Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslama Göre Vakıf, Dernek Kurmanın Hükmü Nedir?

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler, Türkiye'de çok sayıda İslami dernek ve vakıf var.Çok güzel faaliyetler yürütüyorlar. Çok sayıda insanı bilinçlendiriyorlar. Fakat benim aklıma yine bir soru takıldı

İslama göre Türkiye şartlarında dernek veya vakıf kurmanın hükmü nedir?
İslama göre caiz midir?
İslami faaliyet yürüten böyle dernek ve vakıflara katılmak caiz midir?
İslamın bu konuya bakışı nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Son yıllarda değişen kanunlar neticesinde, Türkiye'de İslami içerikli vakıf, dernek gibi kurumların açılması dinen daha uygun hâle gelmiştir. Vakıf ve derneklerde Atatürk köşesi mecbûriyeti kaldırılmış olup, Dernekte gerekmeyen fakat Vakıf kuruluşunda başvurulması gereken, Yetkili Hukuk Asliye Mahkemesine başvurularak tescil edilmesi gerekmektedir. Bu durum aynı kâr amaçlı açılan işyerleri için, Maliye, Belediye, vs başvurup izin onaylatmak gibi değerlendirilmelidir. Böyle kurumlara (vakıf, dernek) katılmak, çalışmalarında görev alarak hizmette bulunmak farz olmamakla beraber, caizdir.

Globallaşan dünyada artık ülkeler bir şehir, şehirler bir köy statüsüne bürünmüş, bununla beraber insan nufusu da bir o kadar artmıştır. İşte bu yoğunluk ve acziyet karşısında muslumanların fert olarak diğer muslumanlara ulaşabilmesi, yardım, tebliğ, eğitim vb. ilişkilerde bulunabilmesi çok asgari bir seviyeye düşmekte, pek çok vakıâdan da habersiz kalınabilmektedir.
Vakıf, dernek gibi kurumlar, insanların (muslumanların) el birliği verip yardımlaşarak daha güçlü bir şekilde insanlara ulaşabilmeyi, daha maddi imkanlarla etkili çalışmalar yürütebilmeye imkan tanımaktadır.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt