Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Hokkadan Taşan Mürekkep Damlaları...

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Hayatımda anlam veremediğim şeylerden bir tanesi de insanların hapşüren kişiye ''çok yaşa demesi'' sanki çok iyi birşey uzun yaşamak halbuki yaşlılık süresinin daha uzun olması anlamına geliyor yani dizlerinin ağrıdığı, belinin fıtık olduğu, titrek ellerinle bardaktan suyu dökmeden içmeye çalıştığın dönemler...Yürüyemeyeceğin, 24 saatinin 24'ünü yatakta geçireceğin hatta en temel ihtiyaçlarını gidermek için ayağa bile kalkamayacağın dönemleri hiç saymıyorum! En iyisi mi? En iyisi, gençliğini Allah azze ve celle'ye satmak kardeşlerim...

o0zgaq.jpg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Kulun yaşadığı bazı hüzünlü hissiyatlar farkında olmadan onu Rabb'ine yakınlaştırır. Allah azze ve celle kula bir hüzün verir ''Okulu yolunda gitmez, En sevdiği insan terk eder, Babası zulmeder, Örtüsü nedeniyle baskı görür...'' vesaire vesaire ve dönüp bir bakmıştır ki cahiliye zamanında yaşadığı hüzünler onu, Rabb'ine adım adım yaklaştırmış hemde farkında olmadan! İşte bu da bir anneden daha şefkatli olan er-Rahim sıfatının sahibi Allah azze ve cellenin merhametidir...

tumblr_mu89fomUaL1r1mkubo1_500.gif

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Hiçbir amelini küçümseme ama hiçbir amelini de cennete giriş biletin olarak görme. Fedakarlık ilk önce vakit ile sonra mal ile en sonunda ise dinin zirvesi olan can ile yapılır. Şimdi yapacağın küçük fedakarlıklar aslında büyük fedakarlıkların alt yapısını oluşturur. Örneğin bir okulda ilk önce tuvalet önünde nöbet tutarsın sonra ise en önemli yer olan okul girişinde nöbet tutarsın sen farkında değilsindir ama tuvalet önünde tuttuğun nöbet aslında okul girişinde tutacağın nöbetin provasıdır ve birgün bakarsın raylar gibi hayatın bir tek yol üzerinde birleşmiştir...

6de237112dab25c5a203533c31dc2d27_1269858556.jpg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ağır hastalıklı kalpler, ölü kalpler kendilerinden daha temiz daha sağlıklı kalpleri görünce kuduz köpeğin sesten, ışıktan rahatsız olduğu gibi daha temiz kalplerden daha sağlıklı kalplerden rahatsız olurlar. Siz daha onları tenkit etmeden onlar sizi tenkit ederler. Sizde olmayan (gerici, yobaz gibi) bir sıfatı size yaftalamaya çalışırlar. Onlar karma eğitim isterler, onlar karma metro isterler çünkü onlar kadının özgürlüğünü değil kadına ulaşmanın özgürlüğünü isterler. Onlar, 14 yaşında evliliğe erken derler ama 14 yaşında flört edebilir derler çünkü onlar hastadırlar...

0505-12.jpg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Perdeler açılıyor...Yabancı bir el, şap diye vücuduna vuruyor, bağırıyorsun sonra seni bir kumaşa sarıp hiç tanımadığın bir kadına veriyor. O hiç tanımadığın bir kadın senden hiçbir ücret talep etmeden sana bakıyor. Ağlıyorsun süt geliyor sinirleniyorsun oyuncağını veriyor... Ön dişlerin çıkıyor, eşyaları tuta tuta sendeleye sendeleye yürüyorsun pat! düşüyorsun sonra ayağa kalkıyorsun 70 yaşındasın yine ağzında sadece ön dişlerin kalmış. Bastonunu tutup tutup sendeleye sendeleye yürüyorsun. Sinirleniyorsun ama bu sefer oyuncağın alındığı için değil ilaçların geç geldiği için sinirleniyorsun. Ağlıyorsun ama bu sefer sütün geç geldiği için değil vücudundaki ağrılar nedeniyle ağlıyorsun zaten emekleme dönemine geçmeden yatağa düşüyorsun çünkü sen çocukken de emeklemeden yürümüştün. (Alzheimer) Hastalığın nedeniyle hic tanımadığın yine bir kadın hicbir ücret talep etmeden sana bakıyor ve birgün perdeler iniyor yine yabancı eller seni bir kumaşa sarıyor alelacele çünkü seni doğumhanedede alelacele bir kumaşa sarmışlardı. Doğumhanenin önündeki kalabalık yine vardı ama bu sefer gasilhanenin önündeydi bu kalabalık ve şu ayetleri okuyorlardı; "Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç düşünmüyorlar mı?" Yasin/68

5840281.jpg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Amerika şuan ırkçılık/milliyetçilik ile mücadele ediyor hatta Amerikanın birgün siyahilerin isyanıyla bölüneceğine dair teoriler bile var. Birleşik İngiltere Krallığına bakıyorsun ırkçılık/milliyetçilik ile mücadele ediyor. İspanya'ya bakıyorsun ırkçılık/milliyetçilik ile mücadele ediyor. Mücadeleyi kaybedenler arasında adını sık sık duyduğunuz Kore var. Dinin gerçek manada ulaştırılmadığı yerlere hurafeler/bidatlar ulaştığı gibi köylerede hurafe/bidat bilgiler ulaşıyor. Amerika'da da İslam'ı insanlar sapkın şeyh Elijah'dan öğreniyorlar. Malcolm X, sapkın şeyhinden öğrendiği din ile beyaz insanları şeytan olarak biliyor taa ki hacca gidene kadar. Hacca gittiğinde gözlemliyor ki beyaz, siyah, çekik gözlü, esmer, sarışın, kısa boylu, uzun boylu tek bir Allah'a ibadet ediyor. Malcolm X, hacdan döndükten sonra hemen gerçek İslam'ı araştırıyor ve şeyhinin bir sapkın olduğunu öğreniyor ve en sonunda da şehid (inşaAllah) oluyor. Dünya, ırkçılık/milliyetçilik için Komünizm, Sosyalizm, Liberalizm gibi beşeri sistemlerle, ideolojik fikirlerle çözüm bulmaya çalışsalarda hala çözüm bulamadılar çünkü çözüm İslam'da... İslam dinine bakıyorsun Medine döneminde Muhacir ile Ensarı kardeş kılıyor, Türkiye'ye bakıyorsun tevhid cemaatlerinde Türk, Kürt, Laz, Zaza, Çerkez, Roman, Arap hepsi tek vücut halinde Allah'ın dinine hizmet ediyor. Suriye'ye bakıyorsun Arap, Türk, Kürt, Laz, Zaza, Doğu Türkistan'lı, Afgan, Çeçen... Allahu alem 10-15 millet var. Hepsi kardeş olmuş, hepsi tek saf olmuş sadece Allah'ın dini için mücadele ediyorlar. Dünya ise hala ırkçılık/milliyetçilik için kavramlar türetmekte...

Bize kardeş kılan Allah'a hamd olsun.

%C4%B1rk%C3%A7%C4%B1l%C4%B1k-insanl%C4%B1k-su%C3%A7udur_921401.jpg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

İmansız hava sahasında kalbimiz sıkışıyor, nefes almakta zorlanıyoruz. Evimizde ki yalnızlığımızı bir nebze bastırmak için dört duvar arasında ki televizyonlu odalardan, sokaklara hicret ediyoruz. Kur'an ile şarj ettiğimiz kalbimizi kirli sohbetleriyle, işledikleri günahlarla, reklam panolarıyla zayıflatıyorlar. Aile içinde yalnızlığımız yetmez gibi okulumuzda, işyerimizde de yalnız kalıyoruz. İnsanlara daveti bırak! Kendi ayaklarımızı kontrol ediyoruz acaba Kur'an ve Sünnet yolunun üzerinde miyiz? diye. Zafer ve iktidar vaad edilen nesiliz biz. Sancılı bir döneme denk geldi gençliğimiz belki bu sancılar vaad edilen bir zaferin doğuşudur. Sancılı bir kalp ile tekrar eve gidiyoruz tekrar şarj ediyoruz zayıflayan kalbimizi belkide bu sancılar bir doğumun habercisidir. Kitap sayfalarında ''fakat''larız biz. Geçmişi önemsiz, geleceği önemli. Sezai Karakoç ne güzel özetlemiş halimizi;

Yeryüzünün kirine, günahına, lanetine karşı yapabileceğimiz tek şey;
Şefkate,
Sevaba,
Hayra,
Hicret etmekten başka bir şey değildir…

-İsmet Özel

Kelebek bir günlük fani hayatı için kozasından hicret ediyor,
Belki bizde birgün ebedi hayat için hicret ederiz kelebek misali...

Pn70q9.jpg

Not: Türkçe'de, fakattan önce gelen cümle; fakattan sonra gelen cümleden daha az önemlidir.

Örnek; foruma konu açacağım fakat forum kitlenmiş.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Lapa lapa düşen kartaneleri, birbirlerine benzeyemeyen kristal yapıları... Mıknatıs gibi kartaneleri birbirine itmese başımıza kartaneleri değil de kar küreleri düşermiş. Allah'ın sıfatlarına delil olan mükemmel işaretler... Kimisi kardan adam yapmış, kimisi cübbeli kardan adam. Kimisi oturan kardan adam yapmış kimisi hicaplı kardan bacı. Dilenen kardan adam bile gördüm önünde ki kutuya bozuk para atıyorlardı... Güvercinlere yem atan insanlar, köpeklerin üzerine örten insanları görmek sevindiriyordu insanı ama bu sevinçle soğukların eksi sıfırın altında olduğu bu zamanlarda çadırkentteki kardeşlerimizi, silahı bile donmuş yiğitleri, ahirette sizi Allah'a şikayet edeceğim diyen çocukları gördükçe penceremizin bir köşesine oturup sağ elimize kahvemizi, sol elimize kitabımızı alıp karın lapa lapa yağışını da izleyemezdik... Karda güreş yaparken çocuklar; ben elimle kartopu bile yapmadım. Yetişkinler çok kar olan yerin üzerinden zıplarken; çocuklar en küçük sulu kar parçasında bile ayaklarıyla şlap şlap zıplıyorlardı. Çocuk çocukluğunu yapıyor, yetişkin yetişkinliğini... Herşey zamanında güzel. Yemek yemek dişin var iken güzel, ilimle uğraşmak genç iken güzel, çiçek ise dalında güzel...

tumblr_nzpursJrWy1sjt6sco1_500.gif

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

! لاَ تَحْزَنْ Üzülme! Örtün yüzünden psikolojik baskı görebilirsin, sakalın yüzünden fişlenebilirsin. Onlar aslında ne örtüye düşmanlar ne sakala. Onlar aslında İslam'a düşmanlar. Bugün kalplerinde ki kini saklayabilirler ya peki ahiret gününde ne yapacaklar? Paralarını gecelik faizlerde değerlendirirler neden maaşını bankadan alıyorsun? derler. İşyerinde metres edinirler neden kadın-erkeğin bir arada olduğu yerde çalışıyorsun? derler. Namaz bile kılmayan bu insanlar; Cumayı neden burada değilde orada kılıyorsun? derler. Derler, Yobaz derler! Gerici derler! Öcü derler! Çünkü hem Müslüman gibi gözükürler hemde sanki bu din onlara inmemiş gibi sadece seni eleştirirler. Müslümanlar robotmuş gibi hata yapmamanı beklerler. Oysa bu sözü eminim ki duymuşlardır ''Mükemmel olan İslam'dır; Müslümanlar değil''. 1923'den beri romanlarla, şarkılarla, yeşilçam filmleriyle Müslümanların üzerinden oyun oynuyorlar ve hâlâ da oynamaya çalışıyorlar. Bu oyun birgün bitecek çünkü biz buna iman etmişiz. İmtihan mı ne zaman biter? Çok eskiye gitmene gerek yok. Günümüze baksan yeter. Biz bu dava için ne birisinin bakımını üstlendik nede kol,bacak verdik. Bu tür imtihanların yanında; bizim imtihanımız, imanımızı attırsın inşaAllah! Yani imtihan, Firdevs cennetinde, Adn cennetinde! Naim cennetinde biter !..

yaprakkesenkar%C4%B1nca.jpeg

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

! لاَ تَحْزَنْ Üzülme! Örtün yüzünden psikolojik baskı görebilirsin, sakalın yüzünden fişlenebilirsin. Onlar aslında ne örtüye düşmanlar ne sakala. Onlar aslında İslam'a düşmanlar. Bugün kalplerinde ki kini saklayabilirler ya peki ahiret gününde ne yapacaklar? Paralarını gecelik faizlerde değerlendirirler neden maaşını bankadan alıyorsun? derler. İşyerinde metres edinirler neden kadın-erkeğin bir arada olduğu yerde çalışıyorsun? derler. Namaz bile kılmayan bu insanlar; Cumayı neden burada değilde orada kılıyorsun? derler. Derler, Yobaz derler! Gerici derler! Öcü derler! Çünkü hem Müslüman gibi gözükürler hemde sanki bu din onlara inmemiş gibi sadece seni eleştirirler. Müslümanlar robotmuş gibi hata yapmamanı beklerler. Oysa bu sözü eminim ki duymuşlardır ''Mükemmel olan İslam'dır; Müslümanlar değil''. 1923'den beri romanlarla, şarkılarla, yeşilçam filmleriyle Müslümanların üzerinden oyun oynuyorlar ve hâlâ da oynamaya çalışıyorlar. Bu oyun birgün bitecek çünkü biz buna iman etmişiz. İmtihan mı ne zaman biter? Çok eskiye gitmene gerek yok. Günümüze baksan yeter. Biz bu dava için ne birisinin bakımını üstlendik nede kol,bacak verdik. Bu tür imtihanların yanında; bizim imtihanımız, imanımızı attırsın inşaAllah! Yani imtihan, Firdevs cennetinde, Adn cennetinde! Naim cennetinde biter !..

yaprakkesenkar%C4%B1nca.jpeg
edebı yonunde guzelmıs akhı :)
jazakallahu hayr

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

İnsan daha doğduğu andan itibaren annesini emme emeliyle dünyaya geliyor. Emekleme, yürüme, konuşma emeliydi derken gölgesini yakalamaya çalışan bir insan gibi emelini yakalamaya çalışıyor. Okul bitsin rahatım! İş bulayım rahatım! Evleneyim rahatım! Çocuklar büyüsün rahatım! derken derken aslında hiç tükenmiyor bu emel. Şuan bile hepimizin bir emeli vardır. Çevremizde ölen insanlarda olmasa emellerimizin peşinden koşmaktan neredeyse ölümü unutacağız! Sağlımıza kavuşmak için kullandığımız ilaçlar bile karaciğerimizi tahrip ederek ömrünü azaltmakta. İlaçlar, sonbahar, yıldızlar hepsi ölümü hatırlatmakta... İnsan bu hayata bir kere geldi bir kere ölecek. Ölümün bir kere geleceği şu dünyada emelimizin peşinden koşarken ölümün yakaladığı insanlardan değil Allah'ın rızasını kazanma emelinde olurken ölen insanlardan olalım inşaAllah...

m4ZWW0.png

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Hicret eden hislerimle,
Hissettiremedim hislerimi.
Yelkovan, akrep misali,
Aynı vakitte; ayrı düştük seninle.

Gözlerim vakitte, canım nakitte,
Taksit taksit hayallerim içinde,
Birgün gideceğim sessizce,
Haberin bile olmayacak sebepsizce..

Yarın gelecekmişim gibi gideceğim,
Ayakkabı bağlarımı,
Bağlamanı isteyeceğim.
Sana veda edemeyeceğim,
Belki hiç gelemeyeceğim..

Yıldızlar kayacak,
Aklıma sen düşeceksin.
Barut kokulu şiirler yazacağım,
Kokusunu bilmeyeceksin.
Ben, tohum gibi toprağa düşünce,

Herşeyi öğreneceksin...

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bazı zahiren khayır gibi gözüken olaylar aslında şer olabilir yada şer gibi gözüken olaylar khayır olabilir. Kur'anı Kerim'de de khayır-şer konusunda ayetlerle bahsedilir. Örneğin; O kişiyle evlenmeniz size khayır gibi gözükür, işte aradığım insan bu derseniz! O olmazsa olmaz dersiniz! Sonradan duyarsınız ki o kişinin aslında çok takvalı, çok iffetli, çok ahlaklı birisi olmadığını öğrenirsiniz hem dünyanız hem de ahiretiniz tehlikeye girmediği için şükredersiniz, Allah'ım sana hamd olsun dersiniz... Sermayeniz vardır, dükkanınız vardır işler kesat gider, dükkan sinekavlar gece başınızı yastığa koyduğunuzda borçlar gelir aklınıza gece sık sık uyanırsınız en sonunda su alan gemi batar! On yıl sonra patron iken namaz kılmıyordum şimdi işçiyim namaz kılıyorum diye şükredersiniz Allah'ım sana hamd olsun dersiniz... YGS sınavına girmişsinizdir çok güzel bir bölüm kazanmışsınızdır ama üniversitede freni patlayan tren gibi yoldan çıkmışsınızdır, yolun sonunda o tren devrilir, okulu terk etmek zorunda kalırsınız beş yıl sonra o rüyanızı süsleyen diplomayı alamadığınız için şükredersiniz pişmanlıkla geçen öğrenci yıllarından sonra bana tövbe imkanı sundun diye Allah'ım sana hamd olsun dersiniz...

Khayır-Şer ile alakalı Kehf suresinden Hz.Musa aleyhisselam ile Salih kul arasında geçen kıssaya paylaşacağım inşaAllah. (Salih kul için Hızır aleyhisselam'dı diyen görüşlerde var en doğrusunu Allah bilir.)

﴾64﴿Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.
﴾65﴿ Mûsâ ona, "Sana öğretilen bilgilerden bana, doğruya iletici bir bilgi öğretmen için sana tabi olayım mı?" dedi.
﴾66﴿ Adam şöyle dedi: "Doğrusu sen benimle beraberliğe asla sabredemezsin."

(67﴿ "İç yüzünü kavrayamadığın bir şeye nasıl sabredebilirsin?"
﴾68﴿ Mûsâ, "İnşaallah beni sabırlı bulacaksın. Hiçbir işte de sana karşı gelmeyeceğim" dedi.
﴾69﴿ O da şöyle dedi: "O halde eğer bana tabi olacaksan, ben sana söylemedikçe hiçbir şey hakkında bana soru sormayacaksın."
﴾70﴿ Derken yola koyuldular. Nihayet, bir gemiye bindiklerinde (adam) gemiyi deldi. Mûsâ, "Sen onu içindekileri boğmak için mi deldin? Doğrusu, şaşılacak bir iş yaptın." dedi.
﴾71﴿ Adam, "Sen benimle beraberliğe asla sabredemezsin, demedim mi?" dedi.
﴾72﴿Mûsâ, "Unuttuğum için bana çıkışma ve bu işimde bana güçlük çıkarma!" dedi.
﴾73﴿ Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, "Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!" dedi.

﴾74﴿ Adam, "Sana, benimle beraberliğe asla sabredemezsin demedim mi?" dedi.
﴾75﴿ Mûsâ, "Eğer bundan sonra sana bir şey hakkında soru sorarsam, artık benimle arkadaşlık etme. Doğrusu, tarafımdan (dilenecek son) özre ulaştın (bu son özür dileyişim)" dedi.
﴾76﴿ Yine yola koyuldular. Nihayet bir şehir halkına varıp onlardan yiyecek istediler. Halk onları konuk etmek istemedi. Derken orada yıkılmaya yüz tutmuş bir duvar gördüler. Adam hemen o duvarı doğrulttu. Mûsâ, "İsteseydin bu iş için bir ücret alırdın" dedi.

﴾77﴿ Adam, "İşte bu birbirimizden ayrılmamız demektir" dedi. "Şimdi sana sabredemediğin şeylerin içyüzünü anlatacağım."
﴾78﴿"O gemi, denizde çalışan bir takım yoksul kimselere ait idi. Onu yaralamak istedim, çünkü onların ilerisinde, her gemiyi zorla ele geçiren bir kral vardı."
﴾79﴿ "Çocuğa gelince, anası babası mü'min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk."
﴾80﴿ "Böylece, Rablerinin onlara, bu çocuğun yerine daha hayırlı ve daha merhametli bir çocuk vermesini diledik."
﴾81﴿"Duvar ise şehirdeki iki yetim çocuğa ait idi. Altında onlara ait bir define vardı. Babaları da iyi bir insandı. Rabbin, onların olgunluk çağına ulaşmalarını ve Rabbinden bir rahmet olarak definelerini çıkarmalarını istedi. Bunları ben kendi görüşüme göre yapmadım. İşte senin, sabredemediğin şeylerin içyüzü budur."

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bu dünya, en sevdiğinizle birlikte kalp şeklinde çikolatanızı ısırırken yanında kahvenizi yudumlayacak kadar romantik, çocuklarınıza iyi bir gelecek hazırlayacak kadar güzel, torun torbaya karışacak kadar uzun değil. Bu dünya, midenize kramp girecek kadar acı, belinizi doğrultamayacak kadar ağır ve en sevdiğiniz tarafından birgün gömüleceğiniz yada en sevdiğinizi birgün gömeceğiniz kadar kısa!

Cenneti aradığımız bu dünyada hergün sezon sonuna yaklaşıyoruz hemde bölüm bölüm...

14566739_417282588660921_757757145843236864_n.jpg

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bizler kadere iman etmiş, ömrün ne bir salise azalacağına nede bir salise uzayacağına inanmayan Müslümanlarız. Medyada her sabah şu otu yerseniz ömrünüz uzar, sigara içerseniz kansere yakalanırsınız, şunu tüketmeyin ömrünüz azalır ve benzeri klişe cümleleri duymuşsunuzdur. Oysa tüm dünya bir araya gelse size isabet edecek birşeye engel olamaz yine tüm dünya bir araya gelse size isabet etmeyecek birşeye engel olamaz.

Böbrek Destek Seti satan Dr. Ömer Çoşkun ''börek yetmezliğinden'' dolayı genç yaşta! bugün öldü... Ölümün bir kere geleceği dünyada...

hqdefault.jpg

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Bizler kadere iman etmiş, ömrün ne bir salise azalacağına nede bir salise uzayacağına inanmayan Müslümanlarız. Medyada her sabah şu otu yerseniz ömrünüz uzar, sigara içerseniz kansere yakalanırsınız, şunu tüketmeyin ömrünüz azalır ve benzeri klişe cümleleri duymuşsunuzdur. Oysa tüm dünya bir araya gelse size isabet edecek birşeye engel olamaz yine tüm dünya bir araya gelse size isabet etmeyecek birşeye engel olamaz.

Böbrek Destek Seti satan Dr. Ömer Çoşkun ''börek yetmezliğinden'' dolayı genç yaşta! bugün öldü... Ölümün bir kere geleceği dünyada...

Ekli dosyayı görüntüle 17231

ibretlik

Üst Ana Sayfa Alt