Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kasten ve Tembellikle Namazı Terk Edenin Durumu?

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm,

Bu sitede kanıtlarıyla 4 mezheb imamlarının, sünnetten ve hadislerden örnek vererek kasten namaz kılmayanın ve kasıtlı olarak namaz vaktini geçirenin veya tembellikten dolayı namaz kılmayanın durumu açıklanıyor. Bunların durumlarının ne olacağı arama bölümünden aranabilir. Benim ise bu sorulara veya fetvalara ek olarak birkaç sorum olacak. Yanıtlarsanız çok hayıra geçecek inşaallah.

Soru 1. Namazı tembellikten dolayı kılmayanın durumu kasten namazı terkedenle aynımı değerlendirilmeli...?

Soru 2.
Tembellikten ne anlaşılmalı...?

Soru 3.
Kasten namazı kılmayan dinden çıkarsa; nikahı ne olur, geçmişte yapmış olduğu sevabları ne olur, kılmış olduğu namaz, tutmuş olduğu oruçları, vermiş olduğu zekatları yok mu olur?

Soru 4.
-Bir kişi sabah namazını kılmak istiyor ama kalkmaya üşeniyorsa durumu ne olur....?
-Buna tembellik mi yoksa kasten (kasıtlımı) demeliyiz...?
-Tembellikse bu davranış için kişinin durumu dinden çıkmakmı olur...?
-Kasten ise durumu ne olur...?

Soru 5.
Bir kişi akşam işten yorgun gelipte, ve akşam namazına daha yarım saat varsa, bundan dolayı namazın vaktini geçirirse buna tembellikmi yoksa kastenmi denir ve bu kişinin hükmü ne olur...?

Buna benzer daha birçok soru sorup örnek verebilirim. Benim söylemek istediğim insan oğlu sürekli dinden ççıkıyorsa ve tekrar iman ediyorsa veya kendini namazı kasten terk edip ama inkar etmiyorsa ama bazı mezheb imamlarına göre dinden çıkıyorsa vay haline değilmi diye içim içimi yiyorum. Rabbim bizleri güzel imanla yaşatıp canımızı alır diye dua ediyorum.

Kalın sağlıcakla.
Essalamün aleyküm

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
ehli sunnet;316526' Alıntı:
Selamün aleyküm,

Bu sitede kanıtlarıyla 4 mezheb imamlarının, sünnetten ve hadislerden örnek vererek kasten namaz kılmayanın ve kasıtlı olarak namaz vaktini geçirenin veya tembellikten dolayı namaz kılmayanın durumu açıklanıyor. Bunların durumlarının ne olacağı arama bölümünden aranabilir. Benim ise bu sorulara veya fetvalara ek olarak birkaç sorum olacak. Yanıtlarsanız çok hayıra geçecek inşaallah.

Soru 1. Namazı tembellikten dolayı kılmayanın durumu kasten namazı terkedenle aynımı değerlendirilmeli...?

Soru 2.
Tembellikten ne anlaşılmalı...?

Soru 3.
Kasten namazı kılmayan dinden çıkarsa; nikahı ne olur, geçmişte yapmış olduğu sevabları ne olur, kılmış olduğu namaz, tutmuş olduğu oruçları, vermiş olduğu zekatları yok mu olur?

Soru 4.
-Bir kişi sabah namazını kılmak istiyor ama kalkmaya üşeniyorsa durumu ne olur....?
-Buna tembellik mi yoksa kasten (kasıtlımı) demeliyiz...?
-Tembellikse bu davranış için kişinin durumu dinden çıkmakmı olur...?
-Kasten ise durumu ne olur...?

Soru 5.
Bir kişi akşam işten yorgun gelipte, ve akşam namazına daha yarım saat varsa, bundan dolayı namazın vaktini geçirirse buna tembellikmi yoksa kastenmi denir ve bu kişinin hükmü ne olur...?

Buna benzer daha birçok soru sorup örnek verebilirim. Benim söylemek istediğim insan oğlu sürekli dinden ççıkıyorsa ve tekrar iman ediyorsa veya kendini namazı kasten terk edip ama inkar etmiyorsa ama bazı mezheb imamlarına göre dinden çıkıyorsa vay haline değilmi diye içim içimi yiyorum. Rabbim bizleri güzel imanla yaşatıp canımızı alır diye dua ediyorum.

Kalın sağlıcakla.

Essalamün aleyküm
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;

Namaz konusunda Tembellik; kişinin namazın farziyatına inanmakla birlikte yorgunluk, uykusuzluk, tembellik ihmalkârlık vb. gibi sebeblerden ötürü namazı kıl(a)mamasıdır. Böyle bir kimse isyankâr, büyük günahkar, fâsık olub, yine de musluman kategorisinde kabul edilmektedir.

Namazı kasten terk etmek ise; kişi namazın farziyetini inkar ederek kılmıyorsa kafir olduğunda ittifak vardır. Namazın farziyetini kabul ediyor fakat namazı terk ediyor ise, namazı terk etmesine sebeb olarak neyi gösterdiğine bakılarak sonuçta musluman olarak değerlendirilse de kendisine uygulanacak muamele (had) konusunda alimlere göre farklılık arzedebilir. (Cumhur'a göre -Ahmed bin Hanbel hariç- büyük günahkar, fasık olub, çeşitli hadler uygulansa, öldürülse de musluman kategorisinde kabul edilmektedir.)

Aşağıdaki videoları sonuna kadar dinleyib not alırsan tüm delilleri ve görüşleri kaynağından görürsün.

Namazı Terk Etmenin (Kılmayanın) Hükmü

https://www.islam-tr.org/konu/namazi-terk-etmenin-kilmayanin-hukmu.11226/

Namazın terki ve hükmü hakkında tüm mezheb muctehidlerinin delillerle görüşleri:

018_BUYUK GUNAH (Namazın terki) ISLEYENIN DURUMU 1

019_BUYUK GUNAH ](Namazın terki) ISLEYENIN DURUMU 2

Moderatör tarafında düzenlendi:
E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm Abdulmuizz,

Çok sağol verdiğin yanıtlar için ve vermiş olduğun Hasan Karakaya'nın sesli vaazı (youtube bandından) çok açıklayıcı olmuş.
Çok net ve özünde ayrıntılı mezheb imamları ve kaynaklı bilgilendiriliyor. Namazın önemi dahada pek iyi anlatılıyor.
Allah doğru bilgi verendende alandanda razı olsun.

Essalamün aleyküm kardeşim.

Üst Ana Sayfa Alt