Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Her Rastlantıyı Allah'tan (c.c.) Kendine İşaret Geldiğini Zannetmek Caiz mi?

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
bu soruyu araştıracağımı söyledim ama net yanıt bulamadım direk aktarıyorum yardım ederseniz sevinirim...

Bildiğimiz gibi, avam tabakasının ve cahillerin büyük bir kısmı rüyaya bağlanırlar, rüyadan gelen her şeyi tasdik ederler, onu hayatlarında takip edecekleri yolu aydınlatan bir ışık sayarlar
Sadık rüyalar azdır Bunlar doğru olmakla beraber, zannı delildir ve üzerine itikadı esaslar kurulamaz, bir fikrin ispatına veya dinî hükümlerden herhangi birine delil olamaz

Bu cümleye bakarak size özel sorum var Ben ilim araştırıp öğrenen çok ama çok okuyan biriyim Özellikle daha evvel de kitap okurdum ama tarzım başkaydı şimdi tasavvuf ve dini kitaplara merak sardım Daha çok ahlaki açıdan kendimi nasıl deiğştirebilirim ya da evlatlarıma nasıl örnek olabilirim onun derdi içindeyim Kuran öğrendim çok şükür namazlarıma başladım Tövbe çok ediyorum ALLAHÜTELAYA dua etmiştim RABBİM SENİN İLMİNİ ARAŞTIRIYORUM SEN KOYDUN BU AŞKI İÇİME NE OLUR BENLE KONUŞ YAZILARINLA BENİMLE OLDUĞUNU HİSSETTİR BANA DOĞRU YOLA GEİTR BENİ HEP dedimSorum yukardaki cevabınızla alakalı Ben rüya görerek amel etmiyorum ama okuduklarıma göre amel etmeye başladım Öyle ki kurandan ya da dini kitaplardan takvim yapraklarından ALLAHÜTELA nın bana mesaj verdiğine inanmaya başladım Bu tesadüf değil Çünkü gerçekten karşıma çıkıyor
Gıybet ettiysem takvim yaprağından kopardığım sayfada ki hadisi şerife uyarı oluyor
-Gıybet eden de dinleyen kadar günahkardır diye
Geçen gün ALLAHÜTELA ya namazda
-Beni seviyor musun?Sevdiğin kullar arasına aldın mı benide diye sordum
O kadar içten sordum ki anlatamam ağladım Istiare duasına yattım ama o amaçla yatılmayacağını biliyordum ama yattım belki gösterir diye O gece görmedim ertesi gün kitaplığımda ki onlarca kitabın içinden daha evvel okumadığım bir kitabı alıp sayfalarını çevirdiğimde şu yazıyorddu
-KELAMIMI OKUYAN VE ONUNLA AMEL EDENİ EVDİĞİM KADAR KİMSEYİ SEVMEM diyordu CENABI HAK
dAHA bir çok kelimesevmekle alakalıKatında değeri olanın kuranı çok okuyan olduğunu
Açıkça bana KURAN ÇOK OKU VE ONUNLA AMEL ET SEVEYİM demekteydi
Ağladım çok duygulandım bana mesaj olarak böyle yazılar çıkıyor karşıma O gün ne yaşadıysam hatalı amellerimde ya da iyi amllerimde Bunun hikmeti nedir sizce ?Böyle yaşamaya devam etmelimiyim?Bir çok örnek yaşadım başımdan geçen burda yazmak istemiyorum sıkmamak için ama çıkıyor işteKorkuyorum şeytani olmasın diye

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ah tasavvuf, ne yaptın (saptırdın) böyle insanları?

Tasavvuf('un şirk, hurafe ve bid'atler) mikrobuna bulaşan kişi zor iflah olmakta. Bu hadisede de, kişi kendini diğer insanlardan özel hissettiğinden en ufak rastlantı, tevafuk bir hadisede kendine bir pay çıkarmanın ötesinde, Allah (c.c.)den kendine işaret geldiğini sanmakta. Bu artık paranoya haline dönüşmeden bundan kurtulmak lazım, aksi taktirde bunun daha ilerisi işaretleşmeyi bırakıp direk görüşmeyi, vahiy almaya gider.
Allahtan işaret geldiğine inanan bu anlayış sahibleri, nedense Tağut ve Cihad hakkında işaretler almamaktadırlar!
Bu tür rastlantıların, Kendine verieln bir işaret sanılması kişiden kişiye göre değişen bir anlayışla çeşitli durumlara nisbet edilmesinin bir dayanağı yoktur.

"İnsanı Biz yarattık. Onun için, nefsinin kendisine neler fısıldadığını, neler telkin ettiğini de Biz pek iyi biliriz. Çünkü Biz ona şahdamarından daha yakınız." (Kaf 16)

Yukarıdaki vakıanın tersine, gördükleri /duydukları işareti kendi aleyhlerine sananlar da vardır.

"...Onlar, her gürültünün kendi aleyhlerine olduğunu sanarlar...." (Munafikun 4)

Onlar (Munafıklar) adeta akılsız birer hayalettirler. Bu munafıklar hainliklerinden ve kötü zanlar besle*melerinden dolayı her çıkan gürültünün kendi aleyhlerine olduğunu zannederler. Çünkü onlar, kendilerini rusvay edecek âyetlerin ineceğinen ve öldürülmelerini mu'minlere helal kılacak hükümlerin gelmesinden korkarlar.

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu artık paranoya haline dönüşmeden bundan kurtulmak lazım, aksi taktirde bunun daha ilerisi işaretleşmeyi bırakıp direk görüşmeyi, vahiy almaya gider.
Allahtan işaret geldiğine inanan bu anlayış sahibleri, nedense Tağut ve Cihad hakkında işaretler almamaktadırlar!

Allah razi olsun akhi

Üst Ana Sayfa Alt