Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hamsili Pilav

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
MALZEMELER

1 kg hamsi (ayıklanmış)
400 gr pirinç
2 orta boy soğan
Kuş üzümü
Dolmalık fıstık
Maydanoz
Kırmızı pul biber
Karabiber
1 çay bardağı sıvı yağ
50 gr tereyağı
1 su bardağı su

HAZIRLANIŞI

Servis tepsisini önce yağlayalım. Sonra ayıkladığımız hamsiyi düzgün bir şekilde alt kısmına ve yanlara dizelim. Tamamlandıktan sonra soğanı ince ince doğruyoruz. Pirinci yıkadıktan sonra soğana ilave edelim, maydanoz, baharat, üzüm ve fıstığı yıkayarak bu malzemelere ilave edelim. Bir miktar hamsiyi bölerek bu karışıma ilave edelim. Birbirine iyice kanştırıp tuzunu da katarak hamsilerin üzerine döşeyelim. Daha sonra tepsinin yanlarındaki hamsileri elimizle diziyoruz. Kalan hamsileri pilavın üzerine iyice yerleştiriyoruz. Açık yer kalmayacak şekilde üzerine sıvı yağ ve tereyağını ilave ediyoruz. Suyunu da koyup kısık ateşte pişirelim.

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
Tadı güzel oluyor mu acaba?Biraz değişik bir tarifmiş Selametle

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ben hiç yapmadım ama güzel oluyor yedim tavsiye ederim

cascade Çevrimdışı

cascade

Üye
İslam-TR Üyesi
Hmm bende duydum ama denemek nasib olmamıştı...Karadenuzluler çok yapıyor bunu heralde :)

kargı1 Çevrimdışı

kargı1

Üye
İslam-TR Üyesi
karadenize bir tur atmak lazım hamsili ekmek hamsi çorba hamsiyle neler yapmış lar varya

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sitemizde karadenizli yok gibime geliyo

kargı1 Çevrimdışı

kargı1

Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum ya aslın da şimdi karadezin islami kitap araştırması yapsanız genelde dua kitapları çok satılıyor islami eserler az sayıda satılıyor bu bi araştırma sonucu

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
caps verilirse de tıklama.

konu için hep beraber; güncel.
ordulu biri hamsili pilavı iyi yapar arkadaşlar, biliyomuydunuz

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
evet ordulular hamsili pilavı daha çok yapıyor(bu yüzden iyi yapar muhtemelen) ama trabzonda çok yaygın değil.........trabzonda hamsi kızartması,hamsi buğulaması,hamsi oturtması,lahana çorbası,lahana sarması........vs vs diye gidiyor