Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Konuyu Kapatmak İçin Dil ile Onay Vermek Küfre Düşürür mü?

N Çevrimdışı

Nizamı Furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm;

Atatürkçü düşünceleri olan ve fikri sapıklık içerisinde olan yakınım birine tebliğ yapmıştım çok çok uzun süreler tartıştıktan sonra baktım kafa hiç bişeye çalışmıyor anlayacak gibi değil bende bıktığım için "evet, doğru sen haklısın, ben yanlış biliyorum. " gibi sözler söyledim ve konuyu kapattım. Sonra bir an pişman oldum kendimi iki yüzlü gibi hissettim(Allaha sığınırım) keşke onun o sapık sözlerini dil ile ikrar etmeseydim. Hataya düşmüştüm.

Şimdi sorumda şu ben kendimden örnek verdim. Bu şekilde küfri bir düşünceye (bıkmaktan dolayı, veyahut konuyu kapatmak için- he he sen haklısın gibi ) dil ile onay vermenin durumu nedir?

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

@Nizamı Furkan Bu durumda maslahat devreye girer. Fıkhi bir mesele bu. Mesala; "yav he he, sende haklısın veya deliye he demek sevapmış vesaire" gibi gerçek anlamıyla kültürler arası anlamı farklı olan kalıplar var bilindiği üzere. Eğer karşında ki kişi senin "evet, doğru sen haklısın, ben yanlış biliyorum." sözünden "kendisinin yanlış bildiğinin ve senin doğru bildiğin" çıkarımını yapmışsa sorun yoktur. Veya sen "karşındaki şahsın yanlış bildiğini, kendinin doğru bildiğini" vurgulamak için böyle yaptıysan sorun yok demektir ama karşı -kültürel anlamda değilde- gerçek anlamda anlayacak kadar kültürden yoksunsa veya o kültürden bihaberse ona ben böyle demek istemiştim diye kalıbın doğru anlamını kullanarak anlatman gerekir. Dediğim gibi bu hem fıkhi hem de maslahat gerektiren bir olay.

Günahlarınızı açıklamayın İnşeallah -soru soracağınız zaman "mesela birisi şöyle dedi" vesaire gibi sorun-;

“Günahlarını açıklayanlar hariç bütün (samimi tövbe eden) insanlar affedilmiştir. İnsanlardan birisi geceleyin bir günah işler, Allahu Teala günahını örtmüştür. Ancak, sabaha çıkınca Allah Teala’nın örttüğü perdeye açar ve günahını (insanlara) anlatırsa işte bu affedilmez."
(Buharî, Edeb, 60; Müslim, Zühd, 52; Riyâzu’s-Sâlihîn, 24; Câmiu’s-Sağîr, 3000)

“Günah gizli kaldıkça sadece sahibine zarar verir. Ortaya çıktığında ise düzeltilmezse, topluma zarar verir.”
(Câmiu’s-Sağîr, 332)

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt