Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ilımlı Islam

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Son günlerde popüler olan Ilımlı İslam hakkında ne düşünüyorsunuz?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Emir, yasak ve ölçü bellidir. Aşırıya gidip haddi aşmaktan, ılımlı olup imanımızı kaybetmekten Allah'a sığınalım. Allah, Rahman'dır, arzu edip dua ve azimde bulunan kulunun istikametini düzeltir ve hidayete yaklaştırır. Böyle tehlikeli şeyler karşısında sık sık hidayet talep ederek Allah'ın izni ve yardımıyla en doğru ölçüde bulunalım.

Son düzenleme:
Muhacir72 Çevrimdışı

Muhacir72

Haddini bilmeyen kendini bilmez
İslam-TR Üyesi
Peygamber efendimiz (s.a.v) islamı nasıl tanıtmışsa, günümüzde de öyle tanıyoruz bazı mahlukların bu düşünceye kapılması onları kendi düşüncesizliğidir.

samet1905 Çevrimdışı

samet1905

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim bu soru çok gereksiz bu soru İslami yet bundan 1400 yıl önce peygamber efendimiz (sav)'in 40 yaşında peygamberliğin geldiği vakit yüce ALLAH Cebrail'le beraber peygamberimize ilk ayetlerin gelmesiyle başlar. işte o günden bu güne İslamiyet nasıl ki bundan 1400 yıl nasılsa günümüz İslamiyette aynısıdır.

samet1905 Çevrimdışı

samet1905

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Son günlerde popüler olan Ilımlı İslam hakkında ne düşünüyorsunuz?
kardeşim bu soru çok gereksiz bu soru İslami yet bundan 1400 yıl önce peygamber efendimiz (sav)'in 40 yaşında peygamberliğin geldiği vakit yüce ALLAH Cebrail'le beraber peygamberimize ilk ayetlerin gelmesiyle başlar. işte o günden bu güne İslamiyet nasıl ki bundan 1400 yıl nasılsa günümüz İslamiyette aynısıdır.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu soruyu sordum çünkü Ilımlı İslam bugünlerde revaçta ve Suudi Arabistan Ilımlı İslama geçince aklıma takıldı. Ilımlı İslam hakkında kısa bir araştırma yaptım ve şu sonucu çıkardım.
"Ilımlı İslam Amerika Emperyalizmine hizmet eden ve dinin sınırlarının İslam düşmanları tarafından belirlendiği tahrif edilmiş bir dindir."

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu soruyu sordum çünkü Ilımlı İslam bugünlerde revaçta ve Suudi Arabistan Ilımlı İslama geçince aklıma takıldı. Ilımlı İslam hakkında kısa bir araştırma yaptım ve şu sonucu çıkardım.
"Ilımlı İslam Amerika Emperyalizmine hizmet eden ve dinin sınırlarının İslam düşmanları tarafından belirlendiği tahrif edilmiş bir dindir."
Bu suudiler ya aşırıya gidiyor yada gevşeklik yapıyor. Denge yok adamlarda.

Bir Garip Derviş Çevrimdışı

Bir Garip Derviş

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Biz İslam 'ı ALLAH Resulunun sav getirdiği ehli sünnet dairesi(inancı) içerisinde tanırız .... İslam islam dır ılımlı olmaz .....
İslam dan Taviz verilmez Atamız Osmanlı vermişmi ????? Biz İslamı onlardan daha iyi yaşayamayız ...

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

Fe terabbasû innâ meakum muterabbisûn
İslam-TR Üyesi
Biz İslam 'ı ALLAH Resulunun sav getirdiği ehli sünnet dairesi(inancı) içerisinde tanırız .... İslam islam dır ılımlı olmaz .....
İslam dan Taviz verilmez Atamız Osmanlı vermişmi ????? Biz İslamı onlardan daha iyi yaşayamayız ...

Taviz vermemek gerektiği konusuna kesinlikle katılmakla beraber, Evet Osmanlı maalesef İslam'dan taviz vermiştir.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne Gibi Bir tavizden bahsetmektesiniz ...
Kardeş osmanlıyı ben çok severim. Hemen irkilmeyelim böyle denilince. Osmanlıda önce kadılar, sonra şeyhülislamlar ve nihayetinde hanedan bozuldu. Abdulhamid Han Ali Haydar efendiye, senin gibi alimler olsaydı etrafımda ben bu devleti yıkturmazdım diyor. Dediğim konuya işaret ediyor bu söylem. Yahudiler, osmanlıyı bozmaya rüşvetle başladıklarını söylerler. Adalet, vicdan ve edep gidince her şey gitti. Bu millet güzel bir millettir, hidayeti hakkıyla talep ederse Allah daha güçlü ve hatta daha İslami bir devlet olmayı nasip eder. Hanelerimizi, sokaklarımızı, caddelerimizi ve muhitimizi düzelterek buna bireysel olarak katkıda bulunabiliriz.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

Fe terabbasû innâ meakum muterabbisûn
İslam-TR Üyesi
Ne Gibi Bir tavizden bahsetmektesiniz ...

Tanzimat fermanı, Islahat fermanı, Kıyafet inkılabı, memurlara sakal tıraşı, pantolon ceket giyme zorunluluğu, son dönemlerde iyice artan türkçülük ve daha nicesi. Batılılaşmanın ilk adımlarındandı. Tek suç padişahlarındı diyemeyiz tabi ama ortada bir gerçek var.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tanzimat fermanı, Islahat fermanı, Kıyafet inkılabı, memurlara sakal tıraşı, pantolon ceket giyme zorunluluğu, son dönemlerde iyice artan türkçülük ve daha nicesi. Batılılaşmanın ilk adımlarındandı. Tek suç padişahlarındı diyemeyiz tabi ama ortada bir gerçek var.
Osmanlının yıkılışındaki en önemli etkenlerden biri de son zamanlarda ortaya çıkan beşik ulemalığı sistemidir. Bu sisteme göre Osmanlıda Alimin oğlu Alimdir anlayışı vardı. Bu cahil anlayış yüzünden sapık dini inançlar daha da arttı. 2.Abdulhamid buna engel olmak için basılan kitapları denetledi. Fakat 2.Abdulhamid 1909 yılında tahttan indirilince denetleme işi bitti ve bu da devletin sonu oldu. Ayrıca Cumhuriyetin kuruluşunu geciktirmesi nedeniyle Atatürkçülerin nefret ettiği padişahlar listesinde 2.Abdulhamidin başı çektiğini belirtmek gerekiyor.

Bir Garip Derviş Çevrimdışı

Bir Garip Derviş

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlının yıkılışındaki en önemli etkenlerden biri de son zamanlarda ortaya çıkan beşik ulemalığı sistemidir. Bu sisteme göre Osmanlıda Alimin oğlu Alimdir anlayışı vardı. Bu cahil anlayış yüzünden sapık dini inançlar daha da arttı. 2.Abdulhamid buna engel olmak için basılan kitapları denetledi. Fakat 2.Abdulhamid 1909 yılında tahttan indirilince denetleme işi bitti ve bu da devletin sonu oldu. Ayrıca Cumhuriyetin kuruluşunu geciktirmesi nedeniyle Atatürkçülerin nefret ettiği padişahlar listesinde 2.Abdulhamidin başı çektiğini belirtmek gerekiyor.
2. Abdulhamit Han kadar davasına sadık bir adam yok ,, dediğin gibi 1909 dan sonra devlet resmi olmasada el altında yıkıldı ...