Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Resim İmam Şafiî El Fıkhu'l Ekber'den İstiva vb. Konular Hakkında Kesit

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
IMG_20190202_140259.jpg

Kitabın imam Şafiî'ye ait olduğuna dair kesin bilgi olmamakla beraber Beyhakî' nin imam Şafiî'ye nispet ettiği görüşlere oldukça benzemektedir

S Çevrimdışı

sedabalci

Üye
İslam-TR Üyesi
4 Mezhebe gore de aslinda Allahin arşa istiva ettigi söylenmiş.
Peki neden şu an ehli sunnet icinde "Allah mekandan munezzehtir "fikri var?
Yani ben hep Allah arşa istiva etmiştir ve ilmi ile her yerdedir/ heryerden haberdardir. Şeklinde biliyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yani ben hep Allah arşa istiva etmiştir ve ilmi ile her yerdedir/ heryerden haberdardir. Şeklinde biliyorum.
Burası soru bölümü değil.
Sormadan önce zaten bu konular forumda mevcud

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu durum, sıfatları iptal eden mutezilenin kendisine "Ehli Tevhid" demesine benziyor. Güya Allahın sıfatlarını iptal ederek Allah'ı birliyorlar. Ehli sünnetin hiçbir zaman "Allah zamandan ve mekandan münezzehtir" gibi bir akidesi olmamıştır. Kendisine ehli sünnet diyenlerin böyle demesi bir şey ifade etmiyor. Nitekim mutezile de kendisine "Ehli Tevhid" diyordu.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bu durum, sıfatları iptal eden mutezilenin kendisine "Ehli Tevhid" demesine benziyor. Güya Allahın sıfatlarını iptal ederek Allah'ı birliyorlar. Ehli sünnetin hiçbir zaman "Allah zamandan ve mekandan münezzehtir" gibi bir akidesi olmamıştır. Kendisine ehli sünnet diyenlerin böyle demesi bir şey ifade etmiyor. Nitekim mutezile de kendisine "Ehli Tevhid" diyordu.
Burası cevab yeri de değil ))

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt