Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mitolojik, Küfür Sembol ve Resimleri Kullanmak, Oynamak Caiz mi?

B Çevrimdışı

Byaku

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle herkese selamınaleyküm.Şöyle bir sorum var.Bunun cevabını hiçbir yerde bulamadım. Zamanında oynamış olduğum bir oyun vardı bazen oynarım.Buradaki karakterlerin birçoğu Çin-Japon mitolojilerinden karakter isimleri.Kimileri onların tanrı diye inandığı bir takım putlardır.Örneğin Nü Wa denen bir karakter.Elbette mitolojik.Çin mitolojisinde tövbe haşaa evreni yaratan tanrıça diye tapıyormuş budist çinliler.(tövbe tövbee)Putu varmıdır yokmudur bilmiyorum.Müslüman insan tövbe haşaa napsın putu felen.(Allah'a sığınırım.)Ben o karakteri bir oyundan gördüm sadece.Fakat ben oyun amacıyla,o karakterlerin oynanış bakımından sevip öyle oynarım.Görünüşü olsun güçlü olması olsun tamamen oyunluk halleri.Gidipde putperestler gibi onu tövbe haşaa üstün tutma,tapınma gibi şeyler yapmam ona.Sadece "birer oyun karakteri,dizi karakteri,film karakteri gibi görürürüm.Zaten hayal ürünü.Her ne kadar isimleri budizmde shintoizmde geçmiş olsada ben onlara değil,sadece Allah'a taparım."diyerek kafamda günah olmaz heralde diyerek kullanmışımdır o karakterleri.Ama bazen ben orda geçen karakter resimlerini bir takım takıldığım anime forumlarında avatarlık resim olarak kullanmışımdır.Elbette kullanma amacım hayali karakter resmi ve de avatarlık bir resim amacıyla kullandım.Ordaki resimler şimdi budizm shintoizm gibi inançların direkmen putu sayılmaz sanıyorum.Çünkü onların kabullendiği heykel vs şeklinde birşey değil.Oyunun içine girdiği an oyun materyali olmuştur,filme konu olmuşsa film karakteri,diziye konu olduysa dizi karakteri olmuştur sanıyorum.Biraz farklı bir soru ama imanımızı korumamız lazım.Yani kısaca bir mitolojide veya bir budizm shintoizm gibi bir dinde geçen ve o inançlarda kutsal sayılan putların,bir filme diziye veya oyuna karakter halinde nakledilip,izleyici tarafından beğenilmesinde,izleyici küfre düşer mi?O karakterize edileni resme çekip,forumlarda sitelerde profil olarak kullanması da küfre düşürür mü?Ayrıntılı yazarsanız sevinirim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Byaku;288807' Alıntı:
Öncelikle herkese selamınaleyküm.
Şöyle bir sorum var.Bunun cevabını hiçbir yerde bulamadım.
Zamanında oynamış olduğum bir oyun vardı bazen oynarım.Buradaki karakterlerin birçoğu Çin-Japon mitolojilerinden karakter isimleri.Kimileri onların tanrı diye inandığı bir takım putlardır.Örneğin Nü Wa denen bir karakter.Elbette mitolojik.Çin mitolojisinde tövbe haşaa evreni yaratan tanrıça diye tapıyormuş budist çinliler.(tövbe tövbee)Putu varmıdır yokmudur bilmiyorum.Müslüman insan tövbe haşaa napsın putu felen.(Allah'a sığınırım.)Ben o karakteri bir oyundan gördüm sadece.Fakat ben oyun amacıyla,o karakterlerin oynanış bakımından sevip öyle oynarım.Görünüşü olsun güçlü olması olsun tamamen oyunluk halleri.Gidipde putperestler gibi onu tövbe haşaa üstün tutma,tapınma gibi şeyler yapmam ona.Sadece "birer oyun karakteri,dizi karakteri,film karakteri gibi görürürüm.Zaten hayal ürünü.Her ne kadar isimleri budizmde shintoizmde geçmiş olsada ben onlara değil,sadece Allah'a taparım."diyerek kafamda günah olmaz heralde diyerek kullanmışımdır o karakterleri.Ama bazen ben orda geçen karakter resimlerini bir takım takıldığım anime forumlarında avatarlık resim olarak kullanmışımdır.Elbette kullanma amacım hayali karakter resmi ve de avatarlık bir resim amacıyla kullandım.Ordaki resimler şimdi budizm shintoizm gibi inançların direkmen putu sayılmaz sanıyorum.Çünkü onların kabullendiği heykel vs şeklinde birşey değil.Oyunun içine girdiği an oyun materyali olmuştur,filme konu olmuşsa film karakteri,diziye konu olduysa dizi karakteri olmuştur sanıyorum.Biraz farklı bir soru ama imanımızı korumamız lazım.Yani kısaca bir mitolojide veya bir budizm shintoizm gibi bir dinde geçen ve o inançlarda kutsal sayılan putların,bir filme diziye veya oyuna karakter halinde nakledilip,izleyici tarafından beğenilmesinde,izleyici küfre düşer mi? O karakterize edileni resme çekip,forumlarda sitelerde profil olarak kullanması da küfre düşürür mü? Ayrıntılı yazarsanız sevinirim.
Aleykum selam we rahmetullah ;
Mitoloji kelimesi, yunanca mythos (masal - hikaye) ve logos (söz) kelimesinden yapılmıştır. Mitoloji; çok eski zamanlarda (İslam öncesi) gelmiş ve yaşamış olan ulusların inandıkları tanrıların, kahramanların, devlerin ve perilerin hayatının bahsedildiği hikayelerdir.

Çeşitli kafir güçlerinin çağımızdaki teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kendi küfür ideoloji ve dinlerinin simge, resim ve işaretlerini çeşitli vesilelerle (gazete, dergi, oyun, film, çizgi film, müzik vb) piyasaya sürerek bilhassa muslumanların bilinçaltına yerleştirerek önce gözlerinin daha sonrada fikirlerinin (akide) alışmasına, sevmesine çalışıldığı malumumuzdur.

Şuur sahibi izzetli Muslumanların böyle mâsumane bahanelerle küfrün önderlerinin olduğu aşikâre bilininen simge, resim ve oyunlardan sakınmaları elzemdir.

"(İbrâhim) Babasına ve kavmine: 'Sizin tapmakta olduğunuz bu heykeller nedir?' demişti. Onlar: 'Biz atalarımızı bunların tapıcıları olarak bulduk' dediler. (İbrâhim) dedi: 'Andolsun siz de atalarınız da apaçık bir sapıklık içindesiniz." (Enbiyâ, 52-54)

İlgili Konular :

Üst Ana Sayfa Alt