Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hicret Etmeli miyiz?

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
İçinde bulunduğumuz küfür diyarından hicret etmeli miyiz?

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Şuan yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal. Tüm dünya, kaynayan bir fitne kazanı gibi. Artık yaşadığımız yeri elimizden geldiğince düzelteceğiz.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Siz Suriye meselesini bayağı yakından takip ediyorsunuz anlaşılan, bu konu hakkında çok fazla şey var internet ortamında. Ben ise işin aslını merak ediyorum, biliyorum burası yeri değil ama en azından kaynak tavsiye edermisiniz?

Kaynak olarak kitap yok. İlimvecihat yada Davet Minberi sitesinde bu meselelerle alakalı sohbetleri dinleyebilirsiniz.

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Fitne fitne deniyorda ne zaman fitne olmadiki daha sahabe döneminde fitneler basgosterdi, kaderiyyeler cebriyyeler hariciler muteziler cehmiyyeler rafiziler murcieler günümüz asır icadi mi ki, her zaman fitne fesat vardi bu bir gerçek, ümmetin en hayırlılari bu tür bidat fırkalara ne hüküm verdiler nasil muamele ettilerse günümüzdeki fitnelerede öyle müdahale etmek lazım

Lisanu'l-Umme şöyle demiştir: Ashab-ı kiramın savaşmasında Yüce Allah'ın hikmeti, onlar vasıtası ile tevil ehli olan kimselerle savaşmanın hükümlerini öğretmektir. Çünkü müşriklerle savaşmanın hükümleri Rasülullah (s.a.v.)'ın ifadeleri ve uygulamalarıyla bilinmiş bulunmaktadır.
Kurtubi Hucurat:9 Tefsiri

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Dininin gereklerini yerine getiremeyenler hicret ederler. Yoksa kafirlerin bölgesinde kalıp davet yapılabilir, Maverdi gibi alimlerin söylediği gibi.

Taliban da kalıp davet ve hizmet edin diyor:

Tabi kişiye/ülkeye göre değişir.

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Mazeretin yoksa hicret et kardeşim. Tabi bu mazereti nefsine değil, daha önce bu ibadeti yerine getirmiş bir hocaya sor. Kalp küfür diyarında kala kala zillete alışıyor. Sahadaki olumsuz haberleri takip etmekten, olumlu haberleri görmemezlikten geldiğimiz için, içine düştüğümüz fitneden haberimiz olmuyor. Kaçımız putların önünden geçerken kalbi rahatsız oluyor? Kaçımız tekel bayilerinin önünden geçerken kalbi rahatsız oluyor? Veya çıplak kadınların arasında yaşamaktan rahatsız oluyor muyuz? En ufak münkere bile kalbimizle buğz ediyoruz buda imanın en alt derecesi! Daha birkaç ay evvel tağutların talimatlarıyla koyun gibi şu saatte eve giriyorduk, şu saatte evden çıkıyorduk. Kalp aynı kalmıyor kardeşim emin ol. Resulullah sav. bile bu konuda Allah'dan yardım istiyor. Sadece bu erkekler için geçerli değil. Kadınlar içinde geçerli. Birkaç sene önce cihada medya yoluyla, infak yoluyla destek veren bacılarımız şimdi cihadı ağızlarına almıyorlar....yemek tarifi paylaşıyorlar, şiir paylaşıyorlar ama cihad yok! Bu durumdan da erkek olarak kadın olarak hatta hoca olarakta rahatsız değiliz çünkü işin ucu bize dokunuyor. Erkek isek gitmek zorunda kalacağız, kadın isek göndermek zorunda kalacağız, hoca isek yetiştirmek zorunda kalacağız. Belki bana kızacaksınız ama vakamız ne yazık ki bu kardeşler! Sana hicretin faziletinden, cihadın faziletinden sonra bahsedeceğim ama giderken en azından Müslümanların gündeminden düşmeyen (cuma,oy,askerlik,okul) meselelerinden uzak kalırsın rahat rahat bir imamın arkasında namaz kılarsın, Allah yolunda asker olursun, Evlenirsen çocuğunu okula gönderirsin ve demokrasi belasından uzak olursun ve elhamdulillah eşinin saçı dışında kadın saçı görmezsin ama kalırsan çok şey kaybedersin kardeşim.

Son düzenleme:
Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Mazeretin yoksa hicret et kardeşim. Tabi bu mazereti nefsine değil, daha önce bu ibadeti yerine getirmiş bir hocaya sor. Kalp küfür diyarında kala kala zillete alışıyor. Sahadaki olumsuz haberleri takip etmekten, olumlu haberleri görmemezlikten geldiğimiz için içine düştüğümüz fitneden haberimiz olmuyor. Kaçımız putların önünden geçerken kalbi rahatsız oluyor? Kaçımız tekel bayilerinin önünden geçerken kalbi rahatsız oluyor? Veya çıplak kadınların arasında yaşamaktan rahatsız oluyor muyuz? En ufak münkere bile kalbimizle buğz ediyoruz buda imanın en alt derecesi! Daha birkaç ay evvel tağutların talimatlarıyla koyun gibi şu saatte eve giriyorduk, şu saatte evden çıkıyorduk. Kalp aynı kalmıyor kardeşim emin ol. Resulullah sav. bile bu konuda Allah'dan yardım istiyor. Sadece bu erkekler için geçerli değil. Kadınlar içinde geçerli. Birkaç sene önce cihada medya yoluyla, infak yoluyla destek veren bacılarımız şimdi cihadı ağızlarına almıyorlar....yemek tarifi paylaşıyorlar, şiir paylaşıyorlar ama cihad yok! Bu durumdan da erkek olarak kadın olarak hatta hoca olarakta rahatsız değiliz çünkü işin ucu bize dokunuyor. Erkek isek gitmek zorunda kalacağız, kadın isek göndermek zorunda kalacağız, hoca isek yetiştirmek zorunda kalacağız. Vakamız ne yazık ki bu kardeşler. Belki bana kızacaksınız. Sana hicretin faziletinden, cihadın faziletinden sonra bahsedeceğim ama giderken en azından Müslümanların gündeminden düşmeyen (cuma,oy,askerlik,okul) meselelerinden uzak kalırsın rahat rahat bir imamın arkasında namaz kılarsın, Allah yolunda asker olursun, Evlenirsen çocuğunu okula gönderirsin ve demokrasi belasından uzak olursun ve elhamdulillah eşinin saçı dışında kadın saçı görmezsin ama kalırsan çok şey kaybedersin kardeşim.
hayırlısı

Son düzenleme:
D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mazeretin yoksa hicret et kardeşim. Tabi bu mazereti nefsine değil, daha önce bu ibadeti yerine getirmiş bir hocaya sor. Kalp küfür diyarında kala kala zillete alışıyor. Sahadaki olumsuz haberleri takip etmekten, olumlu haberleri görmemezlikten geldiğimiz için, içine düştüğümüz fitneden haberimiz olmuyor. Kaçımız putların önünden geçerken kalbi rahatsız oluyor? Kaçımız tekel bayilerinin önünden geçerken kalbi rahatsız oluyor? Veya çıplak kadınların arasında yaşamaktan rahatsız oluyor muyuz? En ufak münkere bile kalbimizle buğz ediyoruz buda imanın en alt derecesi! Daha birkaç ay evvel tağutların talimatlarıyla koyun gibi şu saatte eve giriyorduk, şu saatte evden çıkıyorduk. Kalp aynı kalmıyor kardeşim emin ol. Resulullah sav. bile bu konuda Allah'dan yardım istiyor. Sadece bu erkekler için geçerli değil. Kadınlar içinde geçerli. Birkaç sene önce cihada medya yoluyla, infak yoluyla destek veren bacılarımız şimdi cihadı ağızlarına almıyorlar....yemek tarifi paylaşıyorlar, şiir paylaşıyorlar ama cihad yok! Bu durumdan da erkek olarak kadın olarak hatta hoca olarakta rahatsız değiliz çünkü işin ucu bize dokunuyor. Erkek isek gitmek zorunda kalacağız, kadın isek göndermek zorunda kalacağız, hoca isek yetiştirmek zorunda kalacağız. Belki bana kızacaksınız ama vakamız ne yazık ki bu kardeşler! Sana hicretin faziletinden, cihadın faziletinden sonra bahsedeceğim ama giderken en azından Müslümanların gündeminden düşmeyen (cuma,oy,askerlik,okul) meselelerinden uzak kalırsın rahat rahat bir imamın arkasında namaz kılarsın, Allah yolunda asker olursun, Evlenirsen çocuğunu okula gönderirsin ve demokrasi belasından uzak olursun ve elhamdulillah eşinin saçı dışında kadın saçı görmezsin ama kalırsan çok şey kaybedersin kardeşim.
Allah razi olsun kardesim icimdekilere tercüman oldun vallahi hergun düşünüyorum burada zillet içerisinde her yerde Allah'ın bir harami işleniyor ortamin o bozuk rengi ister istemez bizede tesir ediyor, Yahudilerin cumartesi yasağını çiğnemesi geliyor aklıma Allahin bir haramini cignedikleri için oradaki Salihler biz sizinle ayni ortamda yasayamayiz deyip isyankarlarla aralarina bir duvar çekmişler neticede isyankârlar helak olmuş salihler onların içinde yaşamaktan haya edenler kurtulmuştu simdi ise bir haramı bırak bütün haramlar çiğneniyor hemde arsızca hiç utanmadan sıkılmadan birde harami teville helal yapan gruplari saymıyorum bile hepsi ayri bir rezillik içerisindeler.. daha yolun başında sayılırım evlensen ayri bir dert bekar kalsan ayri bir dert insAllah bir çocugum olsa diye varsayıyorum ben çocuğumu beyin yıkayan bu okullara nasil gönderirim diye düşünüyorum, o çocuk büyünce veya ahirette bana sormayacak mi baba ben sana tabi iken bu okullarda ne haltlar döndüğünü bildiğin halde beni neden oraya gönderdin Allah'ın arzı geniş degil miydi, bu ve daha birçok şeyi düşününce insan özlemini çektiği islam topluluğunu özlüyor Rabbim evli kardeslerimin yardımcısı olsun.. burada işlenen günahlara kalben bugz ediyoruz evet fakat sürekli ayni ortamda kaldığımızdan bir süre sonra heyecanımız azalıyor normalleşiyor kalbimizde Allah korusun bu duruma alışmaya başlıyor ben bunu kendimden hissediyorum, ilk günkü takva heyecan ibadetlerdeki huşu azalıyor, maalesef çevremede bakıyorum onlarda öyle mesela eskiden tanıştığım o güzel kardeslerde eski heyecan yok, kimisi sigaraya başlamış kimisi dünya islerinden başını kaldırmiyor, kimisi siyasilerin içine girmiş, kimisi evlendi ne cihaddan bahsediliyor nede cihad ehli araştırılıyor nede gündem yapılıyor...Allah yardımcımız olsun

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Kalbimden geçeni Allah biliyor, şu dünyada en çok görmek istediğim şeylerden birisi bu topraklarda Hisbe teşkilatının kurulduğunu ve şeriatın uygulandığını görmek.
Ama bunu göremeyeceksem en azından bunun uygulandığı bir yer görmek, inşallah bir gün hepimize nasip olur.
Cihadı terkeden soplumlar gerçekten zillete düçar oluyorlar, bizim fakültede cesaret edemiyorlar ama özellikle lie çağındaki eniklerin dahi İslama futursuzca sövdüğü, zinanın lise, uyuşturucunun ortaokul sıralarına kadar düştüğü bir dönemi yaşıyoruz...
Forum dolayısı ile Samuel Huntington'u biraz araştırdım. Adam medeniyetler çatışması tezinde Türkiye'yi, Batı medeniyeti ile İslam medeniyeti arasında çekişmeli gösteriyor. Eğer böyle gider ve Allah'tan bir yardım gelmezse elim yazmaya varmıyor ama sonucu tahmin etmek hiçte zor değil...

Üst Ana Sayfa Alt