Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Idrar Yaptıktan Sonra 40 Adım Atmak Gerekirmi

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
bende şöyle düşünmüştüm yani sonuçta yürürken giyinik yürümen gerektiği için bu biraz mantıksız gelmişti

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bende hep olur. Ben tuvaletten sonra belli muddet hareket etmeyip hemen abdest alir isem daha ilk rekat namazda sizinti oluyor.
Saka degil komiklikte yapmiyom. Tecrubeyle sabit ben saniyordumki bana oyle geliyor. Bildigin idrar geliyor. Vesvese felan degil gayet gercek.
Bende o yuzden birkac dakaki gezinip oyle abdest aliyom. Bu arada ic camasirini kirletmemek icinde pecete koyuyorum. Bu bende aliskanlik oldu simdileri cok siradan bir hal aldi.
Bu sıkıntıyı yasayan bilir.

W Çevrimdışı

wchild

Üye
İslam-TR Üyesi
İzledim ancak bana pek sağlıklı gelmedi. İllede 40 adım diye kesin belirlemek doğrumu bilemem ama hemen akabinde bence abdest alınmaması gerekir. Gerekli şekilde temizlikten sonra peçete kullanılabilir. Akabinde belli bir süre sonrasında abdest almak daha sağlıklı gibi..

SeyyidSadr Çevrimdışı

SeyyidSadr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İzledim ancak bana pek sağlıklı gelmedi. İllede 40 adım diye kesin belirlemek doğrumu bilemem ama hemen akabinde bence abdest alınmaması gerekir. Gerekli şekilde temizlikten sonra peçete kullanılabilir. Akabinde belli bir süre sonrasında abdest almak daha sağlıklı gibi..
Selamın aleykum kardeşlerm
Allah ve Resûlü bir iş hakkında hüküm verdikleri zaman, hiçbir mü’min erkek ve hiçbir mü’min kadın için kendi işleri konusunda tercih kullanma hakları yoktur. Kim Allah’a ve Resûlüne karşı gelirse, şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır.
Ahzab36
Kardeş adbest aldıkdan sonra neden bekliyoruz yani elinde bir delilin varmı? Bu peygamber a.s veya sahabelerden yaptığına dair bir delilin varmı eğer yok ise;
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Sözlerin en doğrusu Allah’ın Kitabıdır, yolların en hayırlısı Muhammed’in yoludur. İşlerin en şerlisi muhdes olanlardır. Dine sonradan sokulan her şey bid’attır, her bid’at dalalettir ve her dalalet ateştedir.”
Muhdes: Dinden olmayan şeyin din adına çıkarılmasıdır.
Müslim 867, Nesei 3/188
Tuvaletten sonra idrar hakkında sadece bir hadis var diye biliyorum idrarı yaptıktan sonra organın üzerine su atmak diye bi hadis fakat bu hadis bile zayıf diye hatırlıyorum peygamberimiz a.s namazda veya abdestten sonra idrarmi yoksa menimi diye vesveseye düşmemek için yapıyor diye biliyorum.

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
NE KADAR TEMİZ O KADAR İYİ ARKADAŞLAR ONA BAKILIRSA YENİ MARKA SABUN DA KULLANMAYIN ESKİDEN TEMİZLENMEK VARDI YENİ MARKA SABUN MU VAR DI ? YENİ MARKA SABUN OLMADIĞINDAN AMA TEMİZLENMEK OLDUĞUNDAN TEMİZLEYİCİ HERŞEY İYİDİR BİDAT DEĞİLDİR ESKİDEN OLAN BİRŞEY BİDAT NASIL OLUYOR ESKİDEN TEMİZLİK YOKTU DEMEK LAZIM ONUN İÇİN BEN KIYAFET KONUSUNU SÖYLEMİŞTİM YUKARDAKİ ARKADAŞLAR SÖYLEMİŞ NASIL OLACANI ÇOK MANTIKLI GELDİ

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
AMA ŞUNUDA UNUTMAMAK LAZIM ALAFRENGİ TUVALETTEMI TUVALETINIZI YAPTINIZ YOKSA ALAFRANGA MI ONUNDA BİR ÖNEMİ OLSA GEREK ÇÜNKÜ OTURUŞLAR FARKLI OLDUĞUNDAN VUCUDUN İÇİNDEKİ DAMARLARIN POZİSYONUDA FARKLI OLUYOR

SeyyidSadr Çevrimdışı

SeyyidSadr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
NE KADAR TEMİZ O KADAR İYİ ARKADAŞLAR ONA BAKILIRSA YENİ MARKA SABUN DA KULLANMAYIN ESKİDEN TEMİZLENMEK VARDI YENİ MARKA SABUN MU VAR DI ? YENİ MARKA SABUN OLMADIĞINDAN AMA TEMİZLENMEK OLDUĞUNDAN TEMİZLEYİCİ HERŞEY İYİDİR BİDAT DEĞİLDİR ESKİDEN OLAN BİRŞEY BİDAT NASIL OLUYOR ESKİDEN TEMİZLİK YOKTU DEMEK LAZIM ONUN İÇİN BEN KIYAFET KONUSUNU SÖYLEMİŞTİM YUKARDAKİ ARKADAŞLAR SÖYLEMİŞ NASIL OLACANI ÇOK MANTIKLI GELDİ

Yok kardeş düşüncen yanlış bana göre dini konularda sahih bir hadis yok ise senin kafana göre veya tarikatların ortaya attığı 40 adım atman bidattir senin mantığına göre o zaman biz arabaya değil deveye binmemiz gerek veya silahla değil okla cihad etmemiz gerek ..

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
Yok kardeş düşüncen yanlış bana göre dini konularda sahih bir hadis yok ise senin kafana göre veya tarikatların ortaya attığı 40 adım atman bidattir senin mantığına göre o zaman biz arabaya değil deveye binmemiz gerek veya silahla değil okla cihad etmemiz gerek ..
YANLIŞ BİR ŞEY DEDİYSEM ÖZÜR BENİM DEMEK İSTEDİĞİM SONUÇTA BÖYLESİ DAHA TEMİZ OLUYOR NASIL DAHA TEMİZ OLUYOR SONUÇTA ABDESTİ BOZAN BİRŞEY DEĞİL MİDİR O ŞEYİN OLMASI ABDESTİ BOZAN BİRŞEY O ZAMAN YÜRÜMEK DAHA MANTIKLI BENCE

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
YANLIŞ BİR ŞEY DEDİYSEM ÖZÜR BENİM DEMEK İSTEDİĞİM SONUÇTA BÖYLESİ DAHA TEMİZ OLUYOR NASIL DAHA TEMİZ OLUYOR SONUÇTA ABDESTİ BOZAN BİRŞEY DEĞİL MİDİR O ŞEYİN OLMASI ABDESTİ BOZAN BİRŞEY O ZAMAN YÜRÜMEK DAHA MANTIKLI BENCE

en temizi rasulullahın yoludur. bundan gayrı ne yapılırsa yapılsın pistir.

bu din sendeki bencelere bakmaz ve değerde vermez bu din kuran ve sünnete göre yapılanlara bakar.

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ya abdullah yolcu hoca yapilan birtakim abartilara binaen boyle bir aciklama getirmis.
Tuvaletten sonra gercekten sekilden sekile giren insanlar var. Vesveseye kapilanlar var.
Ama ben yine soyluyorum benim gibi bir sıkıntisi olan var ise tuvaletten sonra bir muddet beklemesi hareket etmesi gerekir. Sen buna 40 degilde 20 adim de. Yere yat kalk demede çömel kalk de.
Ben bu isi cokca denedim. Tuvaletten sonra ozur dileyerek soyluyorum süzme yapilirsa ve ciktiktan sonra sumkurulurse iyi olur.
Ha benim ihtiyacim yok demek benim derdime ilac olmuyor bende bu sorun var. Ben hemen abdest alsam ilk rekatta sizinti olacak.

Onun icin yok sahih hadis mis yok suymus yok buymus demeyin. Bu konu sorunlu bir konu. Bu isi gercek temizlige uygun olsun diye yapiyorum. Vesvese degil probl2m oldugu icin.
Ben bunun bidat oldugu kanaatinde degilim. Imanin esaslari gibi ahkam kesmeyin. Necasetten taharet farz ise ben bunu yerine getiriyorum.

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
en temizi rasulullahın yoludur. bundan gayrı ne yapılırsa yapılsın pistir.

bu din sendeki bencelere bakmaz ve değerde vermez bu din kuran ve sünnete göre yapılanlara bakar.

TAMAM BENDE ONU DİYORUM TEMIZ OLMAK PEYGAMBER EFENDIMIZ SALLAHU ALEYHI VESSELEMMIN YOLU O YÜZDEN BU BİDAT DEĞİLDİR. ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE O ZAMAN OLAN BİRŞEYİ BU GUN DEVAM EDIYOR O ZAMAN TEMİZLİK ARACI X İDİ ŞİMDİ Y DİR. DIŞARI PİSLİK ÇIKARSA ABDEST BOZULUR MU BOZULMAZ MI BİZİM TİPİMİZ DEĞİŞMİŞ VUCUDUMUZ DEĞİŞMİŞ ONDANDIR BU GEREKSIINIM

BUIUNU BAŞKA SİTEDEN ALDIM BAKINIZ

Erkeklerin idrardan sonra, idrar sızıntısının tamamen kesilmesini beklemelerine istibra denir. Bunu yapmak vâcibdir. İdrar sızıntısı her insanda olur. Ancak bâzı kimselerde çabuk kesilir; bâzılarında ise, akıntı bir müddet daha devam eder. Herkes durumunu bilerek, abdest almadan önce, sızıntının kesilmesine çalışmalı, sonra abdest almalıdır.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Kardeşler bu konuyu ilk gördüğümde yazmak istedim, yalnız forumumuz bayanları da barındırdığı için açıktan yazmanın doğru olmayacağı kanaatine vardım. Uzun müddet sonra şöyle bir çözüm buldum.

Çözüm:

1- Tıkla
2- Pdf Oku/ İndir'e tıkla.
3- Açılan pencerenin 83. sayfasının sonundaki İstibrâ başlığını okuyarak bu konuya ulaşabilirsiniz.

* Bu kitaba internet'ten ulaşamayanlar için kitabın 1. cildinin 122-124. sayfa aralığında bulabilirler. Eğer baskı farklılığı varsa, 1.cildin Kazây-ı Hacetin Âdabı konu başlığının "1. İstincâ esnasında yapılması vâcib olan işler: İstincâ esnasında istibrâ yapmak vâcibtir." maddesinde bulabilirler. Umarım faydalı olmuştur.

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Kardeşler bu konuyu ilk gördüğümde yazmak istedim, yalnız forumumuz bayanları da barındırdığı için açıktan yazmanın doğru olmayacağı kanaatine vardım. Uzun müddet sonra şöyle bir çözüm buldum.

Çözüm:

1- Tıkla
2- Pdf Oku/ İndir'e tıkla.
3- Açılan pencerenin 83. sayfasının sonundaki İstibrâ başlığını okuyarak bu konuya ulaşabilirsiniz.

* Bu kitaba internet'ten ulaşamayanlar için kitabın 1. cildinin 122-124. sayfa aralığında bulabilirler. Eğer baskı farklılığı varsa, 1.cildin Kazây-ı Hacetin Âdabı konu başlığının "1. İstincâ esnasında yapılması vâcib olan işler: İstincâ esnasında istibrâ yapmak vâcibtir." maddesinde bulabilirler. Umarım faydalı olmuştur.

Adamsın :)

sekerci100 Çevrimdışı

sekerci100

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın aleykum kardeşlerm
Allah ve Resûlü bir iş hakkında hüküm verdikleri zaman, hiçbir mü’min erkek ve hiçbir mü’min kadın için kendi işleri konusunda tercih kullanma hakları yoktur. Kim Allah’a ve Resûlüne karşı gelirse, şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır.
Ahzab36
Kardeş adbest aldıkdan sonra neden bekliyoruz yani elinde bir delilin varmı? Bu peygamber a.s veya sahabelerden yaptığına dair bir delilin varmı eğer yok ise;
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Sözlerin en doğrusu Allah’ın Kitabıdır, yolların en hayırlısı Muhammed’in yoludur. İşlerin en şerlisi muhdes olanlardır. Dine sonradan sokulan her şey bid’attır, her bid’at dalalettir ve her dalalet ateştedir.”
Muhdes: Dinden olmayan şeyin din adına çıkarılmasıdır.
Müslim 867, Nesei 3/188
Tuvaletten sonra idrar hakkında sadece bir hadis var diye biliyorum idrarı yaptıktan sonra organın üzerine su atmak diye bi hadis fakat bu hadis bile zayıf diye hatırlıyorum peygamberimiz a.s namazda veya abdestten sonra idrarmi yoksa menimi diye vesveseye düşmemek için yapıyor diye biliyorum.
Wc den çıktıktan sonra abdest alıp namaza durduğun zaman sızıntı oluyor gayet açık hiç mi başınıza gelmedi ?

Üst Ana Sayfa Alt