Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İş İçin Seyahate Çıkıyorum, Seferi Olur muyum?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Su an 400 km lik bir yola çıktım. Tek basima direksiyon dayim. Seferi mi oldum. Orucumu tutabilirim. Bedensel bir sikintim yok. Orucumu tutmalimiyim. Seferiyim deyip tutmamali miyim

Seferi durumda iken , seferilik sartlarina gore ibadet etmek bir secenekmidir. Yoksa zaruriyet midir

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
güncel.
iftar oldu hala cevap gelmedi:))
Ben Orucu tuttum

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
sefere çıkmadan önce mukim iken niyet ettiysen ve sonra sefere çıktıysan orucu tamamlaman,niyet etmen gereken sahura kadar mukim isen gene orucu kazaya bırakmayıp niyet etmen gerekir.Ama seferi iken seferi halde niyet vakti oruca niyet etmeden orucunu kazaya bırakacaksın diye biliyorum.Bunlar birer ruhsattır.Ruhsatı kullanmazsan azamet olur.Yani orucunu azamet ederek tutman durumunda da orucun geçerli olup farz sevabı verilir diye biliyorum.Yanlışım varsa düzeltilsin inşaallah.

Juleybib Çevrimdışı

Juleybib

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Useyminin İslamın Rukunları adlı kitabında görmüştüm.. Yolcu; Oruç tutup bunda fazla bir sıkıntı çekmiyorsa tutması onun için faziletlidir. Yok eğer sıkıntı çekiyorsa tutmaması onun için daha faziletlidir.. diyordu.

İ Çevrimdışı

İbnAbbas

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ORUÇ TUTMAMAYI MUBAH KILAN ÖZÜRLER
Yolculuk: Ramazanda en az üç günlük (on sekiz saatlik) bir yere gidecek olan kimse, geceden oruca niyet etmeyebilir. Bundan dolayı o gün yola çıkınca oruçlu bulunmamış olur. Fakat bir kimse oruç tuttuktan sonra, gündüzün yolculuğa çıksa, bu yolculuk o ilk gün için bir özür sayılmaz, orucuna devam etmesi gerekir. Ancak o gün yola çıkar da, ondan sonra orucunu açarsa, kendisine keffaret gerekmez, yine sadece kaza gerekir.

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bedensel bir sikintin yoksa ,tutada bilirsin tutmayada.tutmazsan kazasini tutmak zorundasin.eninde sonunda tutacaksin ;)
rabbim ecrini fazlasiyla versin
seferi 80km den sonra olur bildigim kadariyla,
:fil:cihad3:topçu:jeep2:islamJeep:tank:93:

​akhi bunlardan hangisiyla gidiyorsun?

Üst Ana Sayfa Alt