Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İmama İtaatin Ölçüsü Nedir?

U Çevrimdışı

ubeybinkaab

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm. Arkadaşlar merak ettiğim bir soruyu size sormak istiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar kuran ve sünnet ışığında

cevaplarlarsa memnun olurum.

Çoğumuzun bildiği üzere Bilal Habeşi efendimiz, Hz. Ömer efendimiz bir hutbe verdiği sırada, ayağa kalkıp diyorki üzerindeki elbisenin

hesabını vermeden seni dinlemez ve itaat etmeyiz diyor.

Bu olaydan hareketle şunu sormak istiyorum.

Bir camia içerisinde herkes bu şekilde imama hitap edebilirmi. İmamın her yaptığı dünyevi ve

uhrevi kararlarına itiraz edebillirmi. Bunun bir ölçüsü var mıdır. Zira bizler mantıken Bilal efendimizin olayında şöyle düşünüyoruz. Avamdan

birisi kalkıp rahatça bir elbisenin hesabını bile sorabiliyorsa dolayısıyla elbiseye denk ve ondan büyük herşeye itiraz edebilriiz diye

düşünüyoruz. Bu düşünce doğrumudur? Bilal efendimizin olayının önü arkası nedir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam

Bahsetmiş olduğun olayın kaynağı nedir ?
Bana hikaye gibi geldi !

U Çevrimdışı

ubeybinkaab

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam

Bahsetmiş olduğun olayın kaynağı nedir ?
Bana hikaye gibi geldi !

Kaynağını bilmiyorum ama ganimet mallarından gelen kumaşla kendine elbise diktirme ile ilgili bir olay.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Ayrıca Muhammed Emin Yıldırım hocanın şu vidosunu izlemeni tavsiye ederim.

Üst Ana Sayfa Alt