Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Korsan Yazılım Ticareti Yapmak Caiz mi?

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum;
Akhiler siteyi çok taradım ama mesele oturmadı bende.

Çoğunlukla Microsoft teknolojilerinin ürünleri kullanıyoruz ve açıkçası hiç birine para vermedim ve bunlardan halen daha gelir sağlamaya devam ediyorum. Kafir malını, teknolojisini izinsiz kullanmanın haram olması meselesine kalbim mutmain olmadı.

Bana yardım edebilecek olanınız var mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;
RSUrX74.jpg
Genel anlamda kâfirlerin ticâri amaçlı ürettikleri ve pazarladıkları programları rıdasız ve izinsiz kullanmak ve satmak Câiz değil kardeşim.

Program şirketlerin, firmaların
deneme veya kendi izni / bilgisi dâhilinde olan program - sürümleri kullanmak câizdir.

Yukarıdaki konu linkleri aşağıdadır.

Kafirin Kul Hakkı ve Kul Hakkının Çeşitleri?

Kul Hakkı Nedir, Nelerdir?
KORSAN YAYIN - İslami Eserlerde Kul Hakkı Olmaz

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1) Kul tanımı meselesi, ben yalnız mu'minler o tanıma girer ve ortada zulüm yoksa(Kur'an ve Sünnet'e göre) karşı tarafın hiç bir hak iddia edemeyeceğini düşünüyordum.

2)“İyilik, ahlâkın güzelliğidir. Günah ise, kalbinde rahatsızlık uyandıran ve başkalarının muttalî olmasından hoşlanmadığın şeydir.” Bu ve benzeri hadisleri önümüze ışık tutsun diye nakletmişsin,

Allah şahidim ticaretim umrumda değil, microsoft ve benzeri yamyamlara para vermek kanıma dokunuyor.

3) Bir de müsade edersen "Yesar" meselesi bu konuyu kapsayıp kapsamadığını başka biri(leri)ne soracağım. Eğer etmezsen sıkıntı yok şüpheli der çıkarım meseleden. Allah muhafaza hükmü beğenmeyip kapı kapı fetva dolaşmaktan Allah'a sığınırım.

Abdulmuizz Fida

Admin
Kardeşim cevablarımızı dilediğin gibi değerlendirip araştırabilir, sorgulayabilirsin. Hatta yanlışlarımızı bize delilleriyle sunarsanız yazımızı ve görüşümüzü düzeltir, değiştiririz de. Bundan dolayı size muteşekkir olurum.
Burada genel olarak kimse kimseyi tanımaz, genelde yazılarımızdan birbirimizi tanırız. İnşeAllah bu ve diğer yazılarımızı araştırmanız şahsen hoşuma gider, körü körüne araştırmayan, sorgulamayan bir anlayış zaten hoş değildir. Allah yardımcımız olsun.

Muhammed Faruk Çevrimdışı

Muhammed Faruk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Araya girmek gibi olmasın ama inşAllah bende düşüncemi belirtmek isterim.Şimdi Microsoft gibi şirketler,kime çalıştığı bellidir.Buna giden paralar Amerika ekonomisini ayakta tutar.Ayrıca bu tür şirketler amerikan ve diğer istihbarat birimleri ile yakın ilişki içindeler.Bizim bilgilerimizi onlara veriyorlar.Bu durumda kul hakkı olacağını düşünmüyorum.Bu tür konulara Şeyh Usame'nin Amerika'yı ekonomik olarak çökertme konusundan düşünmek gerek.Çünkü bir şirket direkt olmasada dolaylı olarak Amerika ekonomisine destek veriyordur.Mesela vergiler vs. gibi.Ama bazı paralı yazılımlar olur,web site temaları olur vb. konuda bunu yapanların kim olduğu, ne olduğu vs. onun hakkında birşey bilinmiyorsa burada kul hakkına dikkat etmek gerek diye düşünüyorum.Bunun dışında eğer siz ücretli yazılımları crackleyerek kullanıyorsanız bilgisayarınıza bir nevi virüs gibi birşeyde bırakıyorsunuzdur.Kim bilir o crack dosyasının kodunda neler vardır.Bunun için her zaman dediğim gibi eğer yapabiliyorsanız ücretli yazılımların açık kaynak alternatiflerine yönelin inşAllah.

Abdulmuizz Fida

Admin
Araya girmek gibi olmasın ama inşAllah bende düşüncemi belirtmek isterim.Şimdi Microsoft gibi şirketler,kime çalıştığı bellidir.Buna giden paralar Amerika ekonomisini ayakta tutar.Ayrıca bu tür şirketler amerikan ve diğer istihbarat birimleri ile yakın ilişki içindeler.Bizim bilgilerimizi onlara veriyorlar.Bu durumda kul hakkı olacağını düşünmüyorum.Bu tür konulara Şeyh Usame'nin Amerika'yı ekonomik olarak çökertme konusundan düşünmek gerek.Çünkü bir şirket direkt olmasada dolaylı olarak Amerika ekonomisine destek veriyordur.Mesela vergiler vs. gibi.Ama bazı paralı yazılımlar olur,web site temaları olur vb. konuda bunu yapanların kim olduğu, ne olduğu vs. onun hakkında birşey bilinmiyorsa burada kul hakkına dikkat etmek gerek diye düşünüyorum.Bunun dışında eğer siz ücretli yazılımları crackleyerek kullanıyorsanız bilgisayarınıza bir nevi virüs gibi birşeyde bırakıyorsunuzdur.Kim bilir o crack dosyasının kodunda neler vardır.Bunun için her zaman dediğim gibi eğer yapabiliyorsanız ücretli yazılımların açık kaynak alternatiflerine yönelin inşAllah.
Aklı kaynak alan heva düşüncelerin duygulara yenik düşen yazıya dökülmüş halidir yazdıkların kardeşim.
Aklen mantıklı gibi gelsede düşünceni savunan bir tane âlim adı veya eserinden alıntılama yapamazsın.
Ta ki Şehid Usame bin Laden (rahimehullah) gibi safını belli et ve fiili olarak sıcak savaşın içinde bulunursan ganimet veya fey olarak da görebilirsin.
Fakat sen kafirlerle veya Daru'l Harbte bir nevî emanla ya da vatandaş olarak ikamet et, çalış evlen yaşa, her türlü ticaret yap iş maddi ödemeye geldiği zaman vicdanla cüzdan arasına sıkışarak "ya bunlar kâfir, madden desteklememek lazım, o sebebden kaçak / korsan kullanıyorum" de.
Böyle düşünenler aynı ülkede sanal alemde olmayan reel hayatta mecbur olmadıkları halde nice kâfirlere ve şirketlere ticaret adı altında para öder.
Nitekim elektrik, su, tlf vs. ne kadar fatura ödüyorsak aynı mantıkla ya yaptığın andlaşmaya uymayıb kaçak kullanacaksın, yahut Rasulullah (s.a.v.) ve bazı sahabeler gibi kâfirlerle ücret karşılığında ticaret yapacaksın!
Bir de madalyonun diğer yüzü var ki, musluman bir davetçiye yakışmayan bu tavırlar ile nasıl örnek ve emin olan peygamberin ummetini temsil edeceğiz? Hele ki din düşmanlarının bu olayı tesbiti (yakalaması) durumunda şahsımınız adına İslam'a gelecek karalama ve yaftalamanın teşhiri ile negatif etkisini ve veballerini nasıl göğüsleyeceğiz?

Muhammed Faruk Çevrimdışı

Muhammed Faruk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşin en başından korsan yazılım kullanmadığımı belirteyim inşAllah.Yani şunu demek istiyorum: Herhangi bir şirket olacak ve onun programının kodları kapalı olacak(1), istihbarat servisleri ile yakın ilişki içinde olacak(2) ve ona giden paralar yine bizlere mermi,bomba şeklinde olacak.(3)

(1) Programın kapalı kaynak olması onun içinde ne olduğu bilinmezliğidir.İçinde bizi izleyen veya sonradan sistemimize erişmek için arkakapılar(backdoor) olabilir.Şimdi Islami olarak düşünürsek, bir mal alacağım ama bunun içinde ne olduğu söylenmeyecek.Ben böyle bir mal alır mıyım?

(2) Bir mal alacaksın ve o güvenlik ve gizliliğini ihlal ederek resmen alacağın mal bir ajan gibi olacak.

(3) Bunuda Israil'i boykot etme kategorisine dahil edemez miyiz?
Yani işin en başından bu tür malları almamaya çalışacağız.Biloyorum etrafımızda neredeyse ne alsak tağutlara destek olmuş oluyoruz ama gücümüz nispetinde elimizden geldiği kadar onlara destek olmamaya çalışacağız.İlk mesajımda dediğim gibi, meçhullüğü bilinen bir ürün hakkında kul hakkına dikkat etmek gerek diye düşünüyorum.

Birde abi bu sıcak savaş konusunu açabilir misin biraz daha?
Birde ben korsan ticaret yapmak konusunun altına yazmışım.Kesinlikle bunu ticarete dökmek konusunu bende kabul etmiyorum.Benimde gönlüm razı değil müslümanların korsan program kullanmaları.Çünkü dediğim gibi programı crackleyerek kendinizi dahada tehlikeye atmış oluyorsunuz.Her zaman dediğim gibi eğer yapabiliyorsanız bunların alternatiflerine yönelin inşAllah.

Abdulmuizz Fida

Admin
İşin en başından korsan yazılım kullanmadığımı belirteyim inşAllah. Yani şunu demek istiyorum:
Herhangi bir şirket olacak ve onun programının kodları kapalı olacak(1), istihbarat servisleri ile yakın ilişki içinde olacak(2) ve ona giden paralar yine bizlere mermi,bomba şeklinde olacak.(3)
(1) Programın kapalı kaynak olması onun içinde ne olduğu bilinmezliğidir.İçinde bizi izleyen veya sonradan sistemimize erişmek için arkakapılar(backdoor) olabilir.Şimdi Islami olarak düşünürsek, bir mal alacağım ama bunun içinde ne olduğu söylenmeyecek.Ben böyle bir mal alır mıyım?
(2) Bir mal alacaksın ve o güvenlik ve gizliliğini ihlal ederek resmen alacağın mal bir ajan gibi olacak.
(3) Bunuda Israil'i boykot etme kategorisine dahil edemez miyiz?
Yani işin en başından bu tür malları almamaya çalışacağız. Biloyorum etrafımızda neredeyse ne alsak tağutlara destek olmuş oluyoruz ama gücümüz nispetinde elimizden geldiği kadar onlara destek olmamaya çalışacağız.İlk mesajımda dediğim gibi, meçhullüğü bilinen bir ürün hakkında kul hakkına dikkat etmek gerek diye düşünüyorum.
Bu tür ürünleri (kodu kapalı, güvenliksiz vs.) kişi kendi durumuna göre ister alabilir ister almaz. Kendi pozisyonuna göre karar verip hareket edebilir. Tehlikesinden kesin olarak eminse alması ona haram olur, emin değilse ihtimalle haram veya helal denmez. Almaması iyi olandır.
İsrail ürünleri kategorisine ancak İsrail ürünleri veya İslam devletinin (şer'i kâdı'sının) vereceği fetvayı kapsayan stratejik ürünler girebilir. Aksi taktirde istismar söz konusu olur. Zan veya kesin bilgi içermeyen ihtimalle yasak koymak uygun değildir.

