Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İşlediği Haramı Gizlemenin Hükmü ?

Abdulkaviyy Çevrimdışı

Abdulkaviyy

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah.

Bir Müslümanın işledi haramı günahı utancından veya başka sebeblerden dolayı gizlemesin hükmü nedir misal internetten harama bakanın internet geçmişini silmesi gibi sigara içenin diğer bir insandan saklaması gibi bira içenin bu kötülüğü kimsenin bilmemesini istemesi gibi utancından yada insanların nefsine yenildiğini bilmemesini istemesi gibi bunlar riya mıdır insanı küfre sokar mı ?
(bir satır alta yazmayı denedim olmuyor)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Cahillerin "Allah'ın bildiğini kuldan mı saklayacağım.'' parolasıyla İslami edebe de aykırı olan, işlediği haramları reklam ve teşvik edici, fısk -fucûru ve haramları övünerek anlatması aslen câiz olmayan özelliklerdendir.

"Allah, zulme uğrayanın dile getirmesi dışında, çirkin sözün açıklanmasını sevmez. Şubhesiz Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir." (Nisa 148)

Ebu Hurayra (r.anh) anlatıyor;
Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki: Ummetimin hepsi afva mazhar olacaktır, günahı alenî işleyenler hariç. Kişinin geceleyin işlediği kötü bir ameli, Allah örtmüştür. Ama sabah olunca O: ‘Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!’ der. Böylece o, geceleyin Allah kendini örtmüş olduğu halde, sabahleyin, üzerindeki Allah’ın örtüsünü açar. İşte bu, günahı alenî işlemenin bir çeşididir.
(Buhari, Kitabu’l Edeb, Sf: 1510, Hadis no: 6069/1; Muslim, Kitabu’l Zuhd, c. 9, Sf: 345-346, Hadis no: 52; Riyâzu’s-Sâlihîn, 24; Suyûti, Câmiu’s-Sağîr, 3000)

Üst Ana Sayfa Alt