Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hadis Rivayet Ederken Dikkat Edelim.*okumanizi Tavsiye Ederim*

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
بسم الله الرحمن الرحيم

Değerli kardeşlerim bu alıntılarım hadis alimi Müslim ’in Sahih-i Müslim adlı kitabının mukaddimesinden.Dikkat ederseniz tamamen sahabe, tabiin ve tebei tabiinin Allah onlardan razı olsun sözlerinden oluşmakta ve hadis konusunda ne kadar hassas oldukları anlaşılmaktadır.

İbni Abbas radıyallahu anh dedi ki:
Filhakika biz Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem 'in üzerinden yalan uydurulmazken ondan hadis rivayet ederdik. Fakat insanlar hırçın deveye de uysal deveye de binmeğe başlayınca (yani insanlar iyi kötü demeyecek her mesleğe girmeye başlayınca) biz de ondan hadis rivayet etmekten vaz geçtik.

İbni Abbas radıyallahu anh dedi ki:
Bir zamanlar biz bir kimseyi:''Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu...'' derken işittik mi gözlerimiz hemen ona yönelir; ve kulaklarımızı ona verirdik. Vakta ki insanlar her boyayı boyamağa başladılar: artık biz de tanıdığımız şeylerden başkasını onlardan almaz olduk.
[Dikkat ediniz ashab ashabın ya da tabiinin bir kısmından hadis almaz olmaya başlamış]

tabiin veya tebei tabiinden Muhammed şöyle demiş:
Şüphesiz ki bu ilim (hadis ilmi) dindir. Öyle ise dininizi kimlerden aldığınıza dikkat edin!...
[O zaman “ey Müslümanlar dininizi aldığınız yeri donunuzu aldığınız yer kadar araştırıyor musunuz?” ]

Abdullah b. el-Mübarek'i İsnad dindendir. Eğer isnad olmasa idi muhakkak her isteyen istediğini söylerdi;derken işittim,

Yine tabiin veya tebei tabiinden İbni Ebi'z-Zinad'dan , o da babasından naklen rivayet etti. Babası şöyle demiş:
Medine'de hepsi güvenilir yüz kişiye yetiştim ki, onlardan hadis kabul edilmez; haklarında: ''Hadis ehli değildir.'' denilirdi
[yani bir insanın güvenilir bir Müslüman olması ayrı bir şey kendisinden hadis nakledilecek kadar işin ehli olması apayrı bir şey]

Bize Hammad b. Zeyd rivayet etti. Dedi ki:
Eyyub:
Benim bir komşum var, dedi. Sonra onun faziletlerinden bahsetti. Ama benim yanımda iki hurma danesine şahidlik etse ben onun şehadetini caiz görmem.» dedi.
[bakın gene çok faziletli kişiler ama kendilerinden hadis rivayet edilmiyor. ]

Evet kardeşler umarım neden hadis rivayet edilirken hep muteber hadis alimlerinin yazmış oldukları kitaplardan ve senedli şekilde rivayet edilmesi gerektiğinde ısrarcı olduğumu anlamışsınızdır.

KARDEŞİNİZ ABU_İBRAHİM...

Üst Ana Sayfa Alt