Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu İçki İçenin Cenabet Sayılması ve İbadetlerin Durumu (Soruya Cevab)

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
İçki, Cenabetlik Hali ve İbadetlerin Durumu (Soruya Cevap)

yolcu67;136521' Alıntı:
Degerli kardeslerim,
Benim arkadaslarla cok sirada alkol ile tartismaya girdigim olur. Bu tartismalara son vermek icin size bi soru sormak isterim.
Alkol icmek haramdir bunu hepimiz bilmekdeyiz
Simdi benim bilmek istedigim sudur: Bir insan alkol icince tabiki haram bisey yapmis olur ve elbet tövbe etmesi gerektir. Ama alkol icince 40gün cünüp olma gibi bir olay varmidir ?
Bir arkadas alkol icmekde bulunmus ve bu yüzden camiye gitmez bu dogrumudur
?

İçki içmek , hırsızlık yapmak, domuz eti yemek vs gibi haramlardan dolayı kişi cunub olmaz.
Cunub olma şartları sadece Meninin dışarı çıkması (ihtilam) ya da cima etmiş olması, yani erkeğin haşefesinin (sünnet miktarı) kadın cinsi uzvuna girmesi iledir.

Allah Rasûlu (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"Erkek, kadının dört dalı (kolları ve bacakları) arasına oturur, (erkek) sünnet mahallini (kadının) sünnet mahalline bitiştirirse, (inzal vuku bulsun bulmasın) guslü gerektirir."
(Buharî, Gusl, 28; Muslim, Hayz 28; Ebû Dâvud, Terceme ve Şerhi, 1, 384).

Kişi Cunub olmuş bile olsa halinden de gusul abdesti ile kurtulunulur.
"Eğer cunub iseniz iyice temizlenin" (Maide 6)

"..Cunubken de -yolculuk halinde olmanız mustesna- boy abdesti alıncaya kadar namaza/duaya yaklaşmayın". (Nisa 43)

(".. Allah gerçeği söylemekten utanmaz...) (Ahzab 53)

Bir insanın cunub olması haram değildir ve cunub olan bir kişi de pis değildir.
Ebu Hurayra (r.anh)'nin anlattığına göre, Rasulullah (s.a.v.), Medine sokaklarından birinde kendisine rastlamıştı. Ebu Hureyre bu sırada cunub olduğu için, Rasulullah (s.a.v.)'in yanından sıvışıp gitti ve yıkandıktan sonra da geldi.
Rasulullah (s.a.v.) onun geldiğini görünce sordu: "Ey Ebu Hurayra, neredeydin?"

O da cevab verdi: "ben cunub idim, pis pis yanınızda oturmak istemedim."
Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.) şöyle dedi: "Subhanallah! Müslüman pis olmaz."
(Buhârî, Gusl 23, 24; Muslim, Hayz 115; Ebu Dâvud, Taharet 97; Timizî, Taharet 89; Nesâî, Taharet 172 )

Huzeyfe bin el- Yemân, bir gün Rasulullah (s.a.v.) ile karşılaştı.
Peygamberimiz onunla musafaha etmek için ona doğru elini uzattı. Huzeyfe cunub olduğunu söyledi. Rasulullah (s.a.v.) de bunun üzerine şöyle dedi: "Mu'min necis olmaz."

(Nesâî, Taharet 172 )

Ancak bu durumda olan bir insan gusul abdesti almadan bazı ibadetleri yapamamaktadır. (Namaz kılmak, Kabe'yi tavaf etmek, Kur'ân-ı Kerîm'e dokunmak ve onu taşımak)

Gudayf ibnu'l- Haris şöyle anlatıyor:
"Âişe'ye: "Rasulullah (s.a.v.) cenabetten gecenin başında mı yıkanırdı, sonunda mı?" diye sordum.
Âişe (r.anha) şöyle cevapladı: "Bazen başında, bazen de sonunda yıkanırdı."
Ben: "Allahuekber! Bu konuda genişlik veren Allah'a hamd olsun" dedim."
(Buhârî, Gusl 25, 27; Muslim, Hayz 21; Ebu Dâvud, Taharet 88, 90, Salât 343; Tirmizî, Taharet 87; Nesâî, Taharet 163, 164,165, Gusl 4, 5; Muvatta, Taharet 77 )

Alkol içen kimse, Aklı başına gelir gelmez, tevbe eder ve ilk namaza iştirak eder.
Farz ibadetin (40 gün) ibtali diye bir şey yoktur.
- Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın. Cunub iken de yolcu olanlar mustesna gusul edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur, veya yolculukta bulunursanız veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince veya cinsî munasebette bulunup, su da bulamazsanız o zaman tertemiz bir toprak ile teyemmum edin. Niyetle yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şubhesiz ki Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır. (Nisa 43)

Cunub olan kişi elinden geldiğince en kısa zaman içerisinde abdest (gusul) almalıdır. Kesinlikle bir vakit namazı gusulsuz geçiremez, haramdır.

Ey iman edenler! İçki, kumar, tapmaya mahsus dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır. Onun için bunlardan kaçının ki, murada eresiniz.”
“Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah'ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?
(Maide 90 - 91)

Ayrıca içki içti ya da başka bir günah işledi diye 40 gün namaz kılmamak olmaz. Olsa olsa içki içen bir insanın kıldığı namazın sevabı azalır. Diğer taraftan içki içen ya da başka bir günah işleyen kafir olmaz, günahkar olur. Zaten her gün beş vaktini kılan bir müslüman içki gibi büyük günahları işlemez. Sarhoşken namaz kılmak ise haramdır. Ancak sarhoşluk hali geçince namazlarını kılması gerekir.

Ali (r.anh), Rasûlullah'ın şöyle buyurduğunu haber vermiştir: "İçinde resim, köpek ve cunub bulunan eve melekler girmez. "
(Ebû Dâvud Libas,129; Nesâî, Tahare,167)

Rasûlullah (s.a.v.), cunublukten yıkanmak istediği zaman ilk önce namaz abdesti gibi bir abdest alır, bilâhare yıkanırmış. Nitekim Âişe (r.anha), Peygamberimizin boy abdesti alışını şöyle anlatıyor:
"Peygamber (s.a.v.) cenabetten yıkanmak istediği zaman, ellerini yıkamayla başlardı. Sonra namaz için abdest alır gibi bir abdest alırdı. Sonra ellerini suya sokub, saç diplerini oğuştururdu, bilâhare avuçları ile üç defa başına su dökerdi. En sonunda suyu tüm vücuduna dökerdi." (Buharî, Gusul, 1)

Haram (her hangibir şey) yiyenin ibadetinin kabul olmamasıyla ilgili rivayet ise "Helal lokma yiyerek Allahtan dua ederek istemekle" ilgilidir. Duaların kabul olunmasındaki sebeblerdendir. Anlattığınız olayla alakası yoktur.

Sizin açıkladığınız şeylere inananların Kuran ve sünnetten olmayan delillerini getirmesini isteyiniz

İlgili Konu :

GÜNAHTAN TEVBENİN ŞARTLARI (Soruya Cevab)
https://www.islam-tr.org/konu/gunahtan-tevbenin-sartlari-soruya-cevap.7931/

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
..Cunubken de -yolculuk halinde olmanız mustesna- boy abdesti alıncaya kadar namaza/duaya yaklaşmayın". (Nisa 43)

abi yolcuyken cunubisen namaz kılabılıyor musun anlamadım.

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
..Cunubken de -yolculuk halinde olmanız mustesna- boy abdesti alıncaya kadar namaza/duaya yaklaşmayın". (Nisa 43)

abi yolcuyken cunubisen namaz kılabılıyor musun anlamadım.
bu durumda gusul yerine teyemmum yeterli diye biliyorum .müstesna olan su ile gusletmek zor olabileceği için teyemmum etmek.hanefiye göre.Allahuâlem

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Benim de bu mesele ile alakalı sorum var: Örneğin Suriye'de bazı kardeşler var ve yanlarında su var ama buz gibi soğuk diyelim ve suyu ateşte ısıtmaları gerekiyor ancak sabah namazına uyandıkları için vakit dar ve suyun ısınmasını beklerseniz namazin vakti çıkacak, bu durumda ne yapılmalı vakit çıksa bile su isinip suyla mi gusül alınmalı yoksa vakit çıkmasın diye teyemmumle namaz kılıp, namazdan sonra su sıcak olduğu vakit normal şekilde suyla mi gusül alınmalı?

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim de bu mesele ile alakalı sorum var: Örneğin Suriye'de bazı kardeşler var ve yanlarında su var ama buz gibi soğuk diyelim ve suyu ateşte ısıtmaları gerekiyor ancak sabah namazına uyandıkları için vakit dar ve suyun ısınmasını beklerseniz namazin vakti çıkacak, bu durumda ne yapılmalı vakit çıksa bile su isinip suyla mi gusül alınmalı yoksa vakit çıkmasın diye teyemmumle namaz kılıp, namazdan sonra su sıcak olduğu vakit normal şekilde suyla mi gusül alınmalı?

Amr bin el-Âs’ şöyle dedi:

“Zatusselasil savaşı esnasında çok soğuk bir gecede ihtilam oldum. Gusül abdesti alırsam helak olurum diye kendi aleyhime korktum ve teyemmüm ederek arkadaşlarıma sabah namazını kıldırdım. Bu durumu Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e anlattılar.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Ya Amr! Cünüp olduğun halde arkadaşlarına namaz mı kıldırdın?’ buyurdu.

Kendisine gusül etmeme mani olan sebebi haber verdim ve:

−Ben Allah-u Teâlâ’nın:

“Kendi kendinizi öldürmeyin! Şüphesiz ki Allah size merhamet edicidir.” Nisa Suresi 29. ayetini işittim dedim.

Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) güldü ve bir şey söylemedi.”

Ebu Davud 334, İbni Hibban 1315, Darekutni 1/179, Hakim 1/177, Ahmed 4/203, 204

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Amr bin el-Âs’ şöyle dedi:

“Zatusselasil savaşı esnasında çok soğuk bir gecede ihtilam oldum. Gusül abdesti alırsam helak olurum diye kendi aleyhime korktum ve teyemmüm ederek arkadaşlarıma sabah namazını kıldırdım. Bu durumu Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e anlattılar.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Ya Amr! Cünüp olduğun halde arkadaşlarına namaz mı kıldırdın?’ buyurdu.

Kendisine gusül etmeme mani olan sebebi haber verdim ve:

−Ben Allah-u Teâlâ’nın:

“Kendi kendinizi öldürmeyin! Şüphesiz ki Allah size merhamet edicidir.” Nisa Suresi 29. ayetini işittim dedim.

Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) güldü ve bir şey söylemedi.”

Ebu Davud 334, İbni Hibban 1315, Darekutni 1/179, Hakim 1/177, Ahmed 4/203, 204

Allah razı olsun akhi. Hadis sorumun cevabını vermiş, elhamdülillah

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
fetvalar geneli içindir akhi ,elbette doğalgazlı ev ile cihad meydanı bir olmaz
yerine göre sıcak su bulursunuzda su sesi yakalanmanıza sebeb olur endişesi ile banyo yapamazsınız.
yani her durumda her fetvaya uymak mümkün olmuyor,zorunlu durumlarda kolayına gelen ile amel etmek gerekir

Üst Ana Sayfa Alt