Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Mümtehine 9 ve Maide 55 Ayetleri Çelişkili midir?

Ö Çevrimdışı

Ömer Buğra

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mümtehine Suresi 9. Ayette Allah'u Teala Hazretleri şöyle buyurur: " Allah ancak, din konusunda sizinle savaşmış, sizi yurtlarınızdan çıkarmış ve çıkarılmanıza yardım etmiş olanlarla dostluk kurmanızı yasaklar. "

Maide Suresi 55.Ayette ise "Sizin velîniz ancak Allah’tır, peygamberidir, bir de Allah’ın emrine boyun eğerek namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren müminlerdir."

Allah, Mümtehine 9'da "siz ile savaşmamış, anlaşmaya düşmemiş müşrikler arasında dostluk yapmanız yasaklanmamıştır." derken Maide 55'te "sizin veliniz ancak Allahtır, peygamberidir, müminlerdir." demektedir.

Maide 55'te velîlik yani dostluk 3 grup ile sınırlandırılırken Mümtehine Suresi 9. Ayette bu 3 grubun dışında bazı kötü amelleri yapmamış kâfirlerle dostluk yapmamız nehy edilmemiştir. Yani Maide 55'te dostluk anlatılan kişilerle sınırlandırılırken diğer ayette bu sınırın dışında bir dostumuz olabileceği anlatılıyor. Bu durum bir çelişki midir? Yoksa burada ki velîlik ve dostluk ayrı şeyler midir? Farklı bir izahı var mı?

R Çevrimdışı

Rabbinin_Kulu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran asla çelişmez insan çelişir .

Peygamber Efendimiz s.a.v kimsenin arkadaşı olmadığı gibi babası da değildir

Peygamber Efendimiz s.a.v in tek dostu Allah dır . geri kalan herkes onun ümmetidir

bahsettiğiniz soru da ve Ayette anlatılmak istenen ; arkadaş ve dost edinmeyin

burda ki dostluk ile Allah ve Resulünün dostluğu ap ayrıdır

yani sizin veliniz ; vekiliniz kendinize dost edineceğiniz yalnız Allah ve Resulüdür

yani burda da mecaz anlam giriyor gene

mesela Rabbimiz bizim dostumuzdur arkadaşımızdır sırdaşımız sahibimizdir sevgilimizdir

fakat dışarda ki arkadaşına ; naber kanka dediğin gibi

Allah a naber Allahım diyemezsin haşa ve kella haşa ve kella

burda ki dostluk velilik

güvenebileceğiniz teslim olabileceğiniz Allah ve Resulüdür

mesela bir başka Ayette Rabbimiz Mâide Suresi 51. Ayette

﴾51﴿
Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları veli edinmeyin. Onlar birbirlerinin velileridir. Sizden kim onları dost edinirse şüphesiz o da onlardandır. Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.

kafirleri dost edinirseniz sizde onlar gibi olursunuz diyo , yani sizi sapık sapkın fikirleriyle kandırıp eninde sonunda sizi de kafir yaparlar

ve gene Peygamber Efendimiz s.a.v bir Hadis i Şeriflerinde ;

kişi sevdiğiyle beraberdir buyuruyor

yani kafirleri seversiniz sizde onlarla haşrolunursunuz

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Öff sıktı şöyle sorular niye uzun cevap veriyorsunuz "değil" diyip geçin muhattap müslümansa yeterli

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
emri bil maruf nehyi anil münker
muhattap müslümansa diyorum
bir müslümanın soru üslubu böylr olmamalı bu iki ayeto anlamadım der tefsirini nüzul sebebini açıklarız en kötü "burada çelişki var diyenlere ne demeli?" diye sorar adam sana var mı diye soruyor sence var mı ömer sen bize yardımcı ol

R Çevrimdışı

Rabbinin_Kulu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
muhattap müslümansa diyorum
bir müslümanın soru üslubu böylr olmamalı bu iki ayeto anlamadım der tefsirini nüzul sebebini açıklarız en kötü "burada çelişki var diyenlere ne demeli?" diye sorar adam sana var mı diye soruyor sence var mı ömer sen bize yardımcı ol

neden bu kadar agrasif ve gerginsin . neden sağ sola sataşıyorsun bir " müslüman " olarak

bu tarz sorular sizi baydıysa cevaplamayabilirdiniz

fakat hayır siz böyle yapmadınız

hep soru sahibine taş atıp , hemde soruya tek cevap vermiş ben olarak " niye uzun cevap veriyorsunuz " diyerek bana taş atıyorsunuz

bana söz hakkı doğmamış olsa idi elbette size yazmazdım , fakat söz hakkı doğurmuş olmanıza karşın ben gayet nacizane

iyiliğe davet edip kötülükten sakındırmak için yazmama karşın

hala sertsiniz

bu soruyu soran bir kişi müslüman ise de değil ise de verilen sert tepki hakkında müslümanlar için ne düşünecektir

yaptığınız eylemlerin sonucunu düşünerek yapınız

Peygamber Efendimiz s.a.v i kızdırcak şeylere uysal yakşalaşarak bir çok insanın müslüman oluşuna vesile olmuştur . iyi geceler

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
yazında bana karşı 6 tane itham var taş yararken baş çıkardın gördün mü

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sakin olun kardeşler. Gerçekten özellikle ismi islamda yer edinmiş kişilerin isimlerine benzeyenlerin böyle sorular sorması insanı sarsıyor. Özellikle bu üye beni de başka bir sorusuyla çıldırtmıştı.

