Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Fatih Kundaktaki Kardeşini Katletti mi?

İ Çevrimdışı

İmam Şafii

Üye
İslam-TR Üyesi
''Fâtih tahta çıkar çıkmaz henüz memede olan kardeşi Ahmed’i boğdurmuş, “Karındaşlarını nizâm-ı âlem için katletmek câizdir” hükmünü koyarken de hâkimiyetin bölünmezliğini sağlamayı ve devleti ileride taht iddiacılarının tehlikelerinden kurtarmayı düşünmüştür''(Diyanet İslam Ansiklopedisi , II.Mehmed maddesi)

Fatih , daha sonra babasının İsfendiyaroğulları beyinin kızından olan sekiz aylık oğlu (yani kendi kardeşi) Küçük Ahmed’i boğdurttu. Bu şekilde kardeş katli yasası da uygulamaya konmuş oldu

bkz. https://tr.wikipedia.org/wiki/II._Me...-babinger73-38

Bunlar doğru mudur? Kaynakları nedir?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı devletınde bu olaylar mevcuttu bu sekılde fetva verıp ınsanları
bılerek öldürmeyi ALLAH zulcelali vel ikram yasaklamıştır.
Bu fetvayı veren neye ıstınaden verdı ne ıcın verdı o donemde yasamadıgımız ıcın yorum yapmak da düşmez bıze.
Ama eger bu sekılde bır olay olsaydı 4 buyuk sahabenın bırbırını boğazlaması gerekirdi.Sonucta FAtih sultanın elıne gecen bırsey oldumu hayır Kurdugu bu devlet gene yıkıldı gene yıkıldı.
Hesabı ALLAH ıle onun arasında.
Bu tarz konuları tartışmak ıyı degıl. kardesım
Heleki avam kesım ıle hıc degıl bılen bır buyugune sor ınsaallah aradığın soruların cevaplarını bulacaksın.!

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Diyanet gibi bir kurum kaynak alınamaz. Ben bu olay kesinlikle olmamış demiyorum fakat şöyle bir mantık hatası var, fatih zaten 12 yaşında iken babası tarafından tahta geçirilmişti, tahtın varisi olduğu gün gibi ortadaydı. yeniden tahta geçerken de kimse onun varis olduğundan şüpheli değildi. Fatihin padişahlığı bu kadar aşikar iken 8 aylık kardeşinden korkacağını sanmıyorum. Sonradan isyan etme olasılığını (o da 20-25 yıl en az) hesaba katmış olabilir belki şayet olduysa, ki Fatih sırf 20-25 yıl sonra olacaklardan korktuğu için niye fetva verdirip 8 aylık kardeşini öldürtsün. Elbette her türlü caiz değildir büyük bir fısktır.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Ahmet Efe'nin ''Çocuklar ve Gençler için Osmanlı Ansiklopedisi'' adlı kitabında bu olayın uydurma olduğu yazıyor.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Su ankı Tarih kıtaplarına vs ben ınanmadıgım gıbı onay da vermıyorum.! Hemde hıc bırıne herneyse olmuş gıtmıs bıtmıs sevaplar kazanılmış günahlar kazanılmış cennete gıden cehenneneme gıdenler olmuş gıtmıs ALLAH zulcelali vel ıkram sonumuzu hayr eylesın

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
''Fâtih tahta çıkar çıkmaz henüz memede olan kardeşi Ahmed’i boğdurmuş, “Karındaşlarını nizâm-ı âlem için katletmek câizdir” hükmünü koyarken de hâkimiyetin bölünmezliğini sağlamayı ve devleti ileride taht iddiacılarının tehlikelerinden kurtarmayı düşünmüştür''(Diyanet İslam Ansiklopedisi , II.Mehmed maddesi)

Fatih , daha sonra babasının İsfendiyaroğulları beyinin kızından olan sekiz aylık oğlu (yani kendi kardeşi) Küçük Ahmed’i boğdurttu. Bu şekilde kardeş katli yasası da uygulamaya konmuş oldu

bkz. https://tr.wikipedia.org/wiki/II._Me...-babinger73-38

Bunlar doğru mudur? Kaynakları nedir?
Kadir misiroglu kabul ediyordu bence delilleriylede acikliyordu :) .Ama bufetvanin olmadigini soyleyenlerde var.Anlayacagin ihtilafli bir mesele...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ben sahsen bunlara itibar etmiyorum zira sirf osmanliyi kötülemek icin tonca kitab basildi ve sirf kafirleri güzel göstermek icin kendilerini hakli cikarmak icin onca uydurma olay anlatildi. Bizde bu kafirlerin yazmis oldugu kitaplari baz aldik ve elestirdik.

Ha olma ihtimali yokmu tabiki var, varsa herkes kendi hesabini verecek ancak sirf demokrasi ve laikligi insanlara asilamak icin gecmisimizin körü körüne elestirilmesi ahmakliktir. Müslümanlar öyle uyutulmuski ömrünün sonuna kadar cihada cikmis kanuni sultan süleymani ulusal tvde kari düskünü yaparlar biride cikip ses cikarmaz.

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben sahsen bunlara itibar etmiyorum zira sirf osmanliyi kötülemek icin tonca kitab basildi ve sirf kafirleri güzel göstermek icin kendilerini hakli cikarmak icin onca uydurma olay anlatildi. Bizde bu kafirlerin yazmis oldugu kitaplari baz aldik ve elestirdik.

Ha olma ihtimali yokmu tabiki var, varsa herkes kendi hesabini verecek ancak sirf demokrasi ve laikligi insanlara asilamak icin gecmisimizin körü körüne elestirilmesi ahmakliktir. Müslümanlar öyle uyutulmuski ömrünün sonuna kadar cihada cikmis kanuni sultan süleymani ulusal tvde kari düskünü yaparlar biride cikip ses cikarmaz.

Hocam laiklik geldi de Turk devleti geleneklerinden vazgectigini mi saniyorsun?. Son zamanlardaki biraz Turk devlet gelenekleri meraki sardi beni ,ufak ufak arastiryorum hala vazgecilmedi Turk devletleri devletin bekasii icin hic kimseye acimaz buna eminim.

Birde cem sultan, sehzade mustafa olaylari acik yani bir kusku yok ,tamam kotulemeyelim ama ciddi islamla bagdasmayan gelenekler oldugu asikar

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Kardeşler acizane tavsiyem bu konuya katı bir 'Osmanlıcılık' gözüyle bakmamanız yönündedir. Zira çoğu 'Osmanlıcılık' taraftarı tarih yazarları bu konuyu doğruluyor. Yanlış veya doğru Allahualem ama gözlerimizde büyülü gibi duran, hayallerimizde ki devlet statülerinden biri olan,yaşadığımız toprakların eski varisi olan ve yüz yıllarca halifelik sancağını sırtlayan Osmanlı Devleti'ne toz kondurmamak gibi absürt bir düşünceye düşmeyin. Zira onlarda beşerdir. Her ne kadar padişahlar hayatlarının çoğunu cihad meydanlarında yıpratıp, eskitmiş olsalar da onlar da hata işlemişlerdir. Allahualem bu da onların hatalarından bir tanesidir. Dış devletlerin Osmanlı'ya atmış olduğu bir iftira olması da düşük bir ihtimaldir. Çünkü her ne kadar tarihçiler nüshanın tamamına vakıf olmasalar da, Fatih Sultan Muhammed (Allah ondan razı olsun)'in Kanunname'sini 1603 yılına kadar diğer padişahlarda uyguluyorlar ve 'karındaş'ların katlini münasip görüyorlar. Bize düşen de yapmış oldukları hatalardan Allah'a sığınıp onlara bağışlanma duasında bulunarak bu olayı bu şekilde hatalarıyla kabul etmektir.

Bu konuyla ilgili olarak takip ettiğim ve koyu bir Osmanlıcılık yapan tarih araştırmacısı ve yazarı Mustafa Armağan'ın "Kardeş Katlinin İçyüzü" yazısını okuyabilirsiniz.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Kanunnamede lazim değil munasiptir yazılı.
Sartlar konulmuş. Oyle her onune gelen de kardeşini katletmemis.
Fakat çocuk padişahların tahta çıkması ve yonetimin pasalarin kendi keyfiyetlerine göre devleti idare etmesini bir şekilde onlem amaçlı mevzuatta var onun icinde.

Bakiniz kösem sultanın devlet idaresi ve sonuçları.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Birde cem sultan, sehzade mustafa olaylari acik yani bir kusku yok ,tamam kotulemeyelim ama ciddi islamla bagdasmayan gelenekler oldugu asikar

ahim bilgin olmayan hakkinda konusmak dogru olmaz kaldiki sahabeler bile birbirine girmisken sahabe olmayanlarin taht kavgasina girmesi kadar normal birsey yok. Elestirmekle elimize hicbirsey gecmez... Sadece sunu deyip kapamak gerek bence, su su gibi olaylar olduysa yanlistir Allah yapanlari affetsin, biz o adamlarin yerine gecersek insaAllah yapmayalim deyip gecmek gerek.

T Çevrimdışı

TevhideriMusab

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Akhiler,Osmanlı'da kardeş katli olduğunu çoğu tarihçi söylüyor.Tarihe bu zamanın gözüyle bakmamak lazım.O zamanın Uleması cevaz vermiş.Ne kadar doğrudur tartışılır.Eğer İsyan çıkarsa 2 ordu birbiri ile savaşacak onbinlerce Müslümanın kanı akacak.O yüzden Padişahlar kardeşlerini veya oğullarını öldürtmüşler.Yaptıkları ne kadar doğrudur Ben bir şey söyleyemem ama sebebi bu. Ahiret gününde herkes hesabını verir.

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Atalarınızla Övünmeyin, Onlar daha önce gelip geçmiş bir Ümmetti . Geldiler ve geçtiler , Onların Kazandıkları Kendilerine , Sizin Kazandıklarınız da Sizedir. Bakara ( Ayet numarasını şu an hatırlayamadım)

Kardeş Katli yanlız Osmanlı da değil , Romalılar ve Sasanilerde de vardı...
Neredeyse bütün OSmanlı Sultanlarının tamamı evlat ve kardeş katilidir ( Haksız yere bir insanı Öldürmek tüm insanlığı öldürmektir) Kardeş Katli Fatih Kanunnamesin de bizzat Kanunlaştırılmıştı...

Kuran bunu yapana Firavun diyor, Daha çocuklar doğdukları gibi öldürülüyordu Saltanata rakip olmasın diye , Kadınlar serbest bırakılıyordu.

Allah Hesabı Çabuk Görendir..

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Atalarınızla Övünmeyin, Onlar daha önce gelip geçmiş bir Ümmetti . Geldiler ve geçtiler , Onların Kazandıkları Kendilerine , Sizin Kazandıklarınız da Sizedir. Bakara ( Ayet numarasını şu an hatırlayamadım)

Kardeş Katli yanlız Osmanlı da değil , Romalılar ve Sasanilerde de vardı...
Neredeyse bütün OSmanlı Sultanlarının tamamı evlat ve kardeş katilidir ( Haksız yere bir insanı Öldürmek tüm insanlığı öldürmektir) Kardeş Katli Fatih Kanunnamesin de bizzat Kanunlaştırılmıştı...

Kuran bunu yapana Firavun diyor, Daha çocuklar doğdukları gibi öldürülüyordu Saltanata rakip olmasın diye , Kadınlar serbest bırakılıyordu.

Allah Hesabı Çabuk Görendir..

Öncelikle şunu düzeltelim ki bütün Osmanlı padişahları kardeş katili değildir. Kardeş katli Yıldırım Bayezid döneminde başlayıp I.Ahmed döneminde yasaklanmıştır. Aradakilerinde hepsi kardeş katletmemiştir. Sözlerimizi dikkatli seçelim inşaAllah.

Üst Ana Sayfa Alt