Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kemikten Elde Edilen Yiyecek ve Katkıları Yemek Helal midir?

SeyyidSadr Çevrimdışı

SeyyidSadr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Jelatin nedir? Nasıl üretilir?

Jelatin, hayvan deri ve kemiklerinden elde edilen doğal bir proteindir. İki yöntemle elde edilir.
bir yazı gördüm kemik islama göre helal midir?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Jelâtin tam olarak nedir ?
Jelâtin E441 kodu ile gösterilen ve domuz, sığır, balık ve kümes hayvanlarının deri ve kemiklerine, asit ve kireç ile muamele edilerek elde edilen bir proteindir. Renksizdir. Kullanım amaçları, jelleştirmek, koyulaştırmak, sırlamak ve kapsüllemektir.
Gıda sanayisinin yanında, kozmetik (krem, losyon, şampuan, parfüm vb.), eczacılık (ilaç yapımı, kapsül yapımı, kan verme ürünleri vb.), temizlik sektörü ve fotoğrafçılıkta kullanımı oldukça yaygındır. Gıda sanayisinde ise hemen hemen her üründe bulunmaktadır. Başlıcaları şunlardır;

• Pastacılık ürünleri
  • Yoğurt
  • Dondurmacılık
  • Eritilmiş peynir
  • Kaşar üretimi
  • Margarin
  • Et ve et ürünleri
  • Şekerleme ve tatlılarda
  • Reçellerde
  • Marmelatlarda
  • Puding, krem şanti
  • Helva, tahin, pekmez, fındık-fıstık ezmeleri
  • Meyve suları
  • Cikletler vb.
Jelâtinin Faydası ve Sakıncası Nedir ?
Jelâtinin faydası hakkında araştırma yaptığımız zaman karşımıza çıkan, gıda üretimi sırasında sağladığı kolaylıklardır(kıvam arttırıcı, emülgatör, stabilizatör vb.). Bazı sitelerde sağlığa şöyle yararlı, günde mutlaka şu kadar kullanılmalı gibi ifadeler kullanmaktadır, ancak bilgiyi nerden aldıklarına dair net bir kaynak yoktur.
Zannediyorum ki protein yapıda olmasından dolayı, aynı özellikleri barındıran başka maddelerin özellikleri jelâtine atfedilmiş, sizleri yanlış bilgilendirmek istemem.

Sakıncaları
Jelâtin hayvansal kaynaklı bir proteindir. Ve ciddi bir kısmı, hatta ifadeler % 95 i olduğu yönünde, domuzdan elde edilmektedir. Belki bir kısmı da sığırdan elde edilmektedir. Domuz yurtdışında ucuz bir havandır ve dolayısıyla ticari bir hayvan olmuştur maalesef. Allah’ın yarattığı hiçbir varlık amaçsız değildir şüphesiz ancak, birçok bilimsel makalede domuzun zararı gündem edilmiş ve araştırmalar ciddi taraf toplamıştır.

Araştırmalar sonucu, domuzun bünyesinde insan sağlığına zararlı zehir, doymamış yağ ve toksin oluşturan mineral fazlasını içerdiği saptanmıştır. Hormon bozukluğu, kalp rahatsızlığı ve kronik hastalıklar için başlıca faktör olarak görülmüştür. Yurt dışında üretilen jelâtinin büyük kısmı belki tamamı domuz kaynaklıdır ve çoğu firma tarafından kabul edilmektedir. Hatta 80 domuz çiftliğine ve 1 milyondan fazla domuz kesimine sahip Türkiye için aynı durum söz konusudur.

Ülkemiz jelâtinin büyük kısmını yurtdışından ithal etmektedir. Bu durumda ne kadar güvenilebilir sorusu akıllara soru işaretleriyle birlikte gelmektedir. Amacım ‘Domuz kötü hayvandır’ demek asla değil, kendimizi sınırsız özgür sanıp, tüm hayvanların etlerine saldırmak doğru değildir anlatmak istediğim. Müslüman olmayan bilim adamları bunu ispatlamıştır,

Alıntı:

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kısaca Olayı soyle ozetleyecek olursak.

1.Jelatin nasıl uretılıyor.; Hayvanların kemik ve kıkırdak gibi dokularından veya bitkisel yosunlardan elde edilen genellikle gıda ürünlerinde kullanılan renksiz, kokusuz, kıvam artırıcı maddeye jelatin denir.
2.amaci nedir;
Jelatin gıda sektöründe; şekerlemelerde ( jelibon, marshmallow, draje şekerlemeler, tofi şekerlemeler, tablet şekerlemeler, meyveli sakızlar), jölelerde, meyve sularında, şaraplarda, çorbalarda, süt ürünlerinde ( yoğurt, sütlü tatlılar, dondurma ve fermente edilmiş sütlerde ) ve et soslarında kullanılır.

Yapı sağlayıcı özelliği olduğundan sufle, krema, koz helvası ve lokum türü gıdalarda kullanılır.

Durultma işlemi için bira, meyve suyu ve şaraplarda kullanılır.

Bağlama işlemi için konserve etlerde, et soslarında, şekerlemelerde, peynirlerde ve süt ürünlerinde kullanılır.

Film oluşturma özelliği vardır ve etler ile meyvelerin kaplanmasında kullanılır.

Kıvam verici özelliği sayesinde jöleler, çorbalar, pudingler, et sosları ve şuruplarda kullanılır.

Dondurulmuş ürünlerde yaşanan kristalizasyon sorununu engellemek için kullanılır.

Çikolatalı sütler, yoğurtlar, kremalar, dondurulmuş tatlılar ve krem peynirlerde stabilizatör olarak kullanılır.

Şekerleme ve et ürünlerinde yapıştırıcı olarak kullanılır.

Şekerleme, krema ve dondurmalarda köpürmeyi sağlamak için kullanılır.

Jelatin yalnızca gıda sektöründe değil aynı zamanda kozmetik, fotoğrafçılık, tıp ve ilaçsektöründe de kullanılan bir maddedir. Gümüş bromür fotoğrafçılıkta kullanılan bir materyaldir. Fotoğraf, sinema, röntgen ve radyografide kullanılan ve görüntüyü tespit etmeye yarayan yarı saydam plastik şerittir. Bu plastik şeridin yani gümüş bromürün üretiminde de jelatin kullanılır. Kozmetik sektöründe ise özellikle saç bakım ürünlerinin yapımında jelatin kullanılır. İlaç sektöründe ise ilaç tabletlerinde, serumlarda, kapsüllerde, pastillerde kullanılmaktadır.

3:Jelatının uretım seklı

1.domuz jelatını
2.sıgır jelatını.

İnsan saglıgının son donemde neden bozuldugu hakkında bılgı sahıbı olmak ıstıyorsak eger baslıca nedenlerınden bırısı bu maddeler zannımca.
Yararından cok zararırın oldugu kesın.

Sıgır jelatınının bılmemde domuz jelatını baya bır zararlı HEM DINEN HARAM BIR HAYVAN SONUCTA.

gunumuzde cocuklara uygulanan asılardan tutupda neredeyse ıctıgımız sulara kadar karısmıs bır durumda hal boyleyken ne kadar uzak kalınabılır bılmıyorum.

Ulkemızın genelı hasta sabah hastanelere gıdıyorsun fıx gunluk 5 bın kısı hazır bunun cogu yaslı kımseler ve bu son zamanlarda gencler de oyle

HAZIR VE PAKETLI GIDADAN IHTIYAC OLMADIGI MUDDETCE ZARURET DURUMU HARIC UZAK DURMAK GEREKLIDIR.

En guzelımı ımkan olsa herseyını kendın uretebılecegın ve hayvancılıkla ugrasabılecegın memleketlere goc etmek :)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Kısaca Olayı soyle ozetleyecek olursak.

1.Jelatin nasıl uretılıyor.; Hayvanların kemik ve kıkırdak gibi dokularından veya bitkisel yosunlardan elde edilen genellikle gıda ürünlerinde kullanılan renksiz, kokusuz, kıvam artırıcı maddeye jelatin denir.
2.amaci nedir;
Jelatin gıda sektöründe; şekerlemelerde ( jelibon, marshmallow, draje şekerlemeler, tofi şekerlemeler, tablet şekerlemeler, meyveli sakızlar), jölelerde, meyve sularında, şaraplarda, çorbalarda, süt ürünlerinde ( yoğurt, sütlü tatlılar, dondurma ve fermente edilmiş sütlerde ) ve et soslarında kullanılır.

Yapı sağlayıcı özelliği olduğundan sufle, krema, koz helvası ve lokum türü gıdalarda kullanılır.

Durultma işlemi için bira, meyve suyu ve şaraplarda kullanılır.

Bağlama işlemi için konserve etlerde, et soslarında, şekerlemelerde, peynirlerde ve süt ürünlerinde kullanılır.

Film oluşturma özelliği vardır ve etler ile meyvelerin kaplanmasında kullanılır.

Kıvam verici özelliği sayesinde jöleler, çorbalar, pudingler, et sosları ve şuruplarda kullanılır.

Dondurulmuş ürünlerde yaşanan kristalizasyon sorununu engellemek için kullanılır.

Çikolatalı sütler, yoğurtlar, kremalar, dondurulmuş tatlılar ve krem peynirlerde stabilizatör olarak kullanılır.

Şekerleme ve et ürünlerinde yapıştırıcı olarak kullanılır.

Şekerleme, krema ve dondurmalarda köpürmeyi sağlamak için kullanılır.

Jelatin yalnızca gıda sektöründe değil aynı zamanda kozmetik, fotoğrafçılık, tıp ve ilaçsektöründe de kullanılan bir maddedir. Gümüş bromür fotoğrafçılıkta kullanılan bir materyaldir. Fotoğraf, sinema, röntgen ve radyografide kullanılan ve görüntüyü tespit etmeye yarayan yarı saydam plastik şerittir. Bu plastik şeridin yani gümüş bromürün üretiminde de jelatin kullanılır. Kozmetik sektöründe ise özellikle saç bakım ürünlerinin yapımında jelatin kullanılır. İlaç sektöründe ise ilaç tabletlerinde, serumlarda, kapsüllerde, pastillerde kullanılmaktadır.

