Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Halid bin Velid Malik'i Haksız Yere Öldürmüş müdür?

M Çevrimdışı

Mehmet89

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum. Halid r.a. hakkında bazı sorular soracağım. Bu konu bir müddettir beni düşündürmekte. Bir olay anlatılır. Hz.Halid Malik bin Nüveyrenin kabilesine gönderiliyor. Ancak kabile Müslümanlığı reddetmemiş hatta namaz da kılıyorlarmış. (Buradan sonrası bazı kaynaklarda geçen rivayetlerdir)

Bu olayla ilgili rivayetler:

1. rivayet: Malik'in bir hanımı varmış. Halid r.a. ondan hoşlandığı için Malik ve kabilesini öldürmüş. (Hatta Malikin kardeşi Medineye gelmiş kardeşi Malikin haksız yere öldürüldüğünü, Malikin mürted olmadığını Müslüman olduğunu ve buna rağmen Hz.Halid tarafından öldürüldüğünü söylemiş)

2. rivayet: Aynı gece bu kadınla ilişkiye girmiş (oysa cariyelerin de 1 kere iddet beklemesi gerekmiyor mu?)

3. rivayet: Eğer Hz.Halid bu olayda haklıysa, o zaman neden Hz.Ömer bu olaya öfkelenmiştir ve Hz.Halide kısas uygulanmasını istemiştir? Eğer Hz.Ömer burada haklıysa Hz.Halide neden kısas uygulanmamıştır?

Rafızilerin sahabiye iftiraları meşhurdur ancak bu rivayet Sünni kaynaklarda da bahsedildiği için kafama takıldı. Eğer sadece Rafızi kaynaklarda geçseydi hiç şüpheye düşmezdim sahabi aleyhinde ama Sünni kaynaklarda da geçmesi biraz şüpheye soktu beni. İyi bilen bir arkadaş delilleriyle ve vicdanen de rahatlatıcı bir şekilde anlatırsa çok iyi olur. Selametle.

M Çevrimdışı

Mehmet89

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu sorularına da diğer sorularına da cevabımız var ama sen ilk önce kimliğini ortaya koy bakalım. Rafızi misin?

Sürekli Sahabeyi tenkid eden sorular soruyorsun ve tipik bir şii-rafızi(Allah'ın laneti üzerlerine olsun) ağzıyla konuşuyorsun. Ve bunu yaparken de aptalı oynuyorsun.

Yok ben şii-rafızi değilim diyorsan, senin başka işin yok mu bu meseleler dışında? Dinin itikadını, fıkhını, usulünü öğrendin de tarihi mi kaldı? derler adama.

Sahabeyi tenkit eden kim? Tenkit edenlerin kafa karıştırıcı sorularına cevap bulma peşindeyim. Bu iki farkı ayıramıyorsan biraz mantık ilmi çalış. Dini itikadı (eksik ve hatalı bilgileri kenara bırakarak) tekrar öğrenme aşamasındayım ve kafamdaki soru işaretleri geçmedikçe bu soruların üzerine gideceğim. Mesela ilmi cevapların hiçbirini reddetmedim. İbni Teymiyenin Yezid hakkındaki görüşüne de katıldığımı belirttim bir başka yazıda.

A Çevrimdışı

Ahlul Hadeeth

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sahabeyi tenkit eden kim? Tenkit edenlerin kafa karıştırıcı sorularına cevap bulma peşindeyim. Bu iki farkı ayıramıyorsan biraz mantık ilmi çalış. Dini itikadı (eksik ve hatalı bilgileri kenara bırakarak) tekrar öğrenme aşamasındayım ve kafamdaki soru işaretleri geçmedikçe bu soruların üzerine gideceğim. Mesela ilmi cevapların hiçbirini reddetmedim. İbni Teymiyenin Yezid hakkındaki görüşüne de katıldığımı belirttim bir başka yazıda.

Mantık ilmi gavurların, filozofların ilmidir. Selef bundan insanları menetmiştir. Arkadaşım, kardeşin sana demek istediği, ya da benim anladığım şu. Demek istiyor ki, sen tarihi konuları boşver, itikadı ve fıkhı öğren. Nitekim Halid bin Velid bunu yapmışsa sana ne fayda verecek? Ya da sorduğun diğer Ömer sorusu mesela? Sana ne katacak? Bunlar Rafizilerin şüpheleri. Alimler ittifakla demiş ki, bidat ehlinin sözlerini dinlemek sadece alimler için caizdir. Avam için caiz değildir.

Sende onların şüphelerine cevap verecek kapasitede alim ve müctehid isen, buyur oku bidatlarını. Cevap veremezsen sende rafizi bir yahudi olursun yolun sonunda.
Eğer bu şüphelere verecek cevabın yok ise, bu şüpheleri okuma. Çünkü kalbin bunla dolar ve yine bir yahudi olursun.

Kalbini güzel tevhid ilmi ile doldur. Namazını hadislere göre mi kılıyorsun, bunlara bak. Tarih ya da sahabenin amelini sorgulamak bizim işimiz değildir.

Üst Ana Sayfa Alt