Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kapitalist Düzenlerde Helal Ticaret Nasıl Yapılır?

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleyküm ben ticaret yapmak istiyorum ama bir türlü harama düşerim korkusuyla neyin ticaretini yapabileceğimde karar kılamadım. şu zamanda harama düşmeden, helal yoldan nasıl ticaret yapabilirim, ne alıp satabilirim, bir öneriniz var mı? ufaktan başlamayı düşünüyorum. işporta, seyyar başlamayı düşünüyorum inşaallah. bir sorum daha var ama onu özelden sorsam daha uygun olur diye düşünüyorum, kime sorabilirim burdan? esselamu aleykum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
rızık.jpg

Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

Demokrasi küfrü ile yönetilen Dar'ul Harb ülkelerinden T.C.'nde ; kapitalist ve faizci bir ticaret anlayışı piyasalara hakimdir.
Müslümanların bu tarz sıkıntılı ülkelerde faiz çamuruna bulaşmadan yürüyüp ticaret yapabilme veya işçilik yapabilme yolları çok dar ve sayılı miktarda kısıtlıdır. Rabb'im muslumanlara yardım etsin ve helal rızık nâsib eylesin.

Musluman yapacağı işte evvela ürünün kendisi haram olan bir işte çalışmamalı ve satmamalıdır. Aynı şekilde sattığı ürünün yüzde yüz haram (câiz olmayan) bir işte kullanacağını biliyor ise yine bu işlerden uzak durmalı. Parasını bankaya yatırma, veya ödeyemeyen müşterilerinden asli borcunun üzerine faiz koyarak almaya çalışmamalıdır. Durabildiği, elinden gelebildiği kadar Yahudi (tüm kafirlerin) müşriklerin mallarıyla iş yapmaktan uzak durmaya çalışmalı, tefeci , banka kredisi vs işlerinden uzak durmalıdır.
Bunun gibi yapacağı işin mahiyetine göre sakınabileceği daha başka özellikler de olabilir. Rabbim hayırlı rızıklar versin .

Öyle bir zaman gelecek ki faiz yemeyen hiçbir kimse kalmayacak, yemeseler bile buharından veya tozundan bir şey bulaşacaktır.
(Ebu Davud, Nesei, İbn-i Mâce.)

Cabir b. Abdullah'tan :
Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem): faiz yiyene, yedirene, yazana ve şâhidlik edene lânet etti ve "Onlar bunda eşittirler" buyurdu.
(Muslim, kitabu'l-musakat: 2/1219)

İslâm'da rızk temin etmenin en faziletli yolu cihad'tan (ganimetten) sonra ticarettir. Sonra ziraat (çiftçilik) ve sonra da zanaattir.

En karlı ve helal olan ticaret; Allah ile olan alışveriştir:
Allah, mûminlerden, canlarını ve mallarını, kendilerine cennet vermek üzere satın almıştır: Allah yolunda çarpışacaklar da öldürecekler ve öldürülecekler. Bu, Tevrat'ta da, İncil'de de Kur'ân'da da Allah'ın kendi üzerine yüklendiği bir ahiddir. Allah'dan ziyade ahdine riayet edecek kim vardır? O halde yaptığınız alış-veriş ahdinden dolayı size müjdeler olsun! Ve işte o büyük kurtuluş budur. (Tevbe 111)

"Rızkın onda dokuzu ticarettedir,"
"Doğru ve dürüst tacir Kıyamet gününde sıddıklar ve şehidlerle birlikte haşredilecektir
" (Tirmizî, Hakim, İhya. 2-162)

Ticaretin esası alış-verişe, girişimciliğe ve sermaye kullanımına dayanır.

Allah Teâlâ şöyle buyurur:
Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyiniz. Ancak, karşılıklı rızaya dayanan ticaret bunun dışındadır.” (Nisâ Sûresi, 29)
Allah alış-verişi helâl, faizi haram kılmıştır.” (Bakara Sûresi, 275)

Ey iman edenler! Cumua günü namaza çağrıldığınız zaman hemen Allah’ı anmaya (namaza) koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah’ın fazlından rızkınızı arayın. Allah’ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz.” (Cumua sûresi, 9-10)

Allah elçisinin, ticaret yapanlara ilişkin öğütlerinden bazıları da şöyledir:

Sözü ve muamelesi doğru tüccar, kıyamet gününde arşın gölgesi altındadır.” (İbn Mâce, Ticârât 1)

Bir kimse, gıda maddelerini toplayıp günün rayiç fiyatı ile satsa sanki onu yoksullara ve ihtiyaç sahiblerine ücretsiz dağıtmış gibi ecir alır.” (İbn Mâce, Ruhûn 16)

Ey tuccar topluluğu! Hiç kuşkusuz, alış-verişe boş söz ve yalan yere yemin çokça karışır. Bu yüzden, bu eksikliği sadakalarınızla telafi ediniz!” (Ebu Davud, Buyû 1)

Dürüst, sözüne ve işine güvenilen tüccar, nebîler, sıddîklar ve şehidlerle beraberdir.” (Tirmizî, Buyû 4; İbn Mâce, Ticârât 1)

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
selamun aleykum
degerli üye kardeslerimiz,
Allah rizasi icin konularinizi acarken sorunuzu konu basliginda kisaca özetleyinki belki baska kardeslerimizde faydalanir.
lütfen"Sorum var", "bi bakarmisiniz", "acil cevap" yerine sorunuzu kisaca baslikta sorun. bu konuda mesela "harama bulasmadan nasil ticaret yapabilirim" gibi seyler yazabilirsiniz.
Allah razi olsun
vesselam