Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Miras Paylaşımında Küfür Kanununa Başvurarak Fazla Pay Almak İsteyen Kızın Hükmü?

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,
Mirasda zaman zaman kız çocukları kendilerine düşen paydan fazlasını istiyorlar. Bu durumda kendilerini bilgilendirmemize rağmen halen ısrar ediyorlarsa küfre girerler mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum,
Mirasda zaman zaman kız çocukları kendilerine düşen paydan fazlasını istiyorlar. Bu durumda kendilerini bilgilendirmemize rağmen halen ısrar ediyorlarsa küfre girerler mi?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh
Küfre girmesi, harama girmesi ; erkek kardeşlerinin kendisine haram olan payını gasb eden kız(lar)ın ısrar ederken hükmü kabul edip etmemesine bağlıdır. Eğer "Allah'ın hükmü budur fakat ben nefsime yenilip fazla para almak için resmi yasadan faydalanıyorum" tarzında savunma yapıyorsa harama (şirk) girmiş; konu hakkında hüküm anlatıldığı halde hükmü hiç kabul etmiyor ise kufur üzerinedir.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh
Küfre girmesi, harama girmesi ; erkek kardeşlerinin kendisine haram olan payını gasb eden kız(lar)ın ısrar ederken hükmü kabul edip etmemesine bağlıdır. Eğer "Allah'ın hükmü budur fakat ben nefsime yenilip fazla para almak için resmi yasadan faydalanıyorum" tarzında savunma yapıyorsa harama (şirk) girmiş; konu hakkında hüküm anlatıldığı halde hükmü hiç kabul etmiyor ise kufur üzerinedir.
Haram ile şirki niye aynı kullandınız?
Bir de eğer hükmü kabul etse nefsine uymadığı için uygulattırmasa küfre de muhakeme olmasa Allahın hükmünü uygulattırmadığı için yine küfre girer mi yoksa haram mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Haram ile şirki niye aynı kullandınız?
Bir de eğer hükmü kabul etse nefsine uymadığı için uygulattırmasa küfre de muhakeme olmasa Allahın hükmünü uygulattırmadığı için yine küfre girer mi yoksa haram mı?
Her haram şir değildir, şirk ise aynı zamanda helal değildir.

Hem tağutun mahkemesine gitmiyor, hem Allah'ın mahkemesine nefsinden dolayı (Kurâna başvurmuyor, engelliyor) Bu durumda kendisi nasıl bir çözüm ileri sürüyor?
Bahsettiğiniz durumlarda kişi en hafifi ile haram işlemiş olur.

Üst Ana Sayfa Alt