3:Jelatının uretım seklı

1.domuz jelatını
2.sıgır jelatını.

İnsan saglıgının son donemde neden bozuldugu hakkında bılgı sahıbı olmak ıstıyorsak eger baslıca nedenlerınden bırısı bu maddeler zannımca.
Yararından cok zararırın oldugu kesın.

Sıgır jelatınının bılmemde domuz jelatını baya bır zararlı HEM DINEN HARAM BIR HAYVAN SONUCTA.

gunumuzde cocuklara uygulanan asılardan tutupda neredeyse ıctıgımız sulara kadar karısmıs bır durumda hal boyleyken ne kadar uzak kalınabılır bılmıyorum.

Ulkemızın genelı hasta sabah hastanelere gıdıyorsun fıx gunluk 5 bın kısı hazır bunun cogu yaslı kımseler ve bu son zamanlarda gencler de oyle

HAZIR VE PAKETLI GIDADAN IHTIYAC OLMADIGI MUDDETCE ZARURET DURUMU HARIC UZAK DURMAK GEREKLIDIR.

En guzelımı ımkan olsa herseyını kendın uretebılecegın ve hayvancılıkla ugrasabılecegın memleketlere goc etmek :)
Ahi bukadar uzun özetlemeyi nasıl başardın: ))

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim merak ettiğim; sığır islamî usullere göre kesilmemişse ve bu jelatin de istihaleye uğramamışsa bu jelatinin hükmü nedir, bu konuda ihtilaf yok muydu? Yanlış hatırlamıyorsam hanefi mezhebi buna helal, cumhur buna haram diyordu yoksa yanlış mı hatırlıyorum? Bugün birisi sordu da aklımda öyle kalmış.

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Ben sığır kemiğini düdüklüde kaynatır suyunu süzer böyle kartuşlara doldurur buzluğa atarım. Onları yemeklerde ve çorbalarda kullanırım. Cilde, damarlara, sindirim sistemi ve eklemlere direkt etki yapıyor fayda sağlıyor. Bunu bizimkiler nesillerdir yapmış, haram olsa bilirlerdi herhalde.

Ekli dosyalar

• DBD72156-FA6A-4447-B529-6FCB4976638F.jpeg
    DBD72156-FA6A-4447-B529-6FCB4976638F.jpeg
    87.4 KB · Görüntüleme: 83
E Çevrimdışı

ebuyahya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah’ın yarattığı hiçbir varlık amaçsız değildir şüphesiz ancak, birçok bilimsel makalede domuzun zararı gündem edilmiş ve araştırmalar ciddi taraf toplamıştır.

Alıntı:

Yeri gelmişken ben de dikkat çekmek istiyorum, yanlışım varsa kardeşler düzeltsinler lütfen. Farkettiğim kadarıyla insanlarda domuza karşı garip bir düşmanlık var, elbette domuz necis ve yenmesi haram olan bir hayvandır. Ancak kardeşimizin dediği gibi Allah'ın yarattığı hiçbir varlık amaçsız değildir. Rabbimiz her canlıyı en güzel şekilde yaratmıştır. Domuz, eti yenmemesi gereken ve necis olan bir hayvan. Bu konuda farklı düşünen bir müslümana da rastlamadım henüz ancak sanki nefret etmemiz gereken bir hayvan gibi görülmesi, isminin telaffuzunun dahi bir cürüm zannedilerek domuza "pis hayvan" denmesi beni şaşırtıyor. Zina haramdır, o halde karşı cinsten nefret edelim diyene rastlamadım. Demem o ki bir çok hayvan necistir ama sanki o varlıkların kendisi kötüymüş gibi düşünmemize hacet yok Allahu a'lem.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben sığır kemiğini düdüklüde kaynatır suyunu süzer böyle kartuşlara doldurur buzluğa atarım. Onları yemeklerde ve çorbalarda kullanırım. Cilde, damarlara, sindirim sistemi ve eklemlere direkt etki yapıyor fayda sağlıyor. Bunu bizimkiler nesillerdir yapmış, haram olsa bilirlerdi herhalde.

Abi bana cevap olarak mı yazdın bilmiyorum ama ben hayvanın islamî usullere göre kesilmeden ve tamamen istihaleye (kimyasal değişime) uğramadan bu kemiğin (jelatinin) mezheplere göre hükmü nedir diye sormuştum belki Türkiye'de böyle bir sorun yok ama bizim burada pasta gibi şeyler domuz veya sığır jelatininden yapılıyor, ben şahsen sığır jelatininden de uzak duruyorum (üzerinde helal sertifikası olan türk ürünleri hariç) ama tanıdıklardan biri bunu sordu, ona da bunun hanefilere göre islami usullere göre kesilmemiş olsa bile yenmesi helal olan hayvanların kemiğinin de helal olduğunu söylemiştim.

İslamî usullere göre kesmişseniz istihaleye uğramamış olsa bile bundan faydalanmak caizdir inşallah.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt