Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Insan Artığı

I Çevrimdışı

islami bilgiler

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İnsan Artığı; İster müslüman, ister kafir olsun insan artığı temizdir. Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem; “Şüphesiz müslüman necis olmaz” buyurmuştur.
Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Rasululla h aleyhissa lâtu vesselâm, (bir gün) bana (kendisi mescidde iken) "Humre'yi (elbiseyi) bana getiriver!" buyurdula r.
"Hayızlıyım" diye cevap verdim.
"Senin hayızın elinde değil ki!' dediler."
Abdullah İbnu Sa'd el-Ensari radıyallahu anh anlatıyor: "Rasûlullah aleyhissa lâtu vesselâm'a hayızlı kadınlarla beraber yemek hususunda sordum. "Onunla beraber yiyin!" buyurdula r."
Kafirleri n artığı aslen temizdir. Kestiği helal olan ve kendileri nden evlenilme si caiz olan müşriklerin bedenleri ne veya elbiseler ine dokunan şeyin yıkanması gerektiğine dair sahih bir delil yoktur. Ama Allah Teala’nın; “Müşrikler ancak bir necistir”(Tevbe 28) ayetine gelince; bedenleri nin necis olduğu kastedilm emiştir. Zira Allah Teala Ehli Kitabın yemeğini helal kılmıştır.
2- Eti Yenenleri n Artığı; Enes r.a.’den; “Ben Rasululla h sallallah u aleyhi ve sellem’in devesinin boynunun altındaydım. Devenin salyası üzerime akıyordu. Efendimiz in şöyle söylediğini işittim: "Allah Teâla Hazretler i her hak sahibine hakkını vermiştir. Bilesiniz, vârise vasiyet yoktur."
Eti yenen hayvanların artığının temiz, içtiği suyun artanının da temizleyi ci olduğunda icma vardır.
3- Kedinin Artığı; Kebşe Bintu Ka'b İbnu Malik -ki, İbnu Ebi Katade'nin nikahı altında idi- anlatıyor: "Ebu Katade radıyallahu anh yanıma girdi. Kendisine abdest suyu hazırladım. Bu sırada, sudan içmek üzere bir kedi geldi. Ebu Katade kabı uzattı, kedi içti. Ebu Katade kendisine bakmakta olduğumu gördü ve:
"Ey kardeşimin kızı, buna hayret mi ediyorsun?" dedi. Ben de: "Evet!" demiş bulundum. Bunun üzerine: "Rasululla h aleyhissa lâtu vesselâm:
"Kedi necis değildir. Kedi sizin etrafınızda çokça dolaşır" buyurdula r." dedi."

Buhari(283) Müslim(372)
Müslim(298) Ebu Davud(261) Tirmizi(134) Nesai(1/192) Ahmed(6/45,101,114) Darimi(1/197) İbni Sad(1/469) Tayalisi(1430)
Tirmizi(133) Sahihu Süneni İbni Mace(531) bkz.: Müslim(hayz 14)
bkz.: Buhari(buyu 14) Tirmizi(1215)
Sahihu Süneni İbni Mace(2194) El İrva(6/89)
İbnül Münzir el Evsat(1/299) Sübülüs Selam(1/53)
Muvatta(1/23) Ebu Davud(75) Tirmizi(92) Nesai(1/55) Ahmed(5/309,296) Humeydi(1/205) Darimi(742) İbni Mace(367) Darekutni(1/66) el İrva(173)

Üst Ana Sayfa Alt