ takma dinleme.Rabbimden hem kendin için hemde bizler için Hidayet iste.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ekmek almakla avukatlık yapmayı aynı kefeye koymak da :D hadi neyse siz iyi anlaştınız takılın madem.

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ekmek almakla avukatlık yapmayı aynı kefeye koymak da :D hadi neyse siz iyi anlaştınız takılın madem.

Gereklilik açısından olmasa bile mesele sistemi döndürmekse ana eksende vergi döndürür. Sisteme para kazandırmak mahkemesindeki avukatlıktan çok daha farklı bir olay. Kastettiğim şey bu.
Ekmek çok uç bir örnek olduysa ellerimizdeki cihazlardan örnek vereyim, şu elimdeki bilgisayarı alırken %18 KDV ödedim eğer telefondan yazsaydım çok rahat %50'nin üzerine çıkardı ÖTV ile beraber ve sistemin çarkı asıl bu şekilde döner, yoksa Müslümanlar avukat olmuşmu olmamışmı bu sistemi fazla etkilemez. Acı gerçek bu

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Çok detaya girmeyeceğim. Öncelikle Rabbim ayaklarını sabit kılsın. Kitap okuyarak biraz zor olabilir. Zaten bulunduğun bölüm itibari ile birçok kitap okuyup ezber yapıyorsundur.

Konuları 3'e ayırmakta fayda var.
1-İtikadi Konular
-Bu konuda en güzeli video serileri (isim tavsiyesini yapmıyorum)+lazım oldukça konu özelinde aynı görüşün makaleleri
2-Fıkhi konular
-Yine bu konu için videolardan konular lazım oldukça bakarsın. Yoksa bir seri gibi bakmaya gerek yok.
3-Mutlaka bir topluluk içinde mensup olarak bulunmasan bile yer almalısın. Zaten bir zaman sonra farklı çevreler ile iletişime geçersin. Böylece siyasal olaylara farklı pencerelerden bakma ve sahayı koklamış olursun.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Başlangıç tefsirlerinden hangisini önerirsiniz?
İlahiyatta okuyan bazı arkadaşlar avama yönelik yazıldığı ve teolojik meselelerden ziyade güncel konulara ağırlık verdiği için Tefhimul Kuran isimli bir tefsiri tavsiye etmişlerdi.
Forumda bu tefsirin yazarı olan âlim genel olarak tezkiye ediliyor gördüğüm kadarı ile, bazı mutasavvıf bilinen kimselerin yaptığı Mevdudi eleştirileride bana pek tutarlı gelmiyor doğrusu...
Bu kitabı nereden bulabilirim? Benim tanıdığım dini kitap satan yerlerin tamamı muasavvuf olduğu için Mevdudi kitabı satmazlar.

Ali Küçük hocanın ismini çok duydum. Genel olarak Selefiler takip ediyor kendisini sanırsam. Bizim fakültede sadece bir tane Selefi arkadaş var benim tanıdğım, o kendisini çok sever. Gerçi Selefi olmayanlardan ve kendisi ile bizzat tanışanlardanda çok iyi şeyler duydum. Eleştirenler ise egnel olarak Mevdudiyi eleştirenler ile aynı kesim...
Bunu not aldım bu geceden tezi yok dinlemeye başlayacağım inşallah.
Bu arada okuma alışkanlığı kazanmaya yönelik bir tavsiyede verirsen iyi olur, dediğim gibi 4 senelik okul başka türlü bitmez :)

Ayrıca okuma dışında ne gibi tavsiyeleriniz olabilir? Özellikle Üniversite ortamında ve hukuk fakültesi gibi siyasi tartışmaların çokça olduğu bir yerde kendimi muhafaza edebilmek adına...
Hangi tefsir konusunda ciddi yorum yapabilmek için tam bir tefsir hakimiyeti gerekiyor aslında ama ben ufak izlenimlerimden bahsedeyim sizin için.

Tefhimul Kuran'ı bütün olarak okumadım ama arada bakıyorum ve gayet açık bir ifade ile karşılaştım çok fazla detaya girilmemiş. İlk etapta okuyabilirsiniz zannımca.
Ben Filzilal okuyorum Seyyid Kutup un da ağır bir dili yok bana göre ama herkese göre değişir mi bilemiyorum. Bunların play store da uygulamaları var. Öncelikle oradan göz atıp daha sonra alabilirsiniz isterseniz.
Bir de üstte tavsiye edilmiş ama Ali Küçük hocanın da tefsiri bence bayağı açık ve anlaşılır zaten sohbet havasını hissedersiniz hemen okuyunca.

İnternetten alışveriş yapabilirsiniz. Hatta ikinci el kitap satan sayfalara da bakabilirsiniz, öğrenci olmanız hasebiyle pahalı gelebilir ki pahalılar tefsirler. Oradan temin edebilirsiniz. Veya hiç olmadı kütüphanelerde de bulma imkanınız vardır Allahu alem. Büyük kütüphanelerde veya ilahiyat fakültesinin kütüphanesinden temin etme imkanına sahipseniz oradan da alabilirsiniz.

Son düzenleme:
K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hangi tefsir konusunda ciddi yorum yapabilmek için tam bir tefsir hakimiyeti gerekiyor aslında ama ben ufak izlenimlerimden bahsedeyim sizin için.

Tefhimul Kuran'ı bütün olarak okumadım ama arada bakıyorum ve gayet açık bir ifade ile karşılaştım çok fazla detaya girilmemiş. İlk etapta okuyabilirsiniz zannımca.
Ben Filzilal okuyorum Seyyid Kutup un da ağır bir dili yok bana göre ama herkese göre değişir mi bilemiyorum. Bunların play store da uygulamaları var. Öncelikle oradan göz atıp daha sonra alabilirsiniz isterseniz.
Bir de üstte tavsiye edilmiş ama Ali Küçük hocanın da tefsiri bence bayağı açık ve anlaşılır zaten sohbet havasını hissedersiniz hemen okuyunca.

İnternetten alışveriş yapabilirsiniz. Hatta ikinci el kitap satan sayfalara da bakabilirsiniz, öğrenci olmanız hasebiyle pahalı gelebilir ki pahalılar tefsirler. Oradan temin edebilirsiniz. Veya hiç olmadı kütüphanelerde de bulma imkanınız vardır Allahu alem. Büyük kütüphanelerde veya ilahiyat fakültesinin kütüphanesinden temin etme imkanına sahipseniz oradan da alabilirsiniz.

Ben genel olarak birden fazla ciltli olan kitapları cilt cilt almayı tercih ediyorum.
Ali Küçük hocanın derslerini açtım, abinin dediği gibi oldukça sade ve anlaşılır bir dili var gerçekten.
Zaten Ali Küçük hocada genel olarak avam halka yönelik yaparmış derslerini...

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Çok detaya girmeyeceğim. Öncelikle Rabbim ayaklarını sabit kılsın. Kitap okuyarak biraz zor olabilir. Zaten bulunduğun bölüm itibari ile birçok kitap okuyup ezber yapıyorsundur.

Konuları 3'e ayırmakta fayda var.
1-İtikadi Konular
-Bu konuda en güzeli video serileri (isim tavsiyesini yapmıyorum)+lazım oldukça konu özelinde aynı görüşün makaleleri
2-Fıkhi konular
-Yine bu konu için videolardan konular lazım oldukça bakarsın. Yoksa bir seri gibi bakmaya gerek yok.
3-Mutlaka bir topluluk içinde mensup olarak bulunmasan bile yer almalısın. Zaten bir zaman sonra farklı çevreler ile iletişime geçersin. Böylece siyasal olaylara farklı pencerelerden bakma ve sahayı koklamış olursun.

Allah razı olsun. İki sorum olacak nacizhane
1. İsim tavsiyesi yapmamanın sebebi nedir?
2. Bir topluluk içinde yer almaktan kastınız nedir? Burası gerçekten önemli çünkü bunun sıkıntısını çekiyorum diyebilirim.
Açık konuşacağım, bizim sınıftaki arkadaşlardan İslami aidiyeti olanların yarısı falan Hizbullah cemaatinden. Forum genel olarak cihad yanlısı örgütleri savunuyor, aslında anladığım kadarı ile Selefi olmayanlar içinde size en yakın düşünenler onlar. Usame bin Ladin'e ciddi hürmetleri var hatta Doğruhaber gazetesinde 11 eylül eylemlerini öven yazılar dahi okumuştum. Bunun dışında doğu/güneydoğu bölgesinde bir cihad tecrübeleride varmış galiba. Sizinle galiba Şiilere bakışta birde seçimlere girme meseleleri başlıca ayrışma noktaları.
Ama mesela siz rumuz olarak HAMAS'ı seçmişsiniz, Hamasta gerek İran gerek seçim konusunda bu durumda diye biliyorum. Bu vesile ile sormuş olayım o camia hakkında ne düşünürsünüz?
Ayrıca bir toplululk içinde yer almak neden önemli? Bunuda açarsanız sevinirim