Birde abi bu sıcak savaş konusunu açabilir misin biraz daha?
Birde ben korsan ticaret yapmak konusunun altına yazmışım.Kesinlikle bunu ticarete dökmek konusunu bende kabul etmiyorum.Benimde gönlüm razı değil müslümanların korsan program kullanmaları.Çünkü dediğim gibi programı crackleyerek kendinizi dahada tehlikeye atmış oluyorsunuz.Her zaman dediğim gibi eğer yapabiliyorsanız bunların alternatiflerine yönelin inşAllah.
Kardeşim; evet küfür tek millettir fakat ticari malları ancak meşru yollardan alınır. Bu da ya mâlum olan alış-veriş veya cihad ederek ganimet/fey. Miras konusu gündemimizde değil. Zira kâfirin malının muslumana mirasen intikali genel olarak câiz görülmemektedir.
Sıcak savaştan kasıt, fiili olarak savaş / cihad durumu ki o zaman kâfirin malının ücretsiz ganimet olarak alınması gündeme gelir, yukarıda demek istediğim de buydu. Aksi taktirde karşılıklı rıda yoluyla alış veriş yapılarak veya hediye ile kâfirin malına sahib olunabilir.
Bugün hiç bir ilim ehli (âlim), çeşitli akli izahatlar veya duygusal yaklaşımlar serdederek Dar'ul harb'de veya Dar'ul İslam'da bulunan muslumanların kâfirlerin mallarına (bâtıl yollarla) el koymasına veya kullandıkları ürünün ücretini ödememesi gerektiğini söylememektedirler..

659742972002.jpg

Bir zamanlar (seksen ortaları, 90 başı) İrfan Çağrıcı isminde bir muslumanın emirliğinde "İslami Hareket" adında bir cemaat mevcut idi. İrfan çağrıcı, Batman'lı olup Hizbullah üyesi iken daha sonraları İslami Hareket adlı cemaat kurup, İran'a gidip geldiği söylendi. Bundan sonra araba çalıp sahta belgelerle satarak cemaati finans yönünü karşılamaya çalışıldı.

01ira.gif
00tur.jpg

1996 - 2000

Örgütün Çöküşü :
20 Ocak 1993’de bir otomobil hırsızlığını takip eden görevlilerin Mehmet Zeki Yıldırım’ı yakalamaları ve ardından Küçükyalı Dervişbey Sitesi’ndeki evde Kudbettin Gök, Mehmet Ali Şeker, Hüsnü Yazgan, Mehmet Kaya, Ali Akyüz, Fahrettin Baytap ve Ayhan Usta’nın gözlem altına alınmasıyla örgütün varlığının ortaya çıkartıldığı belirtilen iddianamede, Ekrem Baytap ile Mehmet Ali Bilici ve Zubeyir Gümüş’ün de yakalanmalarıyla örgütün dağıldığı, İrfan Çağrıcı’nın Adil Ateş ve Mehmet Okatan’la otomobil hırsızlığına başlaması üzerine de, Tamer Arslan, avukat Hüsnü Yazgan, Ziver Kartal, Ergun Şendur, Hasan Özdemir ve Ömer Faruk Baş’ın Çağrıcı’ya karşı birleşerek, “avukat grubu” adını aldıkları anlatılıyor.

Başta Husnu Yazgan olmak üzere çeşitli alimler, İrfan çağrıcı'ya bu işin caiz olmadığını, muslumana yakışmadığını vb. insanlar bu işin "hırsızlık" olduğunu düşündüğünü, söylemesine rağmen etkiili olmadı.

İrfan çağrıcı (ve cemaati) bu zaman zarfı içerisinde çeşitli "Kafir cinayetleriyle (Çetin Emeç, Turan Dursun)" adı anıldı.
Çağrıcı’nın da 2 Mart 1996’da Kadıköy’de bir banka şubesinde “Rasim Ayar” sahte kimliğiyle yakalandığı iddianamede ifade edilmiştir.
İrfan çağrıcı idama mahkum olmuş, örgüt üyeleri çeşitli yıllara ceza kesilmiştir.

04_d.jpg
05_d.jpg

Üst Ana Sayfa Alt