Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Islam'da Tarikat!

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Tasavvuf - tarikat mesellerine girmeyeceğim.
Forumda sayfalarca yazi var bende soru sormustum zamaninda.. Hemen hemen hepsini de okudum gözümden kaçanlar var mi bilemiyorum.

Musluman olduktan sonra bu ramazan 1 sene olacak inşallah, vesile olan rahmetli Ayşe Sasa oldugu icin otomatik olarak taaavvuf ile giriş yapanlardanim. Cerrahilerle.
Fakat hicbir zaman tatmin olamadigim icin de bu alan bende hep soru isaretleri bıraktı.
Kapi kapi dolaştığım bazisi kalabalik bazisi ise tek tük kiyida köşede kalmış bir çok meclis icine girip sohbet dinledim.Tanıştım.
Aslinda yukardaki ilk video icinde hocanin söylemiş olduğu hersey katilmakla birlikte
Zikir meclislerinde tarikat mensuplari aslinda benzer seyler ritueller yaparken farkli tarikatin rituellerini de uyguluyorlar.
Yani farklı cemaatin bir zikir halkasinda kendi pirlerine ait hareketler varken bir mevlevi dergahina ait rituel arti bedevi topu veyahut şimdi aklima gelmeyen çeçenler yapıyor daha cok hepsini bir arada gormuslugum var.
Demek istediğim tarikatlar seyhler birbirlerine hurmet ederler genelde.birbirlerine kapi kapatmazlar. Bir tek video icinde geçen o bilgi eksik biraz.
Uskudar da Beylerbeyinde, karagümrük de tophanede ne bilim pek cok yerde .. genelde persembe ve yahut pazar gunu yatsidan sonra olan bu zikir meclislerine gitmeniz yeterli.

Not: tasavvuf ehli değilim.
Merakimdan dolayi - okuduklarim ile gorduklerim ikisi arasindaki tutarsizliklar -ortak noktalar..
Ilahiyatçılarin anlattiklari -sosyal medya savaslari vs vs arastirma amaçlı.

Suleymaniye kutuphanesinde el yazma kurumunda calisan daha dogrusu ceviri yayın bolumun baskanlarindan bir hoca
El yazma eserleri icinde tasavvuf ile ilgili bazi yazmalarin bilerek cevrilmedigini soylemisti.
Sebep ise ulke bunu kaldiramaz demisti.
Bu yuzden bazi eserlere hic dokunulmuyor.
Ellerinde neler var bir fikrim yok.
Merak benim sonum mu olur
Boşa kürek sallamakmidir
Kırıp dizimi oturmak mi lazim
Onu da bilmiyorum.

Üst Ana Sayfa Alt