Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mehir Borcu Olan Erkeğe Zekat Vacip mi ?

kemkem1223 Çevrimdışı

kemkem1223

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm.
Annem ve babam bir süre önce boşandı, babamın anneme mehir borcu var ve ödemedi. Babam mehir borcu olduğu için ona zekatın vacip olmadığını, bu yüzden zekat vermeyeceğini söylüyor. Araştırdım fakat net bir sonuç bulamadım, bilgisi olan var mı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamünaleyküm.
Annem ve babam bir süre önce boşandı, babamın anneme mehir borcu var ve ödemedi. Babam mehir borcu olduğu için ona zekatın vacip olmadığını, bu yüzden zekat vermeyeceğini söylüyor. Araştırdım fakat net bir sonuç bulamadım, bilgisi olan var mı ?
Âleykum selam we rahmetullah;

Bir kimsede zarurat-ı diniyye'nin (asli ihtiyaçlar) haricinde nisab miktarından fazla olan nakit para veya ticaret mal (eşya) bulunduğu halde, bu miktara denk de borcu olsa, kendisine zekat farz olmaz. (Ömer Nasuhi Bilmen, İslam İlmihali, Zekâta tâbi olmayan mallar, md. 18; krş. İbnu Abidin, Reddu'l Muhtâr, 2/260-2612; Alauddin Ebu Bekr b. Mesud b. Ahmed Kâsânî, Bedâi'us-Sanâi' fi Tertîbi'ş-Şerâi, 2/6)
Bu sebeble bir kişinin maddi borcu varsa, hanım(lar)ına ödenecek mehir vereceği / borcu varsa, zekat hesablanırken bu borçlar mevcud total miktardan çıkarıldıktan sonra zekat hesabı yapılmalıdır. Eğer bu borçlar sebebiyle nisab miktarına ulaşılmıyorsa zekat farz olmaz.

Üst Ana Sayfa Alt