Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ilim-der Sitesi Güvenilirmi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

Sorulu

Üye
İslam-TR Üyesi
Kitabın adı:
دليل الطالب لنيل المطالب

Müellifin adı:
مرعي بن يوسف بن أبي بكر الكرمي الحنبلي

Arkadaşlar Arapça öğreninin ve kitapları kaynaklarından okuyun.

Ben fitne yapmak istemiyorum kardeş. Herkes kendi doğru bildiğini yapabilir.

Allah senden razı olsun kardeşim, çünkü niyetin iyi inşallah..

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Munzir Akhi asıl sana ne oluyorda alimlerin müctehid dediğine alim diyorsun. İbn Abidin, Aliyy'ul Kari ve başka alimler İbn Teymiyye'ye müctehid diyor. Tabiki hiçbir alim selef gibi/selef kadar değerli olamaz. Madem Bin Baz, İbn Useymin ve Elbani'yi tekfir ediyorsun, tek tek küfürlerini buraya yaz!

Not:Rahmetullahi Aleyhim Ecmain.

S Çevrimdışı

Sorulu

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Munzir Akhi asıl sana ne oluyorda alimlerin müctehid dediğine alim diyorsun. İbn Abidin, Aliyy'ul Kari ve başka alimler İbn Teymiyye'ye müctehid diyor. Tabiki hiçbir alim selef gibi/selef kadar değerli olamaz. Madem Bin Baz, İbn Useymin ve Elbani'yi tekfir ediyorsun, tek tek küfürlerini buraya yaz!

Not:Rahmetullahi Aleyhim Ecmain.
Kardeşim, boşver, o öyle inanır ve sen başka. Ben haklı çıkmak için yazmıyorum. Keşke yazmasaydım, diyorum kendime.

Benim için İbn Taymiyyah hanbeli olması olmaması beni cennete götürmiyecek. Beni cennete götüren Allahını rahmeti ve o kitaplarda okuduğum ilim ile amel edip Allah iman etmek ve taguta küfretmek. Hanbeli ve Hanefi olsun, bana hepsini dinlemek düşüyor.

Allah hepsiniden razı olsun.

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
müctehid olarak sayılabilecek ço k imam var misal buhari , müctehid sayabilirsiniz illa da mezhep kurmuş olması ya d aöğrencielerinin bizm mezhebimiz şu diye ayrışması gerekmiyor !

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
araştırın bu ve benzeri pek çok açıklama bulursunuz

Kozzsoy! Buhari'nin müctehid olduğunu kim söylemiş?

""" Buhârî, fıkıh ilmindeki üstün mevkii sebebiyle dört mezhebin mensupları tarafından sahiplenilmiştir. Hanbelî fakihlerinden İbn Ebû Ya'lâ onu Hanbelî fakihlerin birinci tabakasından, Tâceddin es-Sübkî ise Şafiî fakihlerin ikinci tabakasından saymaktadır. Abdullah b. Yûsuf, Saîd b. Anber ve İbn Bükeyr'den el-Muvatta rivayet ettiği için Buhârî Mâlikîler'ce kendi mezheplerine mensup kabul edildiği gibi, Hanefî fakihi İshak b. Râhûye'den ders almış olması sebebiyle de Hanefîler tarafından kendi mezheplerine bağlı olduğu ileri sürülmüştür. Ancak onun birçok meselede İmam Şafiî'ye muvafakat etmesi, Şafiî Mezhebi'ne mensup olarak şöhret bulmasına sebep olmuştur.

Fakat Keşmîrî ile bir grup hadis ve fıkıh âlimine göre Buhârî ne belli bir mezhebe intisap eden mukallid, ne de herhangi bir mezhebin sınırları içinde ictihadda bulunan "mezhepte müctehid"dir. Eğer fıkıh "şer'î-amelî hükümleri tafsilî delillerinden istinbat ederek bilmek" ise Buhârî bu tarife göre tam bir fakih ve bir "mutlak müctehid'dir. Zira Kitap ve Sünnet'e en geniş çerçevede vâkıf olmuş ve hükümleri doğrudan o kaynaklardan elde etmiştir. Sahabe, tabiîn ve daha sonra gelen müctehid imamların görüşlerine vâkıf olması da onu bu hususta daha güçlü kılmıştır. El-Câmiu's-sahîh"ndeki bab başlıklarını tesbit ederken herhangi bir mezhebe bağlı kalmamış, yalnızca naklettiği nasları dikkate alarak hüküm çıkarmıştır. . (Keşmîrî, Feyzü'l-bâri 'alâ Sahîhi'l-Buhârî, Kahire, 1357/1938, 1/278) """"

S Çevrimdışı

Sorulu

Üye
İslam-TR Üyesi
araştırın bu ve benzeri pek çok açıklama bulursunuz

""" Buhârî, fıkıh ilmindeki üstün mevkii sebebiyle dört mezhebin mensupları tarafından sahiplenilmiştir. Hanbelî fakihlerinden İbn Ebû Ya'lâ onu Hanbelî fakihlerin birinci tabakasından, Tâceddin es-Sübkî ise Şafiî fakihlerin ikinci tabakasından saymaktadır. Abdullah b. Yûsuf, Saîd b. Anber ve İbn Bükeyr'den el-Muvatta rivayet ettiği için Buhârî Mâlikîler'ce kendi mezheplerine mensup kabul edildiği gibi, Hanefî fakihi İshak b. Râhûye'den ders almış olması sebebiyle de Hanefîler tarafından kendi mezheplerine bağlı olduğu ileri sürülmüştür. Ancak onun birçok meselede İmam Şafiî'ye muvafakat etmesi, Şafiî Mezhebi'ne mensup olarak şöhret bulmasına sebep olmuştur.

Fakat Keşmîrî ile bir grup hadis ve fıkıh âlimine göre Buhârî ne belli bir mezhebe intisap eden mukallid, ne de herhangi bir mezhebin sınırları içinde ictihadda bulunan "mezhepte müctehid"dir. Eğer fıkıh "şer'î-amelî hükümleri tafsilî delillerinden istinbat ederek bilmek" ise Buhârî bu tarife göre tam bir fakih ve bir "mutlak müctehid'dir. Zira Kitap ve Sünnet'e en geniş çerçevede vâkıf olmuş ve hükümleri doğrudan o kaynaklardan elde etmiştir. Sahabe, tabiîn ve daha sonra gelen müctehid imamların görüşlerine vâkıf olması da onu bu hususta daha güçlü kılmıştır. El-Câmiu's-sahîh"ndeki bab başlıklarını tesbit ederken herhangi bir mezhebe bağlı kalmamış, yalnızca naklettiği nasları dikkate alarak hüküm çıkarmıştır. . (Keşmîrî, Feyzü'l-bâri 'alâ Sahîhi'l-Buhârî, Kahire, 1357/1938, 1/278) """"

Ibni Taymiyyah, İmam Müslim ve Buhari haricinde her Muhadisi mezheb veya onların usulünü taklit ettiği yazıyor. Ama Mezhepler dediğim gibi birer Tarikat değil, bizim için önderler.

Fikrettin Koç'un Selefi bir dede hakkındaki videosunu izlemeyi tavsiye ederim.

Ama konu kitlensin bence, çünkü böylesi tartışmalar hiç bir müslümana fayda vermez. İhtilaflar çoktur... Bölücü olmayalım, biz bu ümmeti daha güçlü yapmamız lazım.

Hepsi Müslüman imamlar hepsi ilim deryalari..

Son düzenleme:
K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ayrıca şöyle bir listede var :

1) İmam-ı Azam Ebu Hanife
2) İmam-ı Mâlik
3) İmanı-ı Şafiî
4) İmam-ı Ahmed b. Hanbel
5) İmam-ı Evza'î
6) İmam-ı Sufyan b. Ûyeyne
7) İmam Sufyan es-Sevrî
8) İmam Davud
9) İmam Muhammed İbn-ül Cerir et-Taberi
10) İbni Hazm
11) İmam-ı Ebu bekir b. Münzir
12) İmam-ı İshak İbn-i Rahvey

E Çevrimdışı

Ebu Munzir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben konunun kilitlenmemesi taraftarıyım bilakis herkes bildiğini -işi duygusallığa bağlamadan veya taraftarlık yapmadan- paylaşsın. Sorulu kardeşin dediği gibi "kavgaya gürültüye gerek yok".

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...