Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Islâm Davetçisi Kimdir?

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Mevdûdî ile yapılan bir röportajdan "İslâm davetçisi kimdir?" konulu kısa bir bölüm.

....

''Gerçekten ben müslümanlardanım'' diyenden daha güzel sözlü kimdir?'' (Fussilet 33)

Bu vahyi anlayabilmek için, bu ayetin indiği zamanı - mekanı da iyi bilmemiz gerekiyor.
Bu ayet Mekke'de ''Ben Müslümanım'' demenin en zor olduğu zamanda inmişti.
O zamanda İslam'ı kabul etmek, İslam düşmanlarına av olmak anlamına geliyordu.

Şu sahneyi kafanızda canlandırın: Allah'ın söylediği şey..
''En iyi söz insanları Allah'a çağırmaktır.'' diğer bir deyişle hakikat davetçisinin metodu, insanları Allah'a çağırmaktır.

Ve İslam'a davet ederken dünyalık bir amacı olmamalıdır.
Ne kavim, ne toprak, ne aile, ne de maddi bir kazanç..

Başka hiçbir niyeti olmamalıdır. O insanları sadece Allah'a çağırmalıdır ve Allah'a davet; Kuran ışığında insanları Tevhid'e çağırmaktır. İnsanları Allah'tan başkasına kulluk etmemelerini söylemektir.
Allah'tan başka hiçbir şeyden korkmamaktır.
Sabretmek ve Allah'ın kurallarına uymaktır.

Tüm gayretler ve sadece Allah'ın rızasını kazanmak için olmalıdırVe insan ne yaptığını düşünmeli; Ben Allah'ın kuluyum ve O'na karşı sorumluyum.

Allah'a davet eden birisi amellerinde samimi değilse onun davetinin insanlar üzerinde bir etkisi olmayacaktır.

O insanlara götürdüğü mesajı aynı zamanda uygulayan kişi olmalıdır.Ve bu mesaja ters bir davranışta bulunmamalıdır.

O insanların kendisinden zarar görmeyeceği şekilde dürüst olmalıdır.

Onun çevresi, arkadaşları, ailesi, kısaca herkes onun dürüst olduğunu bilmelidir.

Mevdudi (rahm)

-alıntı-

........

Üst Ana Sayfa Alt