Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mardin Usulü İçli köfte

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Mardin Usulü İçli Köfte

5675649777_6bd672fed0.jpg

İbnu Ömer (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki: “İnsanlar yalnızlıktaki (mahzuru) benim kadar bilselerdi, hiçbir atlı tek başına bir gececik olsun yol yapmazdı.”
Buhârî, Cihâd 135

Mardin ve çevresinde haşlanarak yapılan içli köfte (igbebet) kitel denen bulgur çeşidinden yapılıyor. Malatya’da yarma deniliyor. Bu bir çeşit unlu bulgur. Islatıldığı zaman ununu salıyor ve extra un katmanıza gerek kalmıyor. Bu bulgurla yapılan köftenin ağzını yuvarlak kapatmanız mümkün değil. Bu yüzden düz olarak kapatılıyor.
Hatırlatmak isterim ki, bu köfteyi açmak oldukça maharet istiyor. Çok ince açmanız lazım ki; itiraf edeyim ben buralılar kadar ince açamadım. Eğer kalın açılırsa dış kısmı çok sert oluyor. Eğer ben ince açamam diyorsanız, sizi şuradaki tarife alayım
icon_smile.gif

***Mardin mutfağından haşlanmış içli köfte (İgbebet)***

Malzemeler

• 500 gr. kitel, yarma veya unlu bulgur
  • 2 su bardağı ılık su
  • Tuz

İç malzemesi

• 7-8 tane büyük boy soğan
  • 400 gr yağlı kıyma
  • 1 yemek kaşığı karışık salça
  • Yarım demet maydanoz
  • 4-5 yemek kaşığı sıvıyağ
  • Karabiber,yenibahar,kimyon,pulbiber
  • Arzuya göre dövülmüş ceviz (sevdiğiniz miktarda)

Mardin içli köftesi nasıl yapılır?

• Hamurundan önce köftenin içini buradaki gibi hazırlayın.
  • Yoğurma kabına kiteli alın ve 2 su bardağı su ile ıslatın.
  • Yarım saat kadar bekletin.
  • bu süre sonunda köftenin tuzunu atın.
  • Azar azar su ilavesiyle yoğurmaya başlayın.
  • Dikkat edin suyu birden boşaltmayın. Çok yumuşak bir hamuru asla açamazsınız.
  • Açılacak kıvama gelen hamurdan iri bir ceviz büyüklüğünde alıp yuvarlayın.
  • İşaret parmağınızla ortasına bastırarak, açabildiğiniz kadar açın.
  • İçine yeteri kadar iç koyun.
  • Ağız kısmını düz bir şekilde yassıltarak kapatın.
  • Kaynayan tuzlu suya köfteleri atıp, köfteler havalanana kadar haşlayın.

CAHİDE

Not: ikbebetlik bulgur yoksa ince köftelik bulgura irmik eklenerek yapılabilir. İlk kez yapacak kişiler için içinde irmik olması daha kolay açılmasını da sağlar ama irmik koyarken 1 ölçü bulgura yarım ölçü irmik olacak şekilde koyulmalı..