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
son zamanlarda foruma yeni gelen üyelerle fazla tartisıyoruz

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle kardesim kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum bu dini öğrenmen için sana genel bişey tavsiye vereceğim hangi kitabi okuyorsan hangi sohbeti dinliyorsan veya hangi makaleyi okuyorsan oku, açılışı veya kapanışı "Bütün alimler bu konuda icmaa etmiştir" gibi şeylerle yapıyorsa genellikle bilki bu ya harici ya murcie yada sofiyye kaynaklı bir bilgidir ve güvenilir değildir bunu yazanda yalan söylüyordur. Ehli sünnet iman esaslari ve apaçık meseleler dışında çoğu meselelerde ihtilaf etmiştir, ehli sünnet iman itikad isim sifatlar..vs esaslariyla alakalı bir konuda kendilerinden farklı düşünen gerçek bidat(kaderiyye, rafiziyye, murciyye hariciyye, mutezile, sofiler.. vs) ehlini şahıs olarak tekfir etmemiştir (bazi nadir örnekler olabilir). hatta ehli sünnet rafizilerden bircok hadis rivayet etmiştir(sika olduğu sürece). Bu dini öğrenmede orta yolu bulman dileğiyle kardesim Rabbim yardımcın olsun hidayetini artirsin.

Tavsiyem hidayete tutunmak hidayetinin artmasi orta yollu olmak ve ayağının sabit kalmasi için sürekli dua et gözyaşı dök, takva Allah'tan istenir.

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle kardesim kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum bu dini öğrenmen için sana genel bişey tavsiye vereceğim hangi kitabi okuyorsan hangi sohbeti dinliyorsan veya hangi makaleyi okuyorsan oku, açılışı veya kapanışı "Bütün alimler bu konuda icmaa etmiştir" gibi şeylerle yapıyorsa genellikle bilki bu ya harici ya murcie yada sofiyye kaynaklı bir bilgidir ve güvenilir değildir bunu yazanda yalan söylüyordur. Ehli sünnet iman esaslari ve apaçık meseleler dışında çoğu meselelerde ihtilaf etmiştir, ehli sünnet iman itikad isim sifatlar..vs esaslariyla alakalı bir konuda kendilerinden farklı düşünen gerçek bidat(kaderiyye, rafiziyye, murciyye hariciyye, mutezile, sofiler.. vs) ehlini şahıs olarak tekfir etmemiştir (bazi nadir örnekler olabilir). hatta ehli sünnet rafizilerden bircok hadis rivayet etmiştir(sika olduğu sürece). Bu dini öğrenmede orta yolu bulman dileğiyle kardesim Rabbim yardımcın olsun hidayetini artirsin.

Tavsiyem hidayete tutunmak hidayetinin artmasi orta yollu olmak ve ayağının sabit kalmasi için sürekli dua et gözyaşı dök, takva Allah'tan istenir.

Anladım. yanlız icma hasıl olan pek çok mesele var diye biliyorum.
En basitinden Hz Ebubekir'in en efdal sahabi olduğunda icma nakli var örneğin.
Ancak sizin kastettiğiniz şey sanırsam fıkhı meselelerden ziyade itikadi meselelerdeki icma ve ihtilaf.

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Anladım. yanlız icma hasıl olan pek çok mesele var diye biliyorum.
En basitinden Hz Ebubekir'in en efdal sahabi olduğunda icma nakli var örneğin.
Ancak sizin kastettiğiniz şey sanırsam fıkhı meselelerden ziyade itikadi meselelerdeki icma ve ihtilaf.
Kardesim genellikle aşırı tayfa bu cümleyi kuruyor Mesela bir kardesin namaz kilmayan kafirdir bu konuda icmaa vardır diyor veya
Bir sofi kardesin ölüden medet konusunda ehli sünnetten icma vardır diyor
Cehaleti mazaret görmeyen tekfirci kardesin bu konuda ehli sünnetten icma vardır... vs vs diyor, ehli sunnet ise genelde birçok meselede bize göre böyledir bizim alimlerimiz böyle demiştir bizim görüşümüz budur bizim alimlerimiz bu konuda icmaa etmiştir gibi cümleler kurarlar aşırıya gitmezler, ara sira diğer mezhep imamlarinin görüşlerini eleştirebilirler fakat en sonda eleştirdiği kişiye Allah ondan razi olsun gibisinden methedici cümleler kurarlar çünkü biliyordurki karşıdaki alim doğru veya yanlış delillerle içtihadı etmiştir (Kurtubi Tefisirinde bizzat şahit oldum)

Son düzenleme:
HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Allah razı olsun. İki sorum olacak nacizhane
1. İsim tavsiyesi yapmamanın sebebi nedir?
2. Bir topluluk içinde yer almaktan kastınız nedir? Burası gerçekten önemli çünkü bunun sıkıntısını çekiyorum diyebilirim.
Açık konuşacağım, bizim sınıftaki arkadaşlardan İslami aidiyeti olanların yarısı falan Hizbullah cemaatinden. Forum genel olarak cihad yanlısı örgütleri savunuyor, aslında anladığım kadarı ile Selefi olmayanlar içinde size en yakın düşünenler onlar. Usame bin Ladin'e ciddi hürmetleri var hatta Doğruhaber gazetesinde 11 eylül eylemlerini öven yazılar dahi okumuştum. Bunun dışında doğu/güneydoğu bölgesinde bir cihad tecrübeleride varmış galiba. Sizinle galiba Şiilere bakışta birde seçimlere girme meseleleri başlıca ayrışma noktaları.
Ama mesela siz rumuz olarak HAMAS'ı seçmişsiniz, Hamasta gerek İran gerek seçim konusunda bu durumda diye biliyorum. Bu vesile ile sormuş olayım o camia hakkında ne düşünürsünüz?
Ayrıca bir toplululk içinde yer almak neden önemli? Bunuda açarsanız sevinirim

1-Yeryüzünde her insanın eksikleri/hataları vardır. Birini ya da birilerini tavsiye edince genelde ön plana bunlar çıkar veya o isme intisaplı sanılır.

2-Hizbullah cemaati bazı konularda güzel işler yapsa da şia ile dolayısı ile İran bağını kesemediği sürece benim nazarımda yeri yoktur. Seçim konusu zaten ayrı bir konu.

HAMAS adını 99 larda kullanmaya başlamıştım. Sonra buraya üye olunca da kullandım. Tabi zaman için de HAMAS değişimlere uğradı. Herkes beni böyle tanıdığı içinde değiştirme gereği duymadım. Çünkü şahsen tanıyanlar benim zaten düşüncelerimi bildiği için dert etmedim.

“Şeytan, koyunun kurdu gibi insanoğlunun kurdudur. Sürüden ayrılan ve uzaklaşan koyunu kurt nasıl kaparsa, şeytan da cemaatden uzaklaşan insanı öyle kapar. Onun için tenha yollardan (ayrılıktan) uzak durun. Cemaatten, ayrılmayın!” gibi cemaatin önemini hatırlatan hadisler var. Ben bugüne kadar birçok cemaat içinde bulundum. 20 yıllık cemaatim bana sırtını döndü. Buna rağmen bile cemaatsiz kalmamak için yine birileri ile cem oldum. Çünkü şeytan tek yakalarsa yoldan saptırabiliyor. Mutlaka çevrende sana nasihat edecek, hata yapmaman için farkında olmadan buna engel olacak kardeşlerin olmalı. %100 anlaşamasan bile olmalı. Karı-koca, abi-kardeş bile anlaşamaz iken bir başkası ile %100 anlaşmak zaten mümkün değil. Buna rağmen sabretmek gerekiyor. Ayrılık için daha doğru olduğuna inandığın bir cemaat varsa o ayrı tabi.

Üst Ana Sayfa Alt