Şimdi baktım da toplam üç mesajı var üçü de islama şüphe düşürücü sorular. Kişi ya ajan amacı nifak tohumu ekmek ya da islamı uçlarda sorgulayan bir kardeş. Allah ıslah etsin. Etmiyorsa imha etsin. Çünkü fitne yaymak en büyük kötülüklerden.
28430

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kimsenin böyle soruları fitne olsun diye sorduğunu sanmıyorum. Nazik ve güzel bir üslup ile cevap verip kardeşin şüphesini gidermek en doğrusudur. Size saçma gelen bu gibi sorular insanların kafalarını ciddi şekilde rahatsız edebilir. Ben genç bir kardeşinizim böyle şüphe ve vehimler zamanında çok vaktimi aldı. İnsan bulabildiğim her yere sorumu yazayım da cevap bulayım diye fıldır fıldır dönüyor. Bu biraz da psikolojik bir durum. Yaşadığım için anlayabiliyorum. Kardeşlerimizi böyle şeylerden dolayı kınamamalıyız.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ancak tabiki karşımızdaki trol de olsa kardeş de olsa bize düşen elimizden geldiğince cevap vermektir çünkü soru soran sadece bir vesiledir başkaları okuyup ilham alır diye umulur.

Bu konuda hem Mümtehine hem de Maide surelerinden alıntılar yapılarak gayet güzel açıklanmış dostluk ve düşmanlık konusu.

R Çevrimdışı

Rabbinin_Kulu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ancak tabiki karşımızdaki trol de olsa kardeş de olsa bize düşen elimizden geldiğince cevap vermektir çünkü soru soran sadece bir vesiledir başkaları okuyup ilham alır diye umulur.

Bu konuda hem Mümtehine hem de Maide surelerinden alıntılar yapılarak gayet güzel açıklanmış dostluk ve düşmanlık konusu.

aynen troll olma olasılığı olabilir , araştırıyor olabilir , ateist olup biz müslümanlarla makara da yapmak istiyor olabilir veyahult fitne sokup iman çalmak da istiyor olabilir fakat dediğiniz gibi elimizden geldikçe yardımcı olmaya çalışmalıyız

çünkü hidayetin nereden geleceği Rabbimizin hidayeti neye vesile eylediği belli olmaz

her gün duyduğu bir sözdür ama siz yazarsınız o söz hidayet olur yada tatmin edici bir cevap olur . Allah razı olsun

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Mümtehine Suresi 9. Ayette Allah'u Teala Hazretleri şöyle buyurur: " Allah ancak, din konusunda sizinle savaşmış, sizi yurtlarınızdan çıkarmış ve çıkarılmanıza yardım etmiş olanlarla dostluk kurmanızı yasaklar. "

Maide Suresi 55.Ayette ise "Sizin velîniz ancak Allah’tır, peygamberidir, bir de Allah’ın emrine boyun eğerek namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren müminlerdir."

Allah, Mümtehine 9'da "siz ile savaşmamış, anlaşmaya düşmemiş müşrikler arasında dostluk yapmanız yasaklanmamıştır." derken Maide 55'te "sizin veliniz ancak Allahtır, peygamberidir, müminlerdir." demektedir.

Maide 55'te velîlik yani dostluk 3 grup ile sınırlandırılırken Mümtehine Suresi 9. Ayette bu 3 grubun dışında bazı kötü amelleri yapmamış kâfirlerle dostluk yapmamız nehy edilmemiştir. Yani Maide 55'te dostluk anlatılan kişilerle sınırlandırılırken diğer ayette bu sınırın dışında bir dostumuz olabileceği anlatılıyor. Bu durum bir çelişki midir? Yoksa burada ki velîlik ve dostluk ayrı şeyler midir? Farklı bir izahı var mı?

Mümtehine 8-9 ayetleri tarif ettiğiniz şekilde kafirler ile bir dostluk (velayet) bağı kurmayı helal kılmaz. Mümtehine 8 ayetine bakarsak, orada iyilik yapmak (en teberrûhum) ve adaletli davranmaktan (tuksitûhum) bahsedilir, velayetten değli. Maide 55 ile velayeti konu alan diğer ayetler sabit bir ilke olarak geçerlidir. Velayet Türkçe 'dostluk' denince anlaşılabileceği gibi salt bir arkadaşlık bağı ifade etmez, aksine siyasi-askeri bir dayanışmaya, yardımlaşmaya; bir ittifaka işaret eder. Tefisrlerde bunu görebilirsiniz.

___
Taberi: 3:28: أن يتخذوا الكفارَ أعوانًا وأنصارًا وظهورًا

Üst Ana Sayfa Alt