Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kur'an Ayetleriyle Konuşan Kadın

H Çevrimdışı

hasna

Üye
İslam-TR Üyesi
Tebe-i Tâbiîn neslinden Abdullah ibn Mübarek hazretleri anlatıyor:
Hacca gidiyordum. Irak-Suriye topraklarından geçerken yalnız bir kadına rastladım. Selâm verdim; selâmımı
"Söz olarak Rahîm bir rabden selâm sözüdür onların duyacağı" (Yâ-Sîn:58 ) âyetiyle aldı."
Buralarda ne yapıyorsun?" diye sordum."Allah kimi yoldan çıkarmışsa, ona yol bulduracak yoktur" (A'râf: 186) âyetini okudu.
Anladım ki, yolunu kaybetmiş. Nereye gittiği soruma"Bir gece kulunu Mescid-i Haram'dan alıp Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah'ı tesbih ederim" (İsrâ: 1) âyetiyle karşılık verdi.
Anladım ki, geçtiğimiz hacc mevsiminde haccını tamamlamış, Kudüs'e gidiyor."
Ne zamandan beri böyle yolunu kaybettin?" dedim."Tam üç gece (yani üç gündür)" (Meryem: 10) dedi.
Yiyecek verme teklifinde bulundum."Sonra orucunuzu gün batıncaya kadar tamamlayın" (Bakara:187) âyetini okudu."İyi de Ramazan'da değiliz" dedim."Kim Allah için nafile bir hayır yaparsa, Allah her hayrın karşılığını verendir, her şeyi hakkıyla bilendir" (Bakara: 158) âyetiyle cevap verdi. "Yolculukta oruç açılabilir" dedim."Ama orucu tutarsanız, bu hakkınızda daha hayırlıdır" (Bakara: 184) âyetini okudu.
Niye benim gibi konuşmadığını sordum.
"Ağzından tek bir söz bile çıkmasın ki, yanında onu gözleyen ve o sözü kaydetmeye hazır bir gözcü bulunmamış olsun" (kâf: 18 ) dedi. "Kimlerdensin?" diye sordum."Bu konuda bilgin yok (ailemi söylesem de tanımazsın). Sonra göz de, kalb de (görmeden, kesin bilgiye dayalı olmadan verdiğin her hükümden) sorumludur" (İsrâ: 36) âyetiyle cevap verdi. "
Hata ettim, hakkını helâl et!" dedim.
"Bugün size kınama yok. Allah, sizi bağışlasın" (Yusuf: 92) dedi.
Deveme bindirip kafilesine ulaştırma teklifinde bulundum."Hayır adına ne işlerseniz Allah onu bilir" (Bakara: 215) âyetiyle mukabele etti.
Devemi yanına getirdim. Binecekken,"Mü'min erkeklere söyle, bakışlarını sakınsınlar" (Nûr: 30) âyetini okudu. Gözlerimi çevirdim; binecekken deve ürküp kaçtı, bu arada elbisesi az yırtıldı."Başınıza musibet olarak ne gelirse, bu bizzat işleyip, onu hak etmeniz sebebiyledir" (Şûrâ: 30) âyetini mırıldandı."
Sabret, deveyi bağlayayım!" dedim."Bu hususta Süleyman'ı anlayışlı ve daha isabetli davranır kıldık" (Enbiyâ: 79) âyetini okuyarak, devemi yönlendirme konusunda benim daha başarılı olduğumu kasdetti.
Deveye bindi ve "Bunu bize baş eğdiren Allah'ı tesbih ederim; yoksa bunu biz başaramazdık. Ve sonunda şüphesiz Rabbimize döneceğiz!" (Zuhruf: 13-14) âyetlerini okudu.
"Haydi!"diye deveyi hızlandırdım."Yürüyüşünde (ve davranışlarında) vakur ol ve sesini yükseltme. Seslerin en çirkini, (bağıran) eşeğin sesidir!" (Lokman: 19) mukabelesinde bulundu.
Yürürken şiir okumaya başladım. "Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun!" (Müzzemmil: 20) dedi. "Şiir okumak haram değil ki!" dedim."Bu hususu ancak gerçek idrak ve basiret sahipleri düşünüp anlar!" (Bakara: 269) cevabını verdi.
Bir süre gittik; sonra evli olup olmadığını sordum."Ey iman edenler! Cevabı verildiğinde sizi üzecek meselelerden sormayın!" (Mâide: 101) âyetini okudu. Derken kafilesine ulaştık ve "Kafile içinde kimsen var mı?" dedim."Mal ve evlât dünya hayatının süsüdür!" (Kehf: 46) dedi.
Anladım ki, evlâdı var. İsimlerini sordum. "Allah İbrahim'i dost edindi; Allah Musa ile konuştu; Ey Yahya, Kitab'a kuvvetle tutun!" (Nisâ: 125, 164; Meryem: 12) âyetlerini okudu.
"Ey İbrahim, ey Musa, ey İsa!" diye kafileye seslendim. Nur yüzlü üç genç "Buyur!" diye çıkageldi.
Onlara para verip, "Bununla içinizden birini şehre yollayın! Yemeklerin helâl ve temiz olanına baksın ve size bir yiyecek getirsin. Dikkatli davransın!" (Kehf: 19) dedi.
Yiyecek gelince bana, "Geçmiş günlerinizde yaptıklarınızın karşılığında şimdi afiyetle yiyip için!" (Hâqqa: 24) dedi.
Çocuklara, "Annenizin bu durumunu bana söylemezseniz bu yemekten yemem!" dedim."Annemiz" dediler, "Ağzından Cenab-ı Allah'ın gazabını çekecek yanlış bir söz çıkar korkusuyla 40 yıldır böyle sadece Kur'an'la konuşur."

İbn Mübarek, bu hadiseyi Kur'an'da her şeyin bulunduğuna delil olarak anlatırdı

M Çevrimdışı

muhammedül emin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun kardeşim başarılarının devamını ve duyduklarının arzını diliyorum ve nice güzel hayırlı menkıbelelerle bizleri şereflendirmeni bekliyorum.
Hayırlı Akşamlar!!

H Çevrimdışı

hasna

Üye
İslam-TR Üyesi
gönül de öyle ister kardeşim amin inşallah..sizden de paylaşımlarınızı bekleriz.. duayla :)

A Çevrimdışı

anaksunamum

Üye
İslam-TR Üyesi
sayın anaksunamum ; daha önce paylaşıldığı için konular birleştirilmiş ve size ait olan editlenmiştir. konularda mesajları bulunanlar mağdur olmasın diye konu tümüyle silinmemiştir. hakkınızı helal edin. selam ve dua ile.

Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
nekadar güzel bir durum,hayatına, diline KURAN-I KERİMİ yerleştirmiş,hayran kalmamak elde değil
"Ağzından tek bir söz bile çıkmasın ki, yanında onu gözleyen ve o sözü kaydetmeye hazır bir gözcü bulunmamış olsun" (kâf: 18 )
bide günümüze bakın!!
çok güzel bir yazı ,ellerine sağlık

E Çevrimdışı

emreank

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yüceler yücesi rabbim bizlerede böyle analar nasip etsin. (amin) Bizleride analara evlat olmayı ve hidayet yolunda yürümeyi nasip etsin. (amin) Şu mubarek ramazan ayının rahmet günlerinde rahmetinden bizleri azad etmesin. Rahmet verdiklerinin yoluna iletsin. Müminin kalbine sığan Allahım beni mümin olarak yanına al. Nasıl temiz ve pak olan nurundan yarattığın ruhumu temiz ve pak olarak yeryüzüne göndermiş isen nefsimin şeytanın gayretlerinden kirlenen ruhumu ancak ve ancak sen pak edersin. Bana ve tüm inanalara rahmet ve merhamet etki temiz ve pak olarak sana dönmek nasip olsun. Azamet ve kerem sahibi ancak sensin. Bizleri zelil etme. Müflis olmaktan ancak sana sığnırız. Bizlerin kalblerini sana layık şekilde misafirhane eyle. Çünki sen celilsin rahman ve rahimsin. Bizleri bağışla...

Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
maşallah ne güzel bir dua
İNŞALLAH TEMENNİLERİMİZ BU ,
İNŞALLAH ALLAHIM KABUL BUYURUR
VE AMİN diyelim

C Çevrimdışı

cemree

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
çok kötü bir zaman olan ahir zamanda yaşıoruz.bu gibi şeylerin eskıden bile olsa oldugunu bilmek çok güsel. çok zordur böle insanları bulmak bu dönemde.çok üzülüorum insanlara kendime.ne için yaşadıklarının farkında olmayan bir sürü insan.sadce marka delisi gösteriş meraklısı olan insanlar. RABBIM NE OLUR BİZİ AFFET....

U Çevrimdışı

uksimu

Aktif Üye
Frm. Yöneticisi
günlük hayatımızdaki konuşmalarımızı kuranın ayetleriyle yapmamızı müctehidler yanlış görüyo
ve caiz değpildir diyorlar
o yüzden böyle yapmayalım inşallah buı konuya dikkat edelim . selametle.

C Çevrimdışı

coeur__87

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ben bu konuyu"kuran en büyük mucize "kitabında okumuştum."gerçekten mütiş bir hadise .ALLAH herkese nasip etmiyor..

N Çevrimdışı

nadiye

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH ne buyuk lutufta bulunmus bız ıse gaflette bulunup kotu sozler soylemeye hazırız bu ahır zamanda ALLAH bıze yardım etsın

U Çevrimdışı

uksimu

Aktif Üye
Frm. Yöneticisi
kardeşlerim ayetlerle konuşulması hususuna alimler sıcak bakmamaktadırlar günlük konuşmalarınızı ayetlerle yapmayın inş. s.a.

F Çevrimdışı

fagar

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun kardeşim. bu guzel paylasımın hayırlara vesile olur ve bizlere de doğru yolu gösterir inşaallah...

dua ile..

M Çevrimdışı

mehmet05

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ya sizden ALLAH razı olsun bu yaşanan sohbeti bize aktardığınız için.Güzel ALLAH'ım nelere kadir o kadına nasıl bi beyin bahşetmiş ki her soruya Kur'an-ı kerim'le cevap veriyo.Cenab-ı Allah'ın gücü yetemiyceği şey yok işte.

H Çevrimdışı

Hanne-sevde

Üye
İslam-TR Üyesi
uksimu ' Alıntı:
kardeşlerim ayetlerle konuşulması hususuna alimler sıcak bakmamaktadırlar günlük konuşmalarınızı ayetlerle yapmayın inş. s.a.
sebeb?????açıklama yaparmısın kardeş...
.ne kadar çok Ayet ezberlersek,her konuşmamızda bir Ayet okursak,o bizim kurtuluşumuza vesile olacaktır Allah'ın izniyle.....boş konuşmuş olunmaz ve devamlı Allah'ın Ayetleri sanki yeni vahyolunuyormuş gibi gündemde tutulur....ezberinde çok Ayet olanlara ve her fırsatta onları etrafındakilere okuyanlara selam olsun...alınlarından öpüyorum ...... :helalsana :helalsana konuşun...Ayetler tekrar gündemimize gelsin..hertürlü fuhşiyatın,kötülüklerin konuşulduğu şu asırda,sizler Ayet konuşun dostlar.......ezberleyin....

U Çevrimdışı

uksimu

Aktif Üye
Frm. Yöneticisi
dediginiz gibi eger ayet ve hadisler okunup sonrada açıklamaları yuapılırsa ona bir lafımız yok elbette o yüzden kuran ve hadisle böle konuşanlara selam olsun ama günlük hayatında demişim dikkat ederseniz. yani ben gezmeye gidiyorum demek yerine cuma günü namaza çagrıldıgınızda Allah c.c. zikrine koşun ........... ve sonra yeryüzünde dagılın swözünüğ sölemekten bahsediyoruz. butur şeytler kuranı kerimin dalgaya alınmasına sebeb olacak ve daha pek çok kötü yönde gelişşmeler oluşturacaktır. seebi budur. muhakka ayetleri ezberleyin ama anlamak için eger böle olsaydı günblük konuşmalarda kullanmak üzere ayet arardı herkes. Allah affetsin muhafaza. s.a.

dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kaynağı neredir acaba alıntı yapacağım inş

___

Yönetici Notu:

Aynı içeriğe sahip iki konu birleştirildi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
http://www.cevaplar.org/index.php?content_view=3926&ctgr_id=17

Kaynaklarda: el-Mer'etul-Munekellime Bi'l-Kur'an yani: (Kur'an'la Konuşan Kadın) ismiyle yad edilen bu olayın aslı için bakınız: Muhammed b. Ahmed el-Hatîb el-İbşihi el-Mısri, el Müstadraf Min müstazraf, 1/114-115. (Osmananlıca'ya trc: Ekmekcizade Hafız Ahmed) Mecelle et-Terbiyet'il islami. Sayı: 11-12, sayfa: 676, (1985).

Üst Ana Sayfa Alt