Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hadisler Sonradan mı Uyduruldu?

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kafam çok karışmış durumda arada kaldım lütfen yardım edin.

işte bunlar, Allah'ın ayetleridir ki, onları sana hak olarak okuyoruz. hal böyle iken Allah'tan ve onun ayetlerinden sonra hangi hadise/söze inanıyorlar?!
casiye suresi 6. ayet

göklerin ve yerin melekutuna, Allah'ın yarattığı herhangi birşeye bakmadılar mı; ecellerinin gerçekten yaklaşmış olabileceğini düşünmediler mi? peki, bu kur'an'dan sonra hangi hadise/söze iman ediyorlar?
a'raf suresi 185. ayet

artık bundan sonra hangi hadise/söze iman edecekler?
murselat suresi 50. ayet

Allah, sözün en güzelini, birbirine benzer iç içe ikili manalar ifade eden bir kitap halinde indirmiştir. rablerinden korkanların ondan derileri ürperir. sonra da hem derileri hem de kalpleri, Allah'ın zikri/kur'an'ı karşısında yumuşar. bu, Allah'ın kılavuzudur ki, onunla dilediğini/dileyeni hidayete erdirir. Allah'ın saptırdığına gelince, ona kılavuzluk edecek yoktur
zumer suresi 23. ayet

yeryüzünde debelenen hiçbir canlı, iki kanadıyla uçan hiçbir kuş istisna olmamak üzere hepsi sizin gibi ümmetlerdir. biz bu kitap'ta, herhangi birşeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık. onlar, sonunda rableri önünde haşredilirler.
en'am suresi 38. ayet

karşılarında okunup duran bir kitabı sana indirmiş olmamız onlara yetmiyor mu? bunda, inanan bir toplum için elbette ki bir rahmet ve bir öğüt vardır
ankebut suresi 51. ayet

ayrıyaten hadislerin kendileri bile hadislere inanma der*böyle sahih hadislerden bazı örnekler;

“Allah elçisinden sözlerini yazmak için izin istedik, bize
izin vermedi.” (tirmizi, es-sünen, k. ilm, sayfa 11)

“Allah’ın kitabında helal kıldığı helal, haram kıldığı
haramdır. hakkında sustuğu ise serbesttir. Allah’ın
serbest bıraktıklarını kabul edin ve bilin ki Allah hiçbir
şeyi unutucu değildir.”
(ebu davud k. etime 39/tırmizi k. libas 6 ibni mace k.
etime 60/ el-müracaat sayfa 20)

din konusundaki ihtilaflarda size kur’an yeterlidir.
[5424-buhârî-müslim-nesâî] [4727-muvatta-müslim]
[5406-buharî-müslim]

“size sadece kuran’ı bırakıyorum; ona uyarsanız yolunuzu şaşırmazsınız” (müslim 15/19 nu, 1218; ibn
mace 25/84 nu, 3074; ebu davud 11/56, nu 1905)

“benden bir şey yazmayın, benden kur’an dışında bir
şey yazan onu yok etsin” (sahih-i müslim c.4, sayfa 97,
sünen-i daremi, c.1, sayfa 119; sünen-i ahmed. b.
hanbel c.3, sayfa 182)

“zeyd b. sabit’ten: resulullah bizi hadislerini yazmaktan
alıkoydu ve bizim yazdığımız hadisleri yok etti.” (sünen-i
ebu davud, ilim kitabı, c.3, sayfa 319)

biz hadis yazarken hz. peygamber yanımıza geldi ve “yazdığınız şey nedir?” dedi. “senden işittiğimiz hadisler” dedik. hz. peygamber dedi ki: “Allah’ın kitabından başka kitap mı istiyorsunuz? sizden evvelki milletler Allah’ın kitabı yanında başka kitaplar yazdıkları için yoldan çıktılar.”
el hatib, takyid 33

ey insanlar ateş tutuşturuldu ve karanlık gecenin parçaları gibi fitneler yakınlaştı. Allah’a yemin ederim ki aleyhimde tutunacak bir şeyiniz yoktur; kuran’ın helal kıldıkları dışında bir şeyi helal kılmadım. kuran’ın haram kıldıkları dışındakileri de haram kılmadım.
ibni hişam, siret 4

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Üst Ana Sayfa Alt