Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru "Kasden Bir Mü'mini Öldüren Kişi Ebedi Cehennemdedir" Ayetini, Müslümanlar Arasında Yaşanan Savaşlara Göre Nasıl Anlamalıyız?

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Allah'ın rahmeti hepimizin üzerine olsun in şa Allah. Sorum konu hakkında bilgisi olan herkese. Allah cc kasten bir mü'min i öldüren kişi ebedi cehennemdedir buyuruyor Nisa Suresi'nde. Aklıma takılan mesela cennetle müjdelenmiş sahabe de birbirlerine karşı savaştı ( birbirlerini öldürdü mü bilmiyorum) Bu durumda sahabenin durumu ne olacak? Aydınlatan olursa sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun kardeşlerim;)

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Hz. Vahşi - Hz. Hamza (ra ecmain) örnek olabilir. Yeteri kadar ilmim yok kardeşler detay verir, inşaAllah.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Ben Müslüman olduktan Sonrasını kastettim ama. Bildiğime göre Hz Vahşi hz Hamza'yı öldürdüğünde Müslüman değildi

selim aras Çevrimdışı

selim aras

Üye
İslam-TR Üyesi
Vahşi (r.a) Hamza (r.a) ı şehit ettiginde daha musluman degildi. musluman olduktan sonra gecmisteki tum gunahlari silinmis olur Allah in izniyle.
_bir mumimi kasten "haksiz yere" öldüren bu ayete muhattaptir. cunku mesela kisas hakki var islamda.
_ sorudaki sahabeler arasindaki ictihat farkindan olan savasla ilgili ben birsey söylemiyim. imam safiiye nispet edilen bir soz var Allah bizim elimizi o savasa bulastirmadi biz de dilimizi koruyalim diye. soz farkli olabilir biraz. aklimda boyle kalmis. fikih ilmi yuksek arkadaslar cevaplarlar inşallah. bizim de yanlis bir lafimiz olduysa duzeltirler inşallah.
_ son olarak bazen oyle savaslar olur ki iki tarafta şehit olur Allahu alem tabiki

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Allah'ın rahmeti hepimizin üzerine olsun in şa Allah. Sorum konu hakkında bilgisi olan herkese. Allah cc bir mü'min i öldüren kişi ebedi cehennemdedir buyuruyor Nisa Suresi'nde. Aklıma takılan mesela cennetle müjdelenmiş sahabe de birbirlerine karşı savaştı ( birbirlerini öldürdü mü bilmiyorum) Bu durumda sahabenin durumu ne olacak? Aydınlatan olursa sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun kardeşlerim;)

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Müslümana sövmek fâsıklık, onunla savaşmak küfürdür." (Buhârî, Îmân 36; Müslim, Îmân 116)

Alimler buradaki küfürdeki kastın müslümanı müslüman olduğu için veya tevil etmeksizin müslümanın kanını helal görene yorumlamışlar, peygamberimizin bu gibi amelleri küfür adlandırması, müslümanı bu amelden sakındırmak içindir. Tevil ederek müslüman kanı dökenler duruma, kişinin haline ve hataya göre öldürülmeleri halinde şehid de olabilirler.

Müslümana karşı savaşmanın duruma göre vacip olduğu şu ayetten de çıkarabiliriz:
Eğer müminlerden iki grup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekine saldırırsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, adil davrananları sever. [49:9]

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
burada benim anlamadığım şirk haric Allahu Teala işlenilen büyük veya küçük günahları dilerse affeder,dilerse azap etmiyormu..? eğer öyle ise bir müslüman diğer bir müslümanı ona kızdığı için veya ,ona ait bir malı gasp etmek amacıyla öldürürse bu günah nasıl olurda ebedi olarak kalacağı bir cehhennem azabına düçar olur..ve hemen aklıma şöyle bir soru geliyor acaba bir müslüman bir müslümanı dikkat edin MÜSLÜMAN olduğu için öldürürse zahirde müsüman ama gerçekte münafık olduğu içinmi ebedi olarak cehennemdemi kalıyorki..

Üst Ana Sayfa Alt