Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kimlere Rahmet Okunur?

G Çevrimdışı

Güllü Hilal

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum we rahmetullahi we berekatuh.

Kimlere rahmet okunması dinen uygundur? Mesela yakın zamanda kendisini muayyenen tekfir etmediğinizi söylediğiniz birisine rahmet okumadığınızı söylediniz? Bidat ehli yada fasık olan Müslümanlara rahmet okumak caizmi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamu Aleykum we rahmetullahi we berekatuh.

Kimlere rahmet okunması dinen uygundur? Mesela yakın zamanda kendisini muayyenen tekfir etmediğinizi söylediğiniz birisine rahmet okumadığınızı söylediniz? Bidat ehli yada fasık olan Müslümanlara rahmet okumak caizmi?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Ve onlardan biri ölürse asla namazını kılma ve kabrinin başına gidip durma. Çünkü onlar Allah'ı ve Rasulunü tanımadılar. Ve fâsık olarak can verdiler. (Tevbe 84)

Ebû Hurayra (r.anh)’dan yapılan bir rivayete göre;
Rasûlullah (sallAllahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır: “Anneme mağfiret dilemem hususunda Rabb'imden izin istedim, izin vermedi. Kabrini ziyaret edeyim diye izin istedim, bana izin verdi

(Muslim, Cenâiz, 105, 106, 108; Tirmizî, Cenâiz, 60; Ebû Dâvûd, Cenâiz, 77; Nesâî, Cenâiz, 101; Ahmed b. Hanbel, Musned, II, 441; V, 356.)

Kâfir olarak ölenlere dua edilemeyeceği nas ile sabittir.
Kâfir olarak ölmemiş olanlara dua edilebilir.
Fâsık ve bid'atçıların durumları itikadi değilse dua edilebilir. İtikadi olması durumunda kâfirliğine hükmedilebiliyorsa dua edilemez. Çeşitli sebeblerden dolayı tekfir edil(e)miyor veya meşhur (hoca veya toplum önderi) bir kimse ise, insanları bu gibi durumlardan ibret , tedib, sakındırma amaçlı dua etmekten sakınmak gerekir.

Üst Ana Sayfa Alt