Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Islami Camiada Işsizlik

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye'de İslami camiada ciddi manada bir işsizlik var. (Sisteme entegre olan ya da kapitalizmin yeşil sermayesine dönen cemaat görünümlü şirketleri konu dışı tutuyorum)
Müslümanlar ilkelerini, akidesini ve ahlakını korumak kaydıyla zenginleşmeye çalışmalı. Geçim derdinde olan bir insan bırakın ümmete faydalı olmayı, ailesine bile faydalı bazen olamıyor, evlatlarının iyi bir eğitim almasını veya sağlıklı beslenmesini bile sağlayamıyor.
İşsizlik problemi Müslüman gençliğin dava ve davet heyecanını içten içe çürütüyor. Bu nedenle İslami kesim birbirine sahip çıkmalı, gençleri iş ve meslek sahibi yapmak için kafa yormalı. Gafleti bırakalım; bu da İslami hareketin önünde bir engel ve meseledir.
Evine ekmek götüremeyen, sohbete gelecek yol parası bulamayan bir Müslümana "Neden hizmetten davetten geri kalıyorsun?" diye soracağına, "İş bulana kadar biz arkadaşlarımız ile sana cüzi miktar her ay destek olacağız, sen derse sohbete gelmeye devam et" denilse idi
kardeşlik lafta değil pratikte yaşanmış olurdu. Bunu yapan cemaatler elbette var, ancak gafletten unutanlara hatırlatmalı, birbirimizi hayra teşvik etmeliyiz.

Miraç Karaaslan
09/12/2018

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
İşsizlik problemi Müslüman gençliğin dava ve davet heyecanını içten içe çürütüyor.
Şu söz cok dogru lakin bazı gençler de çalışmayı davete engel görebiliyorlar. Çalışırsak davete vakit kalmayacak gibi bir algı da İslami camiada var olan bir gerçeklik. Bunun yanısıra farklı görüşlerle de karşılaştım. Bu ise bizim anlayışımızdaki eksikliği gösteriyor.

Özellikle çocuk eğitimi noktasında Müslüman beylerin daha gayretli olması gerekiyor. Çok zor bir zamanda ve ahlaki yozlaşmanın ayyuka çıktığı bu dönemde kardeşler bunu da düşünerek yol alırsa belki gayretleri artacaktır.

Gerçi covid dolayısıyla işsizlik daha da arttı. Bu durumda insan yeise de düşebiliyor.
Allah Müslüman kardeşlerimize bereketli kazançlar sağlayacakları işler nasip etsin.

Üst Ana Sayfa Alt