Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Meleklere Cinsiyet Belirterek Evlerde Süs, Tablo vs Asmak Küfür müdür?

S Çevrimdışı

SÖZVERDİK

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum bir tanıdığın evinde gördüm meleklere benzetilmeye çalışılmış kızlı erkekli tablolar vs sorduğumda meleklerin cinsiyeti olmadığını biliyorum süs için asıyorum dedi yine küfre girermi

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleykum
bir tanıdığın evinde gördüm meleklere benzetilmeye çalışılmış kızlı erkekli tablolar vs sorduğumda meleklerin cinsiyeti olmadığını biliyorum süs için asıyorum dedi yine küfre girermi
Âleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim, bu tür üç boyutlu put türünden biblo tarzı suretli heykelleri yıkmakla emrolunan muslumanın; evde tâzim sayılacak yüksek yerlere asması, uyardığınız halde asmaya devam etmesi, cehâletten dolayı ise haramdır. Helâl görerek asması durumunda küfürdür.
Meleklere cinsiyet verilmiş olması cahiliyye inançlarındandır ki, zaten İslam bu inancı yıkmıştır. Zaten bahsettiğiniz şahıs bunu kabul etmektedir.
Ayrıca bu tür putlara şirin isimler vererek meşru göstermeye çalışılsa da haramlık dereceseinden çıkmadığı gibi, bulunduğu haneleri rahmet melekleri de terkeder!

Ebu Talha, Ali, Aişe, Selma Ummu Rafi, Ebu Hurayra, Ebu Burde ve Usame (radıyallahu anhum), Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmişlerdir:
"Melekler içinde köpek ve suret (resim, heykel, biblo vs) bulunan eve girmezler"
(İbn Ebi Şeybe (6/71-72); Tirmizi (1749); Darimi (2666); Ebu Davud (taharet 90); Nesai (1/116); İbn Mace (2/1203); Ahmed (1/83, 104, 107); Tayalisi (s.17)

----

Süslü Taş Bebekler, Biblolar, Heykeller :
Çağımızda kafirleri taklid ve onlara benzeme arzusu neticesinde müslümanlar arasında yaygınlık kazanmış olan bid’atlerden biri de taş bebekler, insan ve hayvan biçimindeki çocuk oyuncakları ve çeşitli heykelciklerin kullanımının, bunları evlere bürolarda ve diğer ticari mahallere kadar taşınması suretiyle yaygın bir hale gelmiş olmasıdır. Bu iş kesinlikle haramdır. Hiçbir alim bu gibi timsallerin (heykel, heykelcik vb.) yapılmasına cevaz vermemiştir. Müslümanların, bu konuda Allah’tan korkmaları ve şeriate uygun olmayan süslemelere tevessül etmemeleri gerekir.
• Anıtlar Ve Meçhul Asker Anıtları:
Bu bid’at birçok müslüman ülkeye yayılmış durumdadır. Ülkeleri ve halkları için fedakarlık yapmış kimse veya kimselerin anılarını ebedileştirmek için anıtlar yapmak, müslümanlara batı sömürgeciliğinden miras kötü bir adettir. Eğer ölüleri tazim caiz olsa idi, herkesten önce peygamberler için caiz olurdu. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu.
Allah’ım! Kabrimi tapılan bir put kılma.”
[ Buhari, Muslim ]

Bu davranışın İslam ile hiçbir ilgisi yoktur ve İslam’ın hoş görmediği bir iştir.
Hakkı murad eden kimse için bugün gazeteler, dergiler ve sair matbuâtta yer alan ruh taşıyan varlıkların resimlerinin bu derece yayılmış olmasının bariz bir yanlış ve apaçık bir haram olduğu ortadadır. Bunu görebilen bir müslümanın, geçmişte yaptıklarına tevbe ederek nasihat ve uyarma ile kardeşlerini de bunlardan vaz geçirmeye çalışması gerekir.
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şubheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez.
Bu durumda, kim şubheli şeylerden kaçınırsa, dinini ve ırzını korumuş olur. Kim de şubheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır.”
[ Buhari, Muslim ]
Allahu Teala’dan, bizi dinimizde ince anlayış sahibi kılmasını, ihlas ile rızıklandırmasını, bize imanı sevdirip, kalplerimizi onunla süslemesini, küfür ve fısktan da uzak tutmasını dileriz.
Sözlerimizi bitirirken; Peygamberimiz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’e, ailesine ve ashabına salât ve selam ederiz.
[ Abdullah Yolcu, İslam’da Resmin Hükmü ]

İlgili Konu:

Resim Yapmak ; Asmak : Ressamlık

https://www.islam-tr.org/konu/resim-yapmak-asmak-ressamlik.8873/

Üst Ana Sayfa Alt