Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru IŞİD el kaide ve nusrayı tekfir etmekte ne kadar isabetli ?

Esad Çevrimdışı

Esad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh,

Öncelikle sorduğum sorunun ne kadar karmaşık ve zor bir soru olduğunun farkındayım. Fakat iki tarafında uzun uzun ve kendini haklı çıkaran şahitlikleri ve ses kayıtları var. Hakkı hak olarak görüp ona ittiba etmeyi, batılı da batıl olarak görüp ondan ictinab etmeyi rabbim hepimize nasip eylesin.

Ben de bu kavli dua'dan sonra fiili olarak dua ediyor ve bu konuyu iki tarafın da delilleri ve alimlerin görüşleri ışığında hakkı bulmaya çalışıyorum. Bu sebeple aşağıdaki soruların cevapları gerçekten benim ve sanıyorum ki benim gibi iki tarafı da dinleyip haklı ve haksız yönleri olduğunu gören kardeşler için çok önemlidir.

Rabbim hepimizi hakka isabet eden, bu yolda sebat edebilen kullarından eylesin. AMİN

1.Işid savunucusu olan bir çok kişi Eymen Ez zevahiri'nin "HAMAS lideri, HAMAS örgütü için tağut değildir" sözünden dolayı onu tekfir etmeleri ne kadar isabetlidir?
2. Işid savunucusu olan bir çok kişi Taliban hareketini bugün Afganistanda islam devletini terör grubu olarak görüp amerikaya savaşma sözü vermesini, hiç bir gruba amerikaya ve ittifaklarına karşı saldırı düzenletmeyeceğine dair amerikaya eman vermesini ve diğer devletlerle dostça ilişkiler kurup "Türkiye Erdoğan altında daha islami bir yapıya dönüştü" tarzında açıklamalar yapmasını bir küfür olarak nitelendirmesi ne kadar isabetlidir?
3. HTŞ ve el nusra gibi Suriye'deki grupların Türkiye'deki referandum (şirk anayasasının kabulu vb. sebeplerle) sonrasında olumlu açıklama yapmasını/sevinmesini ve türk halkından müslüman olarak bahsetmesini (çoğunluğu oy kullandığı için açık küfre girdiklerinden dolayı onların müslüman olmadığı teziyle) bir küfür olarak nitelendirmesi ne kadar isabetlidir?
4. Işid'in öncelikle biatından dönenin nusret cephesi olduğu ve "sahavat" denilen grupların Işid kafire karşı savaşırken arkadan ve ilk olarak Işid'e saldırdığı iddaası gerçeği ne kadar yansıtmaktadır?
5.Bir kişi küfür fiili işlemişse onu tekfir etmeyen kişinin de kafir olacağı konusundaki Işid'in kabul ettiği görüşler ve hakka en yakın görüş nedir?
6. Her şey'den sonra bugün Işid haklı ise bile hala devlet özelliğine sahip midir (yani kendisine biat gerekir mi ve diğer grupları tekfir etmek farz mıdır)?
7. Bu konudaki görüşlerde Işid karşıtı görüş haklı ise bugün işlenen suç ve hatalara rağmen işıd'e harici deyip tekfir etmek mi gerekir? Eğer tekfir edilmiyorsa o zaman Taliban ya da diğer grupların Işid'e karşı savaşmaları hatta bugün amerika vb küfür devletine savaşacağına dair söz vermesi caiz midir?

Üst Ana Sayfa Alt