Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kimse Haksızlığa Uğratılmaz

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Kimse Haksızlığa Uğratılmaz
Yer, Rabbinin nuruyla parıldadı, (orta yere) kitap kondu; peygamberler ve şahidler getirildi ve aralarında hak ile hüküm verildi, onlar haksızlığa uğratılmazlar. (Zümer Suresi, 69)

İşlenen her amelin sorgulanacağı bu günün ihtişamı, Allah'ın büyüklüğüne, sonsuz adaletine, Cebbar (dilediğini zorla da olsa gerçekleştiren), Kahhar (kahreden) ve Muntakim (intikam alan) sıfatlarına yakışır şekilde olacaktır. Dünyada olduğu gibi ahirette de amellerin sorgulanıp sonuçlandırılması Allah'ın adaleti ile eksiksiz olarak görülecektir. O gün kurulacak olan "duyarlı teraziler" ile herkes hak ettiği karşılığı bulacaktır. Kuran'da din gününde kurulacak olan hassas terazilerin bilgisi şu şekilde verilmektedir:

Biz ise, kıyamet gününe ait duyarlı teraziler koyarız da artık, hiçbir nefis hiçbir şeyle haksızlığa uğramaz. Bir hardal tanesi bile olsa ona (teraziye) getiririz. Hesap görücüler olarak Biz yeteriz. (Enbiya Suresi, 47)

indir.jpg

Dünya hayatı boyunca yapılan her amel en küçük ayrıntılar bile eksik kalmaksızın bu tartılara konulur. Bu tartının ibresi sonsuz azaba veya sonsuz kurtuluş ve mutluluğa götürecek kararı belirler. Yaptıkları iyilikler ağır gelen insanlar cennete gidecektir, hafif kalanlar ise korkunç bir azapla azaplandırılacakları cehenneme atılacaklardır. Ayetlerde şöyle buyrulmaktadır:

İşte, kimin tartıları ağır basarsa, Artık o, hoşnut olunan bir hayat içindedir. Kimin tartıları hafif kalırsa, Artık onun da anası (son durağı) "haviye"dir (uçurum). Onun ne olduğunu (mahiyetini) sana bildiren nedir? O, kızgın bir ateştir.
(Karia Suresi, 6-11)

Moderatör tarafında düzenlendi:
S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ve Kul hakkı meselesi nasıl oluyor

Safvan bin Muhriz (Buhari)

“Ey Ebû Abdurrahman! Ya da İbn Ömer, diye seslendi. Resûlullah (s.a.s.)’in kıyamet gününde mü’minlerin Allahu Teâlâ’yla konuşmaları. Konusu hakkında bir şeyler buyurduğunu duydun mu?” diye sordu. İbn Ömer (r.huma) da şöyle cevap verdi:

“Resûlullah’ın (s.a.s.) şöyle buyurduğunu işittim:

“Mü’min kul Rabbine öyle yakınlaştırılır ki,

ravilerden birisi olan Hişam burada yaklaşır ki lafzını kullanmıştır,

örtüsünü üzerine koyar, günahlarını kuluna itiraf ettirir.

“Şu filanca günahını biliyor musun?” diye sorar. O kul da:

“Biliyorum” diye cevaplar sonra iki kere biliyorum, Ey Rabbim!” der. Allahu Teâlâ da:

“Onu dünyada iken örttüm ve seni bugün bağışladım” diye buyurur. Sonra da iyilikleri bulunduran sahifesi ortaya açılır. Başkalarına yahut kâfirlere gelince, onlar için şahit olanların önderleri: “Bunlar Rableri hakkında yalan söyleyen kimselerdir, Allah’ın lâneti zalimlerin üzerine olsun” diye seslenir.

Yani adalet nasıl verilecek o gün?

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Allah mutlak adalet sahibidir. Mesela bir adamın sağlığı el vermiyor cihada gidemiyor sen sağlıklısın cihada gitmiyorsun bu ikisi bir değildir ya da sen mübarek insanların içerisinde doğmuşsun adam bozuk insanların içerisinde doğmuş büyümüş senin ameline Allah 1 sevap verirken ona 10 sevap verebilir dengeyi sağlamak için parametreler çok fazla fakat amellerin bir değer taşıması için önce iman lazım iman yoksa amelin değeri de yok zira bir insan Allah'a inanmıyorsa ödülü kimden bekleyecek :) elbette onun yeri cehennemdir bunca nimete rağmen Allah'ı inkar etmiştir.

not: cevap verdim ama hatam var ise düzeltiniz. selametle.

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Hayır, ama Kul Hakkına gizli girersen ve tevbe edersen Allah eğerki yukardaki hadis gibi gizler ise, bu adaletsizlik değil mi, yoksa nasıl adalet sağlanacak abi?

Kul Hakkı meselesini sormuştum abi.

Teşekkür ederim bir cevap versen Arkadaşım...

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Kardes sen Allahın adl sıfatına guven akıl almayabilir zira çok fazla parametre var.

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ben zaten Adl (adalet) sıfatına inanıyorum kardeşim. Ama vasiyeti böyle değil. Mesela kul hakkına girmişsen elbette ki helallik alican ahirette ve Allahü teâlâ bunu gizlemes ve cennete zaten herseyi inşallah bilecek.

Teşekkür Kardeşim

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kötülügün cezası onun gibi bir kötülüktür .kim kendine yapılan kötülügü affedip barısırsa mükafatı Allaha aittir.şüphesiz Allah zalimleri sevmez
Şura suresi 42/40

Üst Ana Sayfa Alt