Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İş Yerindeki Tasavvufçu Arkadaşlarımı Kâfir, Müşrik Görerek Muamelede Bulunmam Doğru mu?

Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,

Çalıştığım yerde namazlarını terkedenden tutun da, menzilci sofisine kadar türlü kişiler var. Bu kişileri tekfir etmezsem sorumlu olduğumu düşünerekten bu kişilerin kâfir, müşrik olduğuna kalben itikat ediyorum. Doğru mu yapıyorum ve burda ölçüyü kaçirmamak için neler yapmalıyım?
Allah radı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum,
Çalıştığım yerde namazlarını terkedenden tutun da, menzilci sofisine kadar türlü kişiler var. Bu kişileri tekfir etmezsem sorumlu olduğumu düşünerekten bu kişilerin kâfir, müşrik olduğuna kalben itikat ediyorum. Doğru mu yapıyorum ve burda ölçüyü kaçirmamak için neler yapmalıyım?
Allah radı olsun.
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim
yanlış ve hızlı gidiyorsun. Daha önce benzeri soruya da şöyle demiştim:

Tasavvufcuların geneli ilimden uzak cahil cuhela olup, yaptıkları ve söylemleri her ne kadar şirk ve küfür içerse de, Tekfirin mânilerinden cehaleti, tevilleri düzeltilmeden, ilim ile delilleri çürütülüp Hakk ile yüzleştirerek ikna etmeden, kayıtsız şartsız ebedi cehennemlik kâfirdir demek uygun değildir. Fakat kendilerinin sapık, küfür ve şirk içerisinde bulunduklarını, bu tür sapkın inançları olduğunu söylemekte bir beis yoktur. Hatta bazı akaid alimlerinee göre şirki açık da olsa fiillerinden ötürü muşrik dense de tekfirin engelleri tatbik edilmeden "azabı hak eden" kâfir hukmunu vermemek gerekir denir.
Aksi taktirde ehl-i sunnetin muvahhid alimleri, tasavvufcuları ve şeyhlerini genel olarak toptan tekfir etmeleri gerekirdi.

Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahu teala razı olsun hocam, şimdi bazı çevreler bu kişileri tekfir etmeyip sadece ameli küfür görsek bile bizlerin de sorumlu olacağimızı ve dolayısıyla bizlerin de kâfir olacağımızı belirtiyorlar.
Bu durumdan ötürü de cekiniyorum

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aşırı tekfir hastası imitasyon Haricilere veya muşriksever murcielerin hava durumlarına göre giyinip soyunacak değiliz.
Sapkınlar hakkımızda ne derler diye usûlu mu terk edelim, insanların vebaline mi girelim. Biz de kendileri gibi tasavvufu toptan tekfir etmeyen Ehl-i sunneti ve ulemasını tekfir mi edelim diyorsun?
Kardeşim kendine ehl-i sunneti menhec edin. Aksi taktirde en çok tekfir edeni Hak sanacaksın, sanıyorsun.

Üst Ana Sayfa Alt