Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Hahamdan Içme Suyuna Zehir Fetvası

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Haham Mlmad, Filistinlilerin göç etmesi için sularına zehir katılabileceğini söyledi

hahamdan-icme-suyuna-zehir-fetvasi.jpg


Filistin’de Batı Şeria'daki Hahamlar Konseyi Başkanı Shlomo Mlmad, cuma günü Filistinlileri yaşadıkları bölgelerden göç ettirme hedefiyle içme sularına zehir katılabileceği fetvası verdi. Filistinliler hahama sert tepki gösterdi.

Shlomo Mlmad'ın Filistinlileri yaşadıkları bölgelerden göç ettirme hedefiyle içme sularına zehir katılabileceği fetvasının Filistinlilerin tasfiye edilmesi ve öldürülmesi için yapılmış provokatif bir çağrı olduğu belirtildi.

Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim ez-Zanun, tüm dünyanın masumların dini ve ırkı nedeniyle kanının dökülmesine neden provokatif açıklamaları sonlandırmak için çalışması gerektiğini vurguladı.

Açıkça İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümeti tarafından desteklenen bu düşmanca yöntemle mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Zanun, geçen hafta Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerlerine yaklaşık 20 milyon dolarlık destek verildiğine değindi.

Zanun, Mlmad'ın fetvasının Yahudi yerleşim yerlerine hizmet ettiğine değinerek, bunun ırkçı ve radikal din algısından kaynaklandığını söyledi.

Zanun, bu fetvanın kendilerinden olmayanlara yönelik bakış açılarıyla örtüştüğünü ve Filistinlilerin öldürülmesi, ağaçlarının sökülmesi kuyularına zehir atılması gibi fetvaların daha önce de verdiğini kaydetti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, "Bu Filistin halkına karşı yapılmış ilk çağrı olmadığı gibi Filistinlilerin tasfiye edilmesi ve öldürülmesi için yapılmış provokatif bir davettir." dedi.

Bu açıklamaların İsrail tarafının barış için gerçek bir ortak olmadığını gösterdiğini kaydederek, "Yahudi Hahamlar Filistinlilerin öldürülmesine, toprakları ve tarım mahsullerinin çalınması, mal varlıklarının tahrip edilmesi yönünde onlarca fetva verdi. Bu fetvalar Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik adam öldürme ve tahrip etme 'operasyonlarına' neden oldu." ifadelerini kullandı.


Kaynak : dünya bülteni
 
Üst Ana Sayfa Alt