Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Gusül Abdesti Alınırken Cinsel Organa Yanlışlıkla Dokunmak Abdesti Bozar mı?

I Çevrimdışı

ilimtalebesi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Aişe r.a sahih rivayet ; "Resullullah s.a.v gusleder , iki rekat sünneti ve sabah namazının farzını kılardı onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum" . Ebu Davud, Tahâret 98 (245)

"Gusülden sonra namaz abdesti alan bizden değildir" Taberani, Mucemul Kebir (XI, 213)

Gusül yaparken organların tümü yıkanır avuç içinizin tenasül organınıza değmesinin namaz abdestine bir zararı yoktur . Birisi çıkıp namaz abdestin bozuldu tekrar abdest almalısın derse bu sünnete muhalefet olurki bizim için Resullullah s.a.v'in sünnetine muhalefet kitaba muhalefet demektir .

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu hadisten o hükmü nasıl çıkardınız çok merak ediyorum. Konu fıkhi bir mesele olduğu için aciliyeti yok şimdilik susuyorum, benden ehil abilerim var forumda evvela onların cevap yazmasını bekleyeceğim.

I Çevrimdışı

ilimtalebesi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu hadisten o hükmü nasıl çıkardınız çok merak ediyorum. Konu fıkhi bir mesele olduğu için aciliyeti yok şimdilik susuyorum, benden ehil abilerim var forumda evvela onların cevap yazmasını bekleyeceğim.
hadis gayet muhkem . eğer farklı bir mana teşkil ediyorsa şerhini bekliyorum ve abdestin bozulacağına dair bir deliliniz varsa onuda gönderin .

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bu forumda bir çoklarının ehil olmadıkları halde her türlü meseleye balıklama atlamalarından zaten rahatsızım. Hangi topluluk olursa olsun her kafadan ses çıkıyorsa orada birlik sağlanmaz, ilimde alınmaz.

Şahsınız ile alakalı bir derdim yok, rica ediyorum biraz bekleyelim şayet cevap gelmezse buraya uzun uzun delilleri(miz)i yazarım.

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hadis gayet muhkem . eğer farklı bir mana teşkil ediyorsa şerhini bekliyorum ve abdestin bozulacağına dair bir deliliniz varsa onuda gönderin .

Gereken butun deliller.
https://www.islam-tr.org/konu/cinsel-organa-el-surmek-abdesti-bozar-mi.8205/

sonuc hanefi mezhebinden bir kisi icin eger sehvet yok ise abdesti bozmaz.
Diger imamlarin gorusu verilen linkte mevcut.
Ben imam azam in mezhebindeyim boyle amel ediyorum. Soruyu soraninda eger hanefi ise bu sekilde degilse linke bakip ogrenmesini tavsiye ederim.

I Çevrimdışı

ilimtalebesi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ayriyeten sadece gusül ile namaz kılanabilmektedir yani kendisi bir nevi namaz abdesti gibidir sizin vereceğiniz cevaza göre namaz abdesti almadan sadece gusül eden bir kimse temizlenirken elini tenasül organına değdirdiği için (ki mecbur değdirmek zorundadır) abdestsiz hükmünde olur ve namaza duramaz . bu işten nasıl çıkıyorsunuz siz gusül ederken elinizle vücudunuzu uzuvlarınızı kıllarınızı tüylerinizi vs.. ovalamıyormusunuz ?

I Çevrimdışı

ilimtalebesi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Gereken butun deliller.
https://www.islam-tr.org/konu/cinsel-organa-el-surmek-abdesti-bozar-mi.8205/

sonuc hanefi mezhebinden bir kisi icin eger sehvet yok ise abdesti bozmaz.
Diger imamlarin gorusu verilen linkte mevcut.
Ben imam azam in mezhebindeyim boyle amel ediyorum. Soruyu soraninda eger hanefi ise bu sekilde degilse linke bakip ogrenmesini tavsiye ederim.
"parsa" senin bahsettiğin konu namaz abdestini bozan hallerle alakalı . "kişi gusül ederken eli tenasül organına veya dübürüne değdiği için gusül sonrası namaza durmak için tekrar abdest almalı" diyen bir tane alim varmı ? varsada bunu söyleyenler ellerini hiç bir şekilde kullanmıyolarmı inşallahurahman gibi balıklama küvetemi giriyolar :d

B Çevrimdışı

bynewhacker37

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş normal abdest değil gusül abdestinden bahsediyorum aldığımız sırada vucüdumuzu ovalarken yanlışlıkla tenasül organına değmesi gusül abdestini bozar mı?

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"parsa" senin bahsettiğin konu namaz abdestini bozan hallerle alakalı . "kişi gusül ederken eli tenasül organına veya dübürüne değdiği için gusül sonrası namaza durmak için tekrar abdest almalı" diyen bir tane alim varmı ? varsada bunu söyleyenler ellerini hiç bir şekilde kullanmıyolarmı inşallahurahman gibi balıklama küvetemi giriyolar :d

onunda cevabı bu linkte daha ayrıntılı bir şekilde verilmiş.
https://www.islam-tr.org/konu/gusul-alirken-zekere-elin-degmesi-abdesti-bozar-mi.44655/

benim anlamadığım sen gusul alıyorsun. gusul alırken diyelim ki yellendin. ne olacak gusulu yeniden mi alacan. gusulün olur lakin tekrar abdest alırsın. aynı şeyden bahsediyoruz. zekerine elin değmesi , yada tutman yada ne ise fark etmez. imamların görüş ayrılığı var. bende diyorum ki bende hanefiyim ona göre yaparım. soruyu soranada diyorumki sende hanefi ise ve imam azama ittiba ediyor isen sorun yok. kafanı bulandırma vesvese yapma hanefi olmayanların derdine düşme. eğer hanefi değilim diyorsanda 2 linkteki bütün yazıları oku ALLAH azze ve celleden idrakini açması için dua et. bende ediyom.
vesselam

I Çevrimdışı

ilimtalebesi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş normal abdest değil gusül abdestinden bahsediyorum aldığımız sırada vucüdumuzu ovalarken yanlışlıkla tenasül organına değmesi gusül abdestini bozar mı?
kardesım vucudu ovalerken yanlıslıkla tenasül organına değmekde ne demek ?? Hanefilere göre bütün vucudu ovalamak sünnet , İmam Malik ve İmam Ebû Yusuf'dan bir rivayete göre, gusül yaparken bedeni ovalamak farzdır. tenasül organınıda bol su ile yıkayacaksın tüylerin içlerine su ulaşması icin ovalayacaksın , