Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İbn Teymiyye'nin, Arapların Üstün Olmalarına Dair Bir Görüşü Var mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Arap ırkçılığı yapacaksan (arapları üstün tutmak) sorun yok rahat ol, diğerleri sorun oluyor burada ki arkadaşlara.
Allah'tan korkmaz mısın kardeşim?
Şu ruhunuza işlemiş olan hastalıklardan ne zaman rucu' edeceksiniz..

Arada mu'tedil ve güzel yorumlarına şahid olup rahmet okuduğum bir kardeşimsin, ama ırk konularında düştüğün çıkmazlar ve yanlış algıların çok üzücü kardeşim..

Sana özelden yazmak isterdim ama sen herkesi itham ettiğin için buraya yazdım.

Nereye gidiyor bu ümmet..

Yazıklar olsun dinini ve din kardeşini az bir pahaya(dunyalık herhangi bir şeye) karşılık satanlara..

Allah swt tüm muslumanlara rahmet eylesin ve izzet versin, hidayetten nasibi olmayan tüm kâfirlere de dunya ve ahirette zillet versin..

Elveravelbera Çevrimdışı

Elveravelbera

السلام عليكم
İslam-TR Üyesi
İsrailoğullarını denizden geçirdik. Derken, kendilerine ait putlara tapan bir kavme rastladılar. İsrailoğulları, "Ey Mûsâ! Onların kendilerine ait ilâhları (putları) olduğu gibi sen de bize ait bir ilâh yapsana" dediler. Mûsa şöyle dedi: "Şüphesiz siz cahillik eden bir kavimsiniz."Araf 138
Bu kavim bunu neden istedi çünkü yıllarca firavuna secde ettiklerinden karşılarında tapılacak bir ilah olması gerektiği kafalarına işlemişti.
işte bizim toplumumuzdada yıllardır türk ırkının üstünlüğü işlendiğinden bu arkadaş gibi insanlar bu fikr-i küfriyi bir türlü içlerinden çıkartamıyorlar diye düşünüyorum.

M Çevrimdışı

Mesudiyeli Hanbeli

Üye
İslam-TR Üyesi
Arap ırkçılığı yapacaksan (arapları üstün tutmak) sorun yok rahat ol, diğerleri sorun oluyor burada ki arkadaşlara.

Şüphesiz ki bu konuda sapmış ve sapkın bir görüşe sahip olmuşsun. Ben Arapları çok seviyorum. Onların ülkemden gitmesini de istemiyorum. Kim ki Suriyeliler elimizden işimizi ve ekmeğimizi alıyor derse o, derin bir sapıklığa düşmüş, kadere imanındaki eksikliği yüzüne tokat gibi çarpmış ama farkına bile varmamış bir ahmaktır. Değil Suriyeliler, tüm dünya buraya gelse, Allah bir ekmek yazdıysa sana ölmeden, o ekmeği kralı gelse önünden alamaz. İnsanı iki şey arkasından takip eden, rızkı ve eceli. İkisi de mutlaka eksiksiz ulaşır. İnsanlar pahalılığın kendi günahları, pislikleri olduğunu düşünmüyor da gariban iki suriyeliden biliyorlar. Bir kısım da var ki sırf Arap düşmanlığından bu konuları bahane ederek toplumu galeyana getirmeye çalışan laik kesim. Bunların ekmeğine yağ sürmekten kaçın kardeşim. Yoksa işin zor

M Çevrimdışı

Mesudiyeli Hanbeli

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu gibi fitne sorular, ahirette sadece üstünüze vurulacak yüktür. Diyelim ki Allah, Arapları üstün tuttu. Kim O'na hesap sorabilir haşa? Bunu yahudiler yaptı ve nasıl lanetlendiler gördünüz. Suratlarına bakınca hepsi birer domuz gibiler. İnsan gibi konuşmaktan bile aciz mankurtlara dönüşmüşler. Şeytan her yanlarını sarmış ve sarmalamış. İrkçılık onları bu hale getirdi.

Ve unutmayın ki ilk ırkçı, şeytandır. İblis'tir. Onun dostu mu olmak istiyorsunuz? Buyurun olun. Ben Allah'ın dostu olma yolunu seçiyorum. Allah aramızda hükmünü çok yakında verecektir. Az bekleyin.

Allah Arapları üstün tuttu mu, tutmadı mı gibi saçma sapan soruların ardına düşeceğimize, millet akın akın dinden çıkıyor. Çıkın Tevhidi bir davet yapın da enerjinizi orada dökün. Şeytan sizinle oynamasın, dikkat edin.

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

ibn teymiyye böyle bişey diyor mu diye sorumuşlar, kitabında yazan kısmı da ben ekledim,genelleme yapıp herkese arap ırkçısı diyorsun merak ediyorsan ben arap değilim türk'üm, türkiye'de ne kadar arap var zaten gelip buraya arap ırkçılığı yapacaklar,Allah kuran'da bir yerde israiloğulları'nı da bir dönem üstün tutuğunu söylüyor,bir dönemde araplar olmuş , bütün müslümanlar o ilk nesli örnek almaya çalışıyor,attığım yazıyı okumadıysan aşağıya yazının sonuç bölümünü atıyorum belki ne denilmek istediğini bu sefer anlarsın

Herhangi bir kimse Haşimoğulları soyundan gelmek, Kureyş kabilesinden olmak, arap veya fars asıllı olmak gibi üstün sayılmış bir zümredendir diye kendini üstün saymak veya böyle bir duyguya kapılmak hakkına sahip değildir. Bu hatalı bir görüştür. Çünkü daha önce belirttiğimiz gibi, her hangi bir zümrenin üstün oluşu bu zümreden olan herkesin mutlaka üstün olmasını gerektirmez. Çünkü öyle habeş asıllı müslümanlar olabilir ki, Allah katında tek tek bütün Kureyşlilerden üstündürler. Üstelik böyle bir duyguya kapılmak sahibine değer kaybettirerek faziletten uzaklaşmasına yol açar. Eğer bu kişi başkalarına karşı üstünlük taslamış veya haddini bilmez davranmışsa bu yüzden uğrayacağı kayıpların hesabı ayrı bir konudur.
Buna karşılık Kureyşliler ve Haşimoğulları gibi seçkin bir zümreden olmayan kimseler de bilsinler ki, onların Peygamberimizi (salât ve selâm üzerine olsun) onaylayıp emirlerine uymuş olmaları, O'nu sevenleri sevmeleri, Allah'ın üstün saydığı kulları örnek edinmeleri ve Rasûlüllah'a gelen hak dinin ilkelerini uygulamaları kendilerinin üstün sayılmış zümrelerin tüm fertlerinden daha üstün olmalarını sağlar ki, gerçek üstünlük budur.

.....

İlk dönem arap müslümanların hayat tarzı en üstün örnektir ve daha sonra gelen müslümanlar arasındaki üstünlük farkı, bu ilk örnek nesle benzeme derecesine göre ölçülür. Bizim burada anlatmak istediğimiz işte budur.

Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
Şüphesiz ki bu konuda sapmış ve sapkın bir görüşe sahip olmuşsun. Ben Arapları çok seviyorum. Onların ülkemden gitmesini de istemiyorum. Kim ki Suriyeliler elimizden işimizi ve ekmeğimizi alıyor derse o, derin bir sapıklığa düşmüş, kadere imanındaki eksikliği yüzüne tokat gibi çarpmış ama farkına bile varmamış bir ahmaktır. Değil Suriyeliler, tüm dünya buraya gelse, Allah bir ekmek yazdıysa sana ölmeden, o ekmeği kralı gelse önünden alamaz. İnsanı iki şey arkasından takip eden, rızkı ve eceli. İkisi de mutlaka eksiksiz ulaşır. İnsanlar pahalılığın kendi günahları, pislikleri olduğunu düşünmüyor da gariban iki suriyeliden biliyorlar. Bir kısım da var ki sırf Arap düşmanlığından bu konuları bahane ederek toplumu galeyana getirmeye çalışan laik kesim. Bunların ekmeğine yağ sürmekten kaçın kardeşim. Yoksa işin zor

Benim herhangi bir Irka özel bı sevgim yok ben doğru, düzgün, namuslu şerefli insanları seviyorum İngiliz Yunan ermeni ABD li müslüman olan ve haysiyetli olan her müslümanı severim benim gözümde Arabın bilmem kimin herhangi bi üstünlüğü yok bence bu Arap konusunu bazılarınız abartıyor benim ülkemde gördüğüm Suriyeliler beni Arap ırkından soğuttu benim eşim hemşire hastanede Suriyelilere baktı uzun zaman savaştan çıkanlara hepsi pislik içinde defalarca devlet tarafından temiz elbiseler gelemsine rağmen bı banyo yaptiripta giydiremedik İstanbul'da kendi fotolarini cekiyo gibi yapıp türk kızlarının fotolarını çeken mi dersin ve daha bı sürü şahit olduğum şey var burda yazamayacagim yani kısacasi onların içindede namussuz şerefsiz pislik var Arap olmaları onlara herhangi bi üstünlük vermez

M Çevrimdışı

Mesudiyeli Hanbeli

Üye
İslam-TR Üyesi
Benim herhangi bir Irka özel bı sevgim yok ben doğru, düzgün, namuslu şerefli insanları seviyorum İngiliz Yunan ermeni ABD li müslüman olan ve haysiyetli olan her müslümanı severim benim gözümde Arabın bilmem kimin herhangi bi üstünlüğü yok bence bu Arap konusunu bazılarınız abartıyor benim ülkemde gördüğüm Suriyeliler beni Arap ırkından soğuttu benim eşim hemşire hastanede Suriyelilere baktı uzun zaman savaştan çıkanlara hepsi pislik içinde defalarca devlet tarafından temiz elbiseler gelemsine rağmen bı banyo yaptiripta giydiremedik İstanbul'da kendi fotolarini cekiyo gibi yapıp türk kızlarının fotolarını çeken mi dersin ve daha bı sürü şahit olduğum şey var burda yazamayacagim yani kısacasi onların içindede namussuz şerefsiz pislik var Arap olmaları onlara herhangi bi üstünlük vermez

Boş yapma arkadaşım sen ne anlatıyorsun Rasulullah da bedevi diye sahabelerden bedevi olanlardan yüz çevirseydi o zaman öyle mi? Sen bence önce kendi hayatına bak millete akıl verme. Allah arabı üstün tuttuysa boynumuz kıldan ince amenna, tutmadıysa yine amenna ve saddagna. NOKTA. laf kalabalığı yapma. Şüphesiz ki sen cahillerdensin

Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
Boş yapma arkadaşım sen ne anlatıyorsun Rasulullah da bedevi diye sahabelerden bedevi olanlardan yüz çevirseydi o zaman öyle mi? Sen bence önce kendi hayatına bak millete akıl verme. Allah arabı üstün tuttuysa boynumuz kıldan ince amenna, tutmadıysa yine amenna ve saddagna. NOKTA. laf kalabalığı yapma. Şüphesiz ki sen cahillerdensin
Yuce Allah Arapları üstün tuttugunu nereden çıkardın var mı delilin benim demek istediğim her Irkta her millette şerefli şerefsiz insan vardır Araplarda bundan muaf değildir. Ben bütün Arapları kastetmiyorum sadece onların içinde de beş para etmez adamlar olduğunu söylüyorum sen önce benim yazdıklarımı bı beynini çalıştırarak oku sonra bana cahil de senin gibi okuduğunu bile idrak edemeyen akislizlar ancak böyle konuşur

M Çevrimdışı

Mesudiyeli Hanbeli

Üye
İslam-TR Üyesi
Yuce Allah Arapları üstün tuttugunu nereden çıkardın var mı delilin benim demek istediğim her Irkta her millette şerefli şerefsiz insan vardır Araplarda bundan muaf değildir. Ben bütün Arapları kastetmiyorum sadece onların içinde de beş para etmez adamlar olduğunu söylüyorum sen önce benim yazdıklarımı bı beynini çalıştırarak oku sonra bana cahil de senin gibi okuduğunu bile idrak edemeyen akislizlar ancak böyle konuşur

...

Son düzenleme:
Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
[
Ben öyledir demedim haşa. Eğer öyleyse veya değilse bile amenna ve saddagna dedim. Sen üstteki mesajımı da okumamışsın belli. Lütfen birdaha yazdıklarıma alıntı yapma. Benden selam sözünden başka bir söz duyamayacaksın. Selam

Tamam o zaman düzgün bı şekilde cevap verebilirsin cahil falan yazınca sinirlendim yoksa seninle bı alıp vermedigim yok sonuçta burası forum herkes fikrini saygı çerçevesinde yazabilir benimde kimseye hakaret etme yada kimseyi kırma niyetim yok... Aleykümselam

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"ALLAH'a ve Rasûlü’ne itaat edin. Birbirinizle çekişmeyin; yoksa korkuya kapılırsınız ve kuvvetiniz elden gider. O halde zorluklara sabredin; çünkü ALLAH sabredenlerle beraberdir." [Enfâl-46]

"...Hep birlikte ALLAH’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın. ALLAH’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirinize düşman idiniz de ALLAH gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz..." [Âl-i İmrân-103]

"O ortak koşanlar ki, dini bir bütün hâlinde kabul edip uygulamaları gerekirken, onu parçalayıp bölük bölük olmuşlardır. Üstelik her grup, parçaladıkları dinden yanlarında kalan bilgi kırıntılarıyla böbürlenip durmaktadır." [Rûm-32]

"Bize Muhammed b. Müsennâ da rivâyet etti.
(Dedi ki): Bize Ebû Dâvûd rivâyet etti.
(Dedi ki): Bize Şu'be, Katâde'den, o da Enes'den naklen rivâyet etti ki, Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem):
'Birbirinize hasedlik çekmeyin! Birbirinize buğz etmeyin. Ve birbirinizle alâkayı kesmeyin! Kardeş olun ey ALLAH'ın kulları!' buyurmuştur." [Sahih Muslim-46/7]

"Müslümanın, din kardeşine üç günden fazla dargın durması helâl değildir. Onlar birbirleriyle karşılaştıklarında birisi yüzünü şu tarafa, diğeri ise öte tarafa çevirir. Onların en hayırlısı önce selam verendir." [Tirmizî-Birr ve Sıla/21]

"Bize Kuteybe b. Saîd, Mâlik b. Enes’den, ona okunanlar meyanında Süheyl'den, o da babasından, o da Ebû Hüreyre'den naklen rivâyet etti ki, Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuşlar:
'Cennet kapıları pazartesi ve perşembe günleri açılır. Ve ALLAH'a hiçbir şeyi şerik koşmayan her kula (günahları) mağfiret buyurulur. Yalnız din kardeşi ile aralarında düşmanlık bulunan kimse müstesna! (Onlar hakkında) şu iki kişiye barışıncaya kadar mühlet verin! Şu iki kişiye barışıncaya kadar mühlet verin! Şu iki kişiye barışıncaya kadar mühlet verin! denilir.'" [Sahih Muslim-46/11]

"Câbir (radıyallahu anh) rivayet etmiştir:
Peygamber (sallallahu aleyhi we sellem)'i şöyle buyururken dinledim:
"Şüphesiz ki Şeytan Arap yarımadasında namaz kılanların kendisine ibadet edeceklerinden ümidini kesmiştir. Fakat aralarını bozmakla (da yetinir).'" [Sahih Muslim-53/17]

Son düzenleme:
Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
Ben öyledir demedim haşa. Eğer öyleyse veya değilse bile amenna ve saddagna dedim. Sen üstteki mesajımı da okumamışsın belli. Lütfen birdaha yazdıklarıma alıntı yapma. Eğer üzerimde bir hakkın varsa haram olsun. Allah ahirette inşaallah hakkımı senden alsın. Bu saatten sonra benden selam sözünden başka bir söz duyamayacaksın.

Ayrıca bir Müslüman bir müslümana böyle kin dolmaz daha bı çift laf ettik hemen hakkım haram olsun Allah ahirette hakkımı senden alsin benle ne yaşadın ki ben sana ne yaptım ki ben bu hayatta neler yaşadım ama kimseye kolay kolay boyle söylemedim sen daha beni tanımadan etmeden hakkını haram ediyosun Rabbim bizleri iyilerle karşılaştırsın

M Çevrimdışı

Mesudiyeli Hanbeli

Üye
İslam-TR Üyesi
"ALLAH'a ve Rasûlü’ne itaat edin. Birbirinizle çekişmeyin; yoksa korkuya kapılırsınız ve kuvvetiniz elden gider. O halde zorluklara sabredin; çünkü ALLAH sabredenlerle beraberdir." [Enfâl-46]

"...Hep birlikte ALLAH’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın. ALLAH’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirinize düşman idiniz de ALLAH gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz..." [Âl-i İmrân-103]

"O ortak koşanlar ki, dini bir bütün hâlinde kabul edip uygulamaları gerekirken, onu parçalayıp bölük bölük olmuşlardır. Üstelik her grup, parçaladıkları dinden yanlarında kalan bilgi kırıntılarıyla böbürlenip durmaktadır." [Rûm-32]

"Bize Muhammed b. Müsennâ da rivâyet etti.
(Dedi ki): Bize Ebû Dâvûd rivâyet etti.
(Dedi ki): Bize Şu'be, Katâde'den, o da Enes'den naklen rivâyet etti ki, Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem):
'Birbirinize hasedlik çekmeyin! Birbirinize buğz etmeyin. Ve birbirinizle alâkayı kesmeyin! Kardeş olun ey ALLAH'ın kulları!' buyurmuştur." [Sahih Muslim-46/7]

"Müslümanın, din kardeşine üç günden fazla dargın durması helâl değildir. Onlar birbirleriyle karşılaştıklarında birisi yüzünü şu tarafa, diğeri ise öte tarafa çevirir. Onların en hayırlısı önce selam verendir." [Tirmizî-Birr ve Sıla/21]

"Bize Kuteybe b. Saîd, Mâlik b. Enes’den, ona okunanlar meyanında Süheyl'den, o da babasından, o da Ebû Hüreyre'den naklen rivâyet etti ki, Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuşlar:

'Cennet kapıları pazartesi ve perşembe günleri açılır. Ve ALLAH'a hiçbir şeyi şerik koşmayan her kula (günahları) mağfiret buyurulur. Yalnız din kardeşi ile aralarında düşmanlık bulunan kimse müstesna! (Onlar hakkında) şu iki kişiye barışıncaya kadar mühlet verin! Şu iki kişiye barışıncaya kadar mühlet verin! Şu iki kişiye barışıncaya kadar mühlet verin! denilir.'" [Sahih Muslim-46/11]

"Câbir (radıyallahu anh) rivayet etmiştir:
Peygamber (sallallahu aleyhi we sellem)'i şöyle buyururken dinledim:
"Şüphesiz ki Şeytan Arap yarımadasında namaz kılanların kendisine ibadet edeceklerinden ümidini kesmiştir. Fakat aralarını bozmakla (da yetinir).'" [Sahih Muslim-53/17]

Allah razı olsun ahi

M Çevrimdışı

Mesudiyeli Hanbeli

Üye
İslam-TR Üyesi
Ayrıca bir Müslüman bir müslümana böyle kin dolmaz daha bı çift laf ettik hemen hakkım haram olsun Allah ahirette hakkımı senden alsin benle ne yaşadın ki ben sana ne yaptım ki ben bu hayatta neler yaşadım ama kimseye kolay kolay boyle söylemedim sen daha beni tanımadan etmeden hakkını haram ediyosun Rabbim bizleri iyilerle karşılaştırsın

Selam kardeş selam

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Ne kadar da üslubun çirkinmiş kardeş.şu yazdığın satırlarda zerre islamına şahitlik gözükmüyor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Bu bir taktik mi
Surekli ayni seyleri soyleyip sonra yapilan yorumlari kale almamak cevap dahi vermemek.
Baska bir baslik altinda yine ayni hamleyi yapmak sonra ortadan kaybolmak
Amaç ne ?

Abi bizim kültür temizlik hususunda çoğu yerden farklı. Kim bir yerlerde gitse
En temiz millet bizim millet der.
Hal boyle olunca baska milleten insanlarin temizlik anlayisi bize ters geliyor.
Taharet muslugu krizi oluyor mesela :D

Bir de şunu hep akilda tutmak lazim
Bu insanlar savas ortamindan cikip geldiler.
Hepsinin kayiplari var cok zor bir imtihan.
Göçlerdeki yoğunluk plansızlık dengesizlik
Yonetimdeki krizler ve halkın bir kısmının sürekli otekileştirmesi derken psikolojik olarak zor bi süreç.
Elinde telle birilerini çeken insanlar yani kötü niyetliler her daim olacak zaten. Provoke amacli da yapiliyor bir kismi
Eşiniz gibi herkes kucak acmadi abi biliyorsunuz.

Dediğiniz gibi ben de oyle bakiyorum
Iyi insanlar ve kotu insanlar var dunyada
rengi dili dini irki ne olursa olsun.
Bazen en kotuler en yakinlarimiz olurken
En iyiler en uzaktakiler 7 kat el oluyor.
Bu da ayri imtihan.

@Mesudiyeli Hanbeli yukardaki yorumunu gormedim silmişsin sanirim
ama everest zirve ise o kadar abartmissin mevzuyu. Haram maram ne iş kardes 1 yorumda. Saçmalamişsın.

M Çevrimdışı

Mesudiyeli Hanbeli

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu bir taktik mi
Surekli ayni seyleri soyleyip sonra yapilan yorumlari kale almamak cevap dahi vermemek.
Baska bir baslik altinda yine ayni hamleyi yapmak sonra ortadan kaybolmak
Amaç ne ?

Abi bizim kültür temizlik hususunda çoğu yerden farklı. Kim bir yerlerde gitse
En temiz millet bizim millet der.
Hal boyle olunca baska milleten insanlarin temizlik anlayisi bize ters geliyor.
Taharet muslugu krizi oluyor mesela :D

Bir de şunu hep akilda tutmak lazim
Bu insanlar savas ortamindan cikip geldiler.
Hepsinin kayiplari var cok zor bir imtihan.
Göçlerdeki yoğunluk plansızlık dengesizlik
Yonetimdeki krizler ve halkın bir kısmının sürekli otekileştirmesi derken psikolojik olarak zor bi süreç.
Elinde telle birilerini çeken insanlar yani kötü niyetliler her daim olacak zaten. Provoke amacli da yapiliyor bir kismi
Eşiniz gibi herkes kucak acmadi abi biliyorsunuz.

Dediğiniz gibi ben de oyle bakiyorum
Iyi insanlar ve kotu insanlar var dunyada
rengi dili dini irki ne olursa olsun.
Bazen en kotuler en yakinlarimiz olurken
En iyiler en uzaktakiler 7 kat el oluyor.
Bu da ayri imtihan.

@Mesudiyeli Hanbeli yukardaki yorumunu gormedim silmişsin sanirim
ama everest zirve ise o kadar abartmissin mevzuyu. Haram maram ne iş kardes 1 yorumda. Saçmalamişsın.
Size de selam hanımefendi eyvallah

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...