Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kurban Nasıl Kesilir?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allâme Şeyh İmâm Abdulaziz b. Bâz rahimehullah’a soruldu:

Soru: Şer‘î kesim nasıl yapılır? Özellikle deve nasıl kesilir?

Cevap: Deve, davar ve sığır türünde hayvanların şer‘î kesimi, kesenin el-Hulkûm, el-Merî ve iki vedec’i –ki bunlar, boynu saran iki kalın damardır.- kesmesidir. Bu, hayvan kesiminin en mükemmeli ve en güzelidir. el-Hulkûm, nefesin geçtiği borunun adıdır. el-Merî, yiyecek ve içeceklerin geçtiği borunun adıdır. İki vedec ise, boynu saran iki damardır. Hayvanı kesen bu ikisini kestiğinde kan daha fazla çıkar. İşte bu dört şeyi keserse –bütün ulemânın görüşüne göre- kesilen hayvan helâl olur.
İkinci durum: Nefes borusunun, yemek dorusunun ve bir damarın kesilmesidir. Bu da aynı şekilde –ilkinden daha düşük seviyede olsa da- helâl, sahîh ve tayyibtir.
Üçüncü durum: İki damarı kesmeksizin sadece nefes ve yemek borularını kesmektir. Bu da aynı şekilde sahîhtir. Bunu ilim ehlinden bir topluluk ifade etmiştir. Delîlleri de Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’in şu sözüdür: “-Diş ve tırnak müstesnâ- kanı akıtan bir şeyle kesim yapılır ve üzerine Allah’ın ismi anılırsa onu yiyin.” [Buhâri (2507); Müslim (1968)] Bu konuda tercîh edilen budur.
Devenin de sol eli (sol ön ayağı) bağlı olarak üç ayak üzere ayakta iken boynu ile göğsü arasındaki lebbe denilen yere (kesici bir alet ile) vurarak nahredilmesi sünnettir. Sığır ve davar cinsinde ise sünnet, sol taraf üzerine yatırarak kesmektir. Yine, sığır ve koyunun kesilmesinde de deve kesiminde de sünnet hayvanın kıbleye döndürülmesidir. Bu vâcib değil sadece sünnettir. Kıbleden başka bir yöne kesilecek olsa da kesilen hayvan helâldir. Aynı şekilde yerde kesilecek olan ayakta ayakta kesilecek olan yerde kesilecek olsa yine helâldir. Ancak sünnete muhâliftir. Tevfîk Allah’tandır.

Mecmu‘û Fetâvâ ve Makâlât Mütenevvia 18/26

alıntıdır.
 
Üst Ana Sayfa Alt