Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Intihar Etmek

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm.

İntiharın günah olmadığı durum var mı? Ya da hangi intihar etme şekli günah değil? İntihar etmek çok mu günah yani intihar eden çok mu azap görür? Sorularıma cevap verirseniz sevinirim.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende vaktiyle çok düşündüm çok araştırdım ama öyle çok dert çektin diye intiharı hak etmiyorsun. Yoksa ben ediyordum baya kararlıydım. Hatta intiharı hak ettim dersen ve günahtan saymazsan bu daha büyük günah. Geceyi gündüze çeviren Allah, sıkıntılı günlerini aydınlığa kavuşturacaktır. Allah’ın rahmetinden umudunu kesme.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bilgi edinmek için.

Vaktiyle Diyar-ı berk de genc bir kiz yuksek bir binaya cikip intihar etmis. Intihar etmeden evvelde gozlerini bir tulbent ile baglamis. Intihar etmesinden cok gozlerini baglamasindan etkilenmistim o aralar. En son aklindan ne geçti, gözlerini niye bagladi,bosluga kendini nasil birakti epey sarsmisti beni.
Cenazeye ailesi katilmamis sirf bu yuzden utanmislar diye duymustum anlamamistim.

Bende senin gibi 1 gun merak edip bunu dinen nasil acikliyorlar filan diye dusunup merak etmis idim. Bir de o ara sosyal medyalarda intihar etmek pek moda idi.

(Bu arada islam tr intihar diye arastir onune konular cikacak. )

Velhasil cok gecmedi bir akrabam annesinin ve kardesinin yaninda bir cinnet ani mi desek bilincli mi bilemem ( alkol sorunu vardi gerci) ekmek bicagi ile kesti bogazini.

Ilk defa intihar eden birinin cenazesine gitmistim.
Insan intihar edene ayri uzuluyor ailesinin yasamis oldugu duruma ayri.
yukarda anlattigim utanma duyusu degil de baska bir sey. Tanimlanamiyor.
Cok degil 6 ay sonra annesi de dayanamadi peşi sira vefat etti.

Neden diye sordum cunku;

1- eğer bilgi, merak ise doğaldir ama nereye yazarsan yaz nette ya da kitapta sana emanet edilen bir cani kendin alma curettine bulanmak ile ilgili men edici bir cok yazi cikacaktir. Cok da kurcalama.alacagini al konuyu kapat kendi icinde

2- arkadaslarindan biri ici soruyorsan yardimci ol yalniz birakma yardim almasini sagla

3- kendin icin sormussan seni rahatsiz eden bu ve buna benzer dusunce sarmallarindan ( ki diger sorularini baz alarak soyluyorum) kurtulmanin yollarina bakmaya calis kendi sihhatin icin.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aklıma bir kez daha takıldı. Allah neden kullarına intihar hakkı tanımamıştır?Sonuçta insan kendi canına kıyıyor çevreye zararı yok ki.

T Çevrimdışı

tosman38

Üye
İslam-TR Üyesi
Sehl b. Sa'd es-Sâidi'nin şöyle dediğini rivayet eder :" Nebi sallallahu aleyhi ve sellem, müşriklere karşı savaşan bir adama baktı. Müslümanlar arasında, onlara en çok faydası dokunandı. Ve şöyle buyurdu : " Cehen-nem ehlinden bir adama bakmak isteyen şu adama baksın." Bunun üzerine o adamı birisi takip etti. Sonunda adam yaralandı. Ölmekte acele etti ve kılıcın ağzını ğögüsünün arasına koyarak omuzlarının arasından çıkıncaya kadar üzerine yüklendi.. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu : " Kul var ki ; insanlara göründüğü üzere cennet ehlinin amelini işler. Oysa o, cehennem ehlindendir. İnsanlara göründüğü üzere cehennem ehlinin amelini işler. Oysa o, cennet ehlindendir. Ameller ancak sonlarıyla birlikte değerlendirilir. "

BUHARİ : 14.C.6416.S

Acı çeken bir insan,intihar ederek acı çekmekten kurtulmayı temenni ediyor olabilir ama başka bir açıdan Allah onun acı çekmesine hükmetmiş ve kişi bu hükümden kaçarak ,Allahtan kaçıyor gibi düşünmek lazım.Allahtan kaçınabilinir mi hiç ya da Allahtan kaçmaya kalkanların vay haline diye bir düşün

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aklıma bir kez daha takıldı. Allah neden kullarına intihar hakkı tanımamıştır?Sonuçta insan kendi canına kıyıyor çevreye zararı yok ki.
Sana tanınan iradeyle cinayet işliyorsun, bu öyle bir cinayet ki aynı anda can çıkıyor tövbe kapısı kapanıyor. Hani geri sönüp tövbe etmek şansında yok. :D
Ben vaktinde çok kurcaladım ama oluru yok intihar işinin.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah

Musluman kımse zaten boyle seyler dusunmez cunku bılır

images

ve tefekkur eder

48.jpg

SURIYE HAPISHANELERINDE VE IRAKTA KI MUSLUMAN BACILARIMIZIN ATILDIGI ZALIMLERIN HAPISHANELERINDE GUNLERCE BELKIDE YILLARCA TECAVUZE UGRAYAN BACILARIMIZI BIR DUSUN?

SENIN KI; MI AGIR IMTIHAN ? ONLARIN YASADIGI BU DURUMMU

EVLATLARINI, AILELERINI, KAFIRLERIN BOMBARDIMANINDA,KAYBEDEN VE PARAMPARCA BEDENLERI GOSTERILEN, BABA NIN IMTIHANIMI DAHA AGIR YOKSA SENIN YASAMIS OLDUGUN UFTEN PUFTEN SEBEBLERDEKI SORUNLARIN MI ?

ONLAR BU HALDE IKEN, BUNU DUSUNMEZKEN, RAHAT ICINDE, SADECE BIRISI ONA KIZDI DIYE SINAVI KAZANAMADIM DIYE SEVGILIMDEN AYRILDIM DIYE INTIHARA MEYLEDENLERE SADECE YAZIKLAR OLSUN DEMEK DUSER VE ETTIGININ BEDELINIDE ELBETTE ODER.

Kardeslerım ALLAH bızı cennette yasar gıbı dunyada yasasın dıye yaratmadı.O bızı dunyadakı bu zulme sabredın ve bunu engellemek ıcın elınızden gelenı yapın ve benım kurallarımı uygulayın dıye yarattı.

Basındada dedıgım gıbı bu ısler muslumanların harcı olan ısler degıldır.

Onun ıcın bos yere kendınızı bu tarz seylerle yorup dunyanın bır sınav yerı oldugunu unutmayın.!

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsan iyice günaha battıysa ve bu günahlardan dolayı kalbinde Allah korkusu kalmadıysa. Münafıklık zuhur ettiyse. Bu kişi Ramazan Ayı demeden günaha dahada batarsa. Bu kişi cehenmem azabının artmaması için intihar etse sakıncası var olur mu? Sonuçta yaşadığı sürede daha fazla günaha girecek büyük ihtimal münafik olacak ama intihar ederse her gün işlediği günahlara nazaran daha az günah kazanacak.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsan iyice günaha battıysa ve bu günahlardan dolayı kalbinde Allah korkusu kalmadıysa. Münafıklık zuhur ettiyse. Bu kişi Ramazan Ayı demeden günaha dahada batarsa. Bu kişi cehenmem azabının artmaması için intihar etse sakıncası var olur mu? Sonuçta yaşadığı sürede daha fazla günaha girecek büyük ihtimal münafik olacak ama intihar ederse her gün işlediği günahlara nazaran daha az günah kazanacak.
Bunlar için intihar etmek değil tam tersine azim gösterip tövbe etmek gerekir. Allah'ı vekil edineceksin. Dün gitti, yarına Allah kerim. İçerisinde bulunduğu "an"ı tövbe ile geçir.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunlar için intihar etmek değil tam tersine azim gösterip tövbe etmek gerekir. Allah'ı vekil edineceksin. Dün gitti, yarına Allah kerim. İçerisinde bulunduğu "an"ı tövbe ile geçir.
Her zaman istenilen olmuyor yani bazen bir kere kalbe hastalık düştümü bir daha iflah olunmuyor. O yüzden kul her tövbesini bozduğunda umutsuzluğu artıyor Allahtan çekinmesi azalıyor ve kötü son.

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Her zaman istenilen olmuyor yani bazen bir kere kalbe hastalık düştümü bir daha iflah olunmuyor. O yüzden kul her tövbesini bozduğunda umutsuzluğu artıyor Allahtan çekinmesi azalıyor ve kötü son.

Kardeşim bunlar hep şeytanın aldatmacası. Allah rahmetinden ümit kesenlere şiddetlenir. Rahmetimden ümit kesmeyin diyor. Dolayısıyla geriye söylenecek söz kalmıyor. Intaharın caiz olduğu bir durum yok. Isterse savas olsun Allah'ın senin intahar ederek düşmana zaiyat vermene ihtiyacı yok. Cana kıymayı yasaklamış iş bitmiş. Daha bişey söylenmez Allah'ın sözü üzerine.

T Çevrimdışı

tosman38

Üye
İslam-TR Üyesi
Hayatı anlamlı kılmak lazım.
Madem birkere dünyaya geliyoruz bu ölümümüzde Allah için olsun.

Kardeş cihadın faziletleri ile ilgili hadisleri okumanı tavsiye ederim .

Adresini de ver istersen kitabını da ben hediye ediyim.

Peygamberimiz hasırda yatıp yüzü üzerinde iz çıkınca ,hz ömer ağladı.kafirler saraylarda yaşıyor,peygamberimiz yerde yatıyor.peygamberimizde cevaben ya ömer dünya onun ahiret bizim olsun dedi.

Ölüm ancak cennetin kokusu burnuna geldiğinde koşarak gitmek gerek bu da cihad ile olur.

Cihad etmeyi düşünmeden ölen cahiliye ölümüyle ölmüştür.

Bunları düşün ,hayatına öyle yön ver.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Madem birkere dünyaya geliyoruz bu ölümümüzde Allah için olsun.
En çok hoşuma giden sözlerden birisi:)
Cihadın faziletlerini az da olsa biliyorum. Allah yolunda savaşan kimsenin dökülen ilk kanı ile beraber kul hakkı dışındaki bütün günahları affolunur. Bu müjde bile tek başına cihadın faziletlerini göstermeye yetiyor. Cihadın faziletlerini bildiğim için bu yola şehadet aşkıyla çıktım. İlk nickimde bunun göstergesiydi Aşk-ı Cihad:harika:

Allah razı olsun. Göndereceğiniz kitaba şüphesiz benden daha çok ihtiyacı olanlar var. Onlara gönderirseniz daha faziletli olur.

Üst Ana Sayfa Alt