Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hadislerle Dünya Dışı Varlıklar

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

My leader is the Prophet, my Lord is Allah,
İslam-TR Üyesi
Peki anlaşıldı dünya da sınırlar var ama
Dünya sınırları var ama aynı yere varılıyor ama dünya düz olsaydı eğer güneş neden batma meydana geliyor her gün güneş batıyor düz oldu için güneş her yere giderdi ama aslında güneş batma olmuyor baska yere hareket ediyor oda bize batma adiyla gerçekleşiyor düz olması pek inandırıcı değil gibi

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
Bide herşey dönüyor gezegenler dönüyor bizde dönüyoruz kabe hacta dönüyoruz

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
Dünya böyle olursa acaba merak ediyorum her yerin bir sınırı oldu için dönme yapilamaz
images.jpg

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
Abdullah kardeşim bir yerde engel olmadığını nereden biliyorsun? Kâfirlerin bize gösterdiği animasyonlar ve hikâyeler dışında nasıl bir delil gösterebilirsin? 7 arz ve 7 sema meselesi o sistemle daha kafama oturuyor. Bunlarla beraber kesin olarak da Dünya düz diyemiyorum. Lâkin bize anlatılan bu sisteme yanlış diyorum.

Ayrıca bir tepsinin üstünde bir portakalı uçurduğun zaman ve bir karınca da tepsinin üstündeyken "portakal yuvarlaksa burası niye düz olsun?" dese çok saçma bir şey demiş olur değil mi?
Evet doğru 🍊 yuvarlaksa dünya da yuvarlaktır düz olması pek inandırıcı değil gerçek değil gibi bana geliyor sen düz mu yuvarlak mi düşünüyorsun

SalihBeratt Çevrimiçi

SalihBeratt

Üye
İslam-TR Üyesi
Evet doğru 🍊 yuvarlaksa dünya da yuvarlaktır düz olması pek inandırıcı değil gerçek değil gibi bana geliyor sen düz mu yuvarlak mi düşünüyorsun
Bana düz, geoidden daha mantıklı geliyor. Tepsi vâri bir şeyin üstünde yaşıyor olamaz mıyız? Ve onun üstünde uçan portakal gibi olan şeyi güneş ya da ay olarak kabul edemez miyiz?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
muslumanlarda tarih cografya yaziciligi adli kitap var. Farkli pek cok kaynakta var. Bugun dunyasina inanmayan yuzyillar oncesine gidip bakabilir, ne dünya ne gezegenlerin düz oldugu sonucu cikmiyor. Yani bi donem o kadar cok ilgilenmisler ki bu konularla yuzlerce adam var. Kitap isim kaynaği ile dolu.
Bu konunun hayatima bi faidesi olmadigi icin acikcasi pek umrumda değil, lakin ne dunyanin ne diger gezegenlerin düz olduguna inanmiyorum.
forum icinde de bu konu defaatle işlendi arama butonundan tarama yaptirin karsiniza cikar sayfalarca.

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
muslumanlarda tarih cografya yaziciligi adli kitap var. Farkli pek cok kaynakta var. Bugun dunyasina inanmayan yuzyillar oncesine gidip bakabilir, ne dünya ne gezegenlerin düz oldugu sonucu cikmiyor. Yani bi donem o kadar cok ilgilenmisler ki bu konularla yuzlerce adam var. Kitap isim kaynaği ile dolu.
Bu konunun hayatima bi faidesi olmadigi icin acikcasi pek umrumda değil, lakin ne dunyanin ne diger gezegenlerin düz olduguna inanmiyorum.
forum icinde de bu konu defaatle işlendi arama butonundan tarama yaptirin karsiniza cikar sayfalarca.
Bunu mu diyorsun

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
Bana düz, geoidden daha mantıklı geliyor. Tepsi vâri bir şeyin üstünde yaşıyor olamaz mıyız? Ve onun üstünde uçan portakal gibi olan şeyi güneş ya da ay olarak kabul edemez miyiz?
Ay yuvarlak sa neden dünya düz olsun kardeşim eğer anlamak istiyorsan astroloji kitaplara bakman lazim ama hiç taraf veya ön yargıyla bakmadan öğrenebilirsin

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
Eskiden Kendi gözleriyle Baktılar'da düz filan düşünüyorlardı yeni kişiler geldi bunu araştırdılar ve teleskopik aletleriyle baktılar incelediler sonra yeni teknoloji aletleride kullandilar ve dediler ki dünya yuvarlaktır dediler yani küre ve sonraki insanlar da dediler ki roket gonderdiler dünyayı incelediler baktilar dünya yuvarlaktır dediler sonra ay Yuvarlak olarak görürdü düz diyenlerde kanıtı olmadı için o Bilgi kabul edilmedi

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
Dünya düz ve sadece dünya düz değil bütün dünyalar düz
Aferin ahiskali konuyu ne güzel açtın dünya duz gezegenler duz dedin gittin kanıt bile yok ben şimdi bunu kanıtını bulacağım dediğin yalan oldunu düşünüyorum bir mantık var koskoca birçok bilim adamları yalan mi söyleyecek ben kanıt yazmadım çünkü kısa sürede kanıtı bulmak zor.

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
Ne güzel Abdulmuizz fida açıklamış ve kabul etmiyorsunuz.
ORTAÇAĞDA KİLİSE BİLİYORDU
Genel kanının tersine, Dünya’nın yuvarlak olduğunu Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb bulmadı. Ortaçağ’da Kilise de Dünya’nın yuvarlak olduğunu biliyordu. Aslında günümüzden 2200 yıl önce yaşamış olan matematikçi ve coğrafyacı Eratosthenes Dünya’nın yuvarlak olduğunu bulmuştu.

Bunun için de Mısır’da İskenderiye ile Siyene şehirlerine birer çubuk dikti ve Siyene’deki (bugünkü Aswan barajı) asistanından yardım alarak öğle vaktinde çubukların gölge uzunluğunu ölçtü. Gölge boyu arasındaki fark, Nil ırmağı üzerindeki iki şehrin enlem farkını verdi ve böylece Eratosthenes yerkabuğunun eğriliğini ölçerek Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtladı.

SalihBeratt Çevrimiçi

SalihBeratt

Üye
İslam-TR Üyesi
Ne güzel Abdulmuizz fida açıklamış ve kabul etmiyorsunuz.
ORTAÇAĞDA KİLİSE BİLİYORDU
Genel kanının tersine, Dünya’nın yuvarlak olduğunu Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb bulmadı. Ortaçağ’da Kilise de Dünya’nın yuvarlak olduğunu biliyordu. Aslında günümüzden 2200 yıl önce yaşamış olan matematikçi ve coğrafyacı Eratosthenes Dünya’nın yuvarlak olduğunu bulmuştu.

Bunun için de Mısır’da İskenderiye ile Siyene şehirlerine birer çubuk dikti ve Siyene’deki (bugünkü Aswan barajı) asistanından yardım alarak öğle vaktinde çubukların gölge uzunluğunu ölçtü. Gölge boyu arasındaki fark, Nil ırmağı üzerindeki iki şehrin enlem farkını verdi ve böylece Eratosthenes yerkabuğunun eğriliğini ölçerek Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtladı.
Gölge farkı nasıl enlem farkına delil oluyor? Enlem farkına delilse, enlem farkı Dünya'nın geoid olmasına nasıl delil oluyor?

Abdullah kardeşim benim için en büyük delillerden biri yere ve göğe bakmaktır.

Ben semaya, güneşe baktığımda güneşin hareketini görüyorum. Güneşin hareketini gördüğüm hâlde okullarda bize "Hayır, güneş Dünyâ'nın üstünde hareket etmiyor, Dünya kendi etrâfında dönüyor, sen o yüzden öyle görüyorsun." deniyor.

Bana söyleyenin yalan söyleyip söylemediğini bilmezken ben niye ona güveneyim?

Rabbimin bana verdiği gözle gördüğümü niye reddedeyim? Rabbim vermiş bana göz. Onun verdiği göz ile görüyorum.

"Söylenen" ve "Gördüğüm" kıyas edildiğinde gördüğümü kabûl ediyorum ben.

Bir yalan çok söylendi diye doğru olmaz.

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

İslam-TR Üyesi
Gölge farkı nasıl enlem farkına delil oluyor? Enlem farkına delilse, enlem farkı Dünya'nın geoid olmasına nasıl delil oluyor?

Ben semaya, güneşe baktığımda güneşin hareketini görüyorum. Güneşin hareketini gördüğüm hâlde okullarda bize "Hayır, güneş Dünyâ'nın üstünde hareket etmiyor, Dünya kendi etrâfında dönüyor, sen o yüzden öyle görüyorsun." deniyor.

Rabbimin bana verdiği gözle gördüğümü niye reddedeyim? Rabbim vermiş bana göz. Onun verdiği göz ile görüyorum.

Kardeşim sen o gözle nereden baktin sen dünyadasin dünyanın dışına çıkman lazım düz mu yuvarlak mi diye ama ben şunu biliyorum sen dünyanın içinde oldun için düz dünyanın dışına çıkarsan Yuvarlak görürsün

Abdullah4 Çevrimiçi

Abdullah4

İslam-TR Üyesi

Kardeşim konu kapanmıştır sadece kitaptan delil paylaşacağım ister kabul et istersen etme müminler boşşeylerden yüz çevirirler muminun suresi ben dünya kuredir yuvarlaktır düz olduna inanmıyorum delillerde bile Yuvarlak deniyor ben bilime ve kurana sünnete güveniyorum

Son düzenleme: