Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Hiç Sıvı Tuz Kullandınız Mı?

Sıvı Tuz'u faydalı buluyor musunuz?

• Evet

Kullanılan: 2 15.4%
  • Hayır

Kullanılan: 2 15.4%
  • Bilgim yok

Kullanılan: 9 69.2%

• Kullanılan toplam oy
    13
ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Sungurlu'da 'sıvı tuz' üretimi

Türkiye'de tekstil sektöründe tanınan bir firma olan Mahmut Grup tarafından ilimiz Sungurlu ilçesinde sıvı tuz üretimi başlatıldı.Firma sahibi Mahmut Küçükdoğan,gelişmiş ülkelerde 'altın suyu'olarak bilinen sıvı tuz üretimine başladıklarını ve yıl sonuna kadar 5 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini söyledi. Sungurlu'dan dünyaya sıvı tuz Mahmut Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Mahmut Küçükdoğan Çorum'da kurdukları tesiste bir aylık bir üretimleri olmasına rağmen şimdiden yurt dışından yoğun talep gelmeye başladığını ve yıl sonuna kadar ilk etapta İngiltere,Fransa,Almanyave KKTC 'ye olmak üzere 5 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini bildirdi. Gelişmiş ülkelerde ‘Altın Suyu’ diye tabir edilen sıvı tuz, artık Türkiye’de üretiliyor. Türk girişimci Mahmut Küçükdoğan tarafından tamamı yerli kaynaklardan elde edilen rafine edilmemiş doğal tuza Avrupa’dan sipariş yağıyor. Çorum’da kurulan tesiste üretilen sıvı tuzla Fransa, Almanya, İngiltere ve KKTC’ye yıl sonuna kadar 5 milyon dolarlık ihracat hedefliyor Avrupalı’nın ‘Altın Suyu’ diye tabir ettiği rafine edilmemiş doğal tuz Türkiye’de üretilmeye başlandı. Tamamı yerli kaynaklardan elde edilen sıvı tuz daha piyasaya çıkalı 1 ay olmadan yurt dışından yoğun talep almaya başladı. Mahmut Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Küçükdoğan, “Doğal tuzu İlk etapta İngiltere, Fransa, Almanya ve KKTC’ye ihraç edeceğiz” dedi. Gelişmiş ülkelerin iyotsuz doğal sıvı tuzun önemini bildiklerini anlatan Küçükdoğan, “Vücudun ihtiyacı olan tuz, rafine edilmemiş sıvı tuzdur. Biz de bu bilinçle yola çıktık ve halkımızın bir ihtiyacını karşılamak için yola çıktık. Fakat gördük ki; yurt dışından da büyük talep var. Yıl sonuna kadar 5 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

YILDA 50 TL’YE SAĞLIKLI YAŞAM

Çorum’da bulunan tesislerde 150 mililitrelik tuzluk, 750 mililitrelik cam şişe ve otel, restoran, yemekhaneler gibi toplu tüketime yönelik olarak 5 litrelik pratik musluklu paketlerde üretilen sıvı tuz Dr.Salt markasıyla piyasaya sunuldu. Mahmut Küçükdoğan, her yere cebinde taşıdığı tuzlukla gittiğini belirterek şunları söyledi: “Doğal rafine edilmemiş sıvı tuzu keşfettikten sonra artık cebimde tuzluk olmadan dışarı çıkmıyor. Şu anda bu tuzu kullanan dostlarımın mekanlarında yemek yiyorum. Grip salgını yaşadığımız geçen kış hastalanmayan vatandaş kalmamıştı. Ama bizim 200 kişilik personelimiz bu ürün piyasaya çıkmadan önce bunu kullandığı için tek bir kişi mesaisinden olmadı. Bu da gerçek doğal tuzun insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu gösteriyor. Bir tüketici yılda sadece 50 TL’lik doğal rafine edilmemiş sıvı tuz kullanarak büyük bir sağlık avantajını elde etmiş olacak” Küçükdoğan, ürünün piyasaya çıkar çıkmaz daha 1 ay bile geçmeden İngiltere, Fransa, Almanya ve KKTC’ye 5 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedeflediklerini söyledi.

AVRUPALI ‘ALTIN SUYU’ DİYOR

Küçükdoğan, Dr. Salt’ın, rafine tuzların yol açtığı ‘sağlığa zararlı’ imajını yıkacağını ifade ederek, “Dr. Salt sağlığa zararlı olmak bir yana sağlıklı kalabilmek için mutlaka tüketilmesi gereken bir ürün” dedi. Küçükdoğan, Dr. Salt’ın sağlık konusunda kendi hassasiyetlerinden yola çıkılarak seri üretimine başlandığını belirterek şu bilgileri verdi: “Avrupalılar sıvı tuzun değerini bizden önce keşfetti. Avrupa’da ‘Altın suyu’ denilen sıvı tuz, insan sağlığı için çok önemli. Bildiğimiz rafine tuzlar sağlığımızı tehdit ederken doğal sıvı tuz ise sağlıklı yaşam için vazgeçilmez. ABD’de rafine edilmiş tuzların üzerinde ‘No Salt’ (tuz değil) yazıyor. Bizde ise tuz diye satılıyor. Bir ürün rafine oluyorsa, jelatine giriyorsa tüketmekten kaçınmalıyız.” Tuz konusunda toplumda bir paradoks yaşandığını hatırlatan Küçükdoğan, sağlık için vazgeçilmez olan tuzun aynı zamanda birçok hastalığın da sebebi olmasını şöyle açıklıyor: “İnsan vücudunda 84 mineral var. Tuzda da 84 mineral yer alıyor. Aynı zamanda vücudumuzun yüzde 70-75’i su. Suyun içerisinde yer alan hücrelerin içerisinde de su var. Hücrelerin içerisine su girebilmesi için vücutta tuz olması lazım. İnsan vücudunda doğal tuz yoksa hücreler yeteri kadar su alamıyor. Aç kalan, susuz kalan çocuk ne yapar? Ağlar. Hücre de ağlıyor. Hücrenin ağlaması demek, vücutta bir ağrı, bir sıkıntı var demektir. Ağlamayı susturmak için tuz lazım. 40 yaştan sonra herkesin bir yerleri ağrıyor. Atalarımız, ‘Acı acıya, su sancıya iyi gelir’ demiş. Rafine tuz kullanıldığında, hücreler içerisine su alamıyor. Bu kez hücre kendini değiştiriyor. Susuz ortamda oksijensiz ortamda yaşamaya alışıyor. Onun adına da kanser hücresi deniyor.”

2017-05-07 19.27.37.png
2017-05-07 19.28.55.png

2017-05-07 19.28.38.png

Daha fazla bilgi için kaynaktaki adrese tıklayın.

Kaynak: drsalt net

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Evde turşularda kullanılan kaya tuzu vardı, eritilip kullanılır hani. Sağlıklıymış diye yemeklerde de kullanayım demiştim. Bir şişeye su koyup, suyun kaldırabildiği kadar kaya tuzu eklemiştim. Yemeğe bu sudan döküyordum. (Sonradan sıvı olarak ölçüde zorlandığım için kullanmayı bırakmıştım)

Bu sıvı tuz da, benim yaptığım işlemin doğal hali galiba..

Bu arada az önce kaya tuzuyla ilgili bi yazı okudum. 84 mineral onda da varmış. Ama faydalı olması için rafine edilmemiş hali olmalıymış.. Kısaca sıvı yada katı, önemli olan tuzun işlem görmemiş olması anlaşılan.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Evde turşularda kullanılan kaya tuzu vardı, eritilip kullanılır hani. Sağlıklıymış diye yemeklerde de kullanayım demiştim. Bir şişeye su koyup, suyun kaldırabildiği kadar kaya tuzu eklemiştim. Yemeğe bu sudan döküyordum. (Sonradan sıvı olarak ölçüde zorlandığım için kullanmayı bırakmıştım)

Bu sıvı tuz da, benim yaptığım işlemin doğal hali galiba..

Bu arada az önce kaya tuzuyla ilgili bi yazı okudum. 84 mineral onda da varmış. Ama faydalı olması için rafine edilmemiş hali olmalıymış.. Kısaca sıvı yada katı, önemli olan tuzun işlem görmemiş olması anlaşılan.

Bu tamamıyla yerin altından su gibi çıkıyor. Çok ilgincime gitmişti. Yani su kaynağı gibi işlem görmeden şişelenerek satılıyor. Maliyeti de normal tuzdan daha iyi (4 kişilik bir ailenin yıllık tükettiği sıvı tuz miktarı 10 lt yani 60-70 TL), doğal olduğu içinde yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği vb. hastalıklara zarar vermediği söyleniyor. Aileme almayı düşünüyorum. Bu yüzden hem istişare amaçlı hemde bilgilendirme amaçlı paylaşmak istedim.

Dr. Salt'tan alıp kullanan varsa özellikle yazmasını istiyorum (Dr. Salt Türkiye'nin bir markası(Mahmut Grubun) ve sıvı tuz üretiminin tek yetkili satıcısı, yani bu ürünün Türkiye'de muadili(eş değeri) yok).

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu tamamıyla yerin altından su gibi çıkıyor. Çok ilgincime gitmişti. Yani su kaynağı gibi işlem görmeden şişelenerek satılıyor.
Yeraltı suları tuz kaynaklarıyla birleşirse doğal olarak sıvı tuz oluşması mümkün ahi. Mesela Tuzgölü'nün bol yağmur aldığı sonbahar-kış dönemleri, 30-40 cm kadar su olurmuş üzerinde. Bu su da tuzlu oluyor haliyle, o misal..

Tabi Tuzgölü ile yeraltı kaynakları kıyaslanmaz, yeraltındaki daha temiz olur sanırım.

Güncel:

Burası da benzer bi tuz kaynağı sanırım:

Çorum'daki sıvı tuz üretimi de (bu videodakinin aksine) buharlaştırılmadan şişeleniyor olmasıdır.

Üst Ana Sayfa Alt