Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mahrem Olan Kadınlar Kimlerdir? Mahremlerle Olan Munasebetlerdeki Tutumumuz Nasıl Olmalı?

O Çevrimdışı

orhan123

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allahın Selamı rahmeti ve bereketi üzerinize ve üzerimize olsun.
Bir erkeğin yakın akrabalarından kimlere bakabileceğini sormak istiyorum. mahrem boyutu ile. annem bacım halam teyzem ( bunların kızları dahil mi ?? )bunları sadece biliyorum bunlar dışında hangi bayanlarla konuşmam helaldir. bir sorumda üniversite öğrencisiyim bayanlarla hiç muhabbete girmemeye çalışıyorum. lakin yanıma gelip ders konusunda benden yardım istedikleri zaman tıkanıp kalıyorum. diyorum yardım etsem sevabdır diye düşünüyorum ama yardım ederken konuşuyorum karşıdaki yumuşuyor ozamanda kötü oluyor. onlara nasıl bir tavır takınmam gerekmeli. onlara çok uzatmadan kısa yoldan yardım mı etmeliyim yoksa kusura bakmayın yardımcı olamam mı demem gerekli. sahabeden bu noktada yaptığı örnekler varmı.
Allah şimdiden razı olsun Esselamu aleykum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuhu kardeşim ;
Evvela mahremimiz olan kadınlar şunlardır :

"Size şunları nikahlamak haram kılındı: Anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek ve kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kız kardeşleriniz ve karılarınızın anneleri, ve kendileri ile zifafa girdiğiniz kadınlarınızdan olan ve evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. Eğer üvey kızlarınızın anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Sulbunüzden gelen (öz) oğullarınızın hanımları ile evlenmeniz ve iki kız kardeşi birlikte nikahlamanız da haramdır. Ancak cahiliyyet devrinde geçen geçmiştir. Şubhesiz ki Allah gafur (çok bağışlayıcı) ve çok merhamet edicidir." (Nisa 23)

Yani ; Annemiz, kızımız, bacımız, halam, teyzem, yeğenlerim, süt annem, süt kardeşim, kayın validelerimiz, üvey kızlarımız hariç diğer kadınlar/kızla şer'i hududa riayet etmeden görüşmek haramdır.

İkinci soruna gelirsek, kardeşim görünüş, tavır ve yaşam olarak İslami bir hayata büründüğünüz zaman bu sorunları büyük oranda bitirirsiniz. Diğer bir mesele de, soru soran bayana, kısa, öz cevap, kitap, sayfa söyleyerek (tabi karşı tarafta fitneye düşürmeyecek bir uslubda) kısa sürede irtibatı kesip uzaklaşabilirsin.

29343

İlgili Konular:

https://www.islam-tr.org/konu/erkek-hocanin-kadinlara-tebligi-caiz-mi.22038/

https://www.islam-tr.org/konu/erkek-ile-namahrem-kadinin-tokalasmasinin-hukmu.23720/

O Çevrimdışı

orhan123

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kardeşlerim. Cevabımı aldım sağolun. Hepsini uygulamaya özen gösteriyorum. Fakat arada kopma sapma oluyor. Alaylar söylemler.hocalarda üzerime gelince ufaktan yumuşama oluyor.(elbette mazeret değil okumamda farzı ayn değil ama kahraman olamıyorum bırakıp gidemiyorum okulu). Rabbim imanımızı artırsın en yakın zamanda çekip alsın bizleri.. Selam ve dua ile...

Üst Ana Sayfa Alt