Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Insan Gaitası Ve Idrarı

I Çevrimdışı

islami bilgiler

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İnsan Gaitası ve İdrarı:
Ali b. ebî Tâlib (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah sallallah u aleyhi ve sellem süt emen çocuğun idrarı hakkında şöyle buyurmuştur: “Erkek çocuğun idrarı üzerine su serpilir, kız çocuğunun idrarı ise yıkanır.” Katade r.a. dedi ki; Bu durum yemek yemeye başlamadıkları, süt emdikleri süre içindir. Yemek yemeye başladıklarında ise her ikisi de yıkanmalıdır.”
Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Peygamber sallallah u aleyhi ve sellem mescidde oturmakta iken bir bedevî mescide girdi namaz kıldı. Namazını bitirince:
“Ey Allah’ım bana ve Muhammed’e acı bizimle beraber kimseye acıma” diye dua etti. Bunun üzerine Rasûlullah sallallah u aleyhi ve sellem
“Sen geniş olan bir şeyi daralttın” buyurdula r, çok geçmeden o kimse mescide işemeye başladı. Sahabîler O adamın üzerine engelleme k için koştular. Bunun üzerine Rasûlullah sallallah u aleyhi ve sellem onun idrar yaptığı yere bir kova su dökün dedikten sonra
“Siz İslam ümmeti olarak, kolaylaştırıcı olarak gönderildiniz zorlaştırıcı değil” buyurdula r.
İki kabirde azap görenler hakkında Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem; “birisi idrar (sıçrantıların)dan sakınmazdı, diğeri de laf taşıyıcılık yapardı” buyurmuştur.
"Rasululla h aleyhissa lâtu vesselâm buyurdula r ki: "Sizden biri, ayakkabısıyla bir pisliğe basarsa, bilesiniz, toprak onu temizler."
Ebû Said el-Hudri şöyle demiştir: “Bir gün Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem bize namaz kıldırdı. Namazının bir bölümüne ulaştığında ayakkabılarını çıkardı ve sol tarafına koydu. İnsanlar bunu görünce onlar da ayakkabılarını çıkardılar. Namazını bitirince şöyle dedi:
“Ne diye ayakkabılarınızı çıkardınız?” Dediler ki:
“Senin ayakkabılarını çıkardığını gördük, biz de ayakkabılarımızı çıkardık.” Bunun üzerine buyurdu ki:
“Cebrail bana geldi ve ayakkabılarımda pislik -veya eziyet verici bir şey- (bir rivâyete göre: necaset) olduğunu haber verdi, ben de çıkardım. Biriniz mescide geldiğinde ayakkabılarına baksın, onlarda pislik -veya eziyet verici bir şey- (bir rivâyete göre: necaset) görürse onları silsin ve sonra onlarla namazını kılsın.”
Ümmü Kays Bintu Mihsan radıyallahu anha anlatıyor: "Ben, henüz yemek yemeyen küçük bir oğlumla Rasululla h aleyhissa lâtu vesselâm'a gitmiştim. Varınca, çocuğu kucağına oturttu. Derken çocuk elbisesin e akıttı. Su getirtip elbisesin e serpti, fakat yıkamadı." Bir rivayette: "...çiledi" denmiştir.

Tirmizi(610) Ebu Davud(376) Nesai(1/158) İbni Mace(526) Ahmed(1/302)
Elbani el İrva(166) sahihtir.
Tirmizi(610) Ahmed(1/76) Sahihu Süneni Ebu Davud(364) Tirmizi der ki; bu kavil, sahabe, tabiin ve onlardan sonraki ilim ehlinden birçok kimsenin kavlidir. Ahmed Bin Hanbel ve İshak Bin Rahuye de onlardandır.
Buhari(6128) Müslim(284) Ahmed(3/110) Malik(taharet 111) Tirmizi(147-148) Nesai(53-55) İbni Mace(528) Humeydi(2/419) Ebu Davud(4885)
Buhari(1361) Müslim(292)
Ebu Davud(385, 386) İbni Hibban(248) Hakim(1/166) Beyhaki(2/430) Sahihu Süneni Ebu Davud(371)
Ahmed(3/20,92) Ebu Davud(650) İbni Huzeyme(1/384,2/107) Hakim(1/391) sahihtir demiştir. Nevevi ve Zehebi de muvafakat etmiştir. Bkz. el-İrva (284)
Buhari, Vudu 59; Müslim(287) Muvatta(1/64) Ebu Davud(374) Tirmizi(71) Nesai(1/157)

Üst Ana Sayfa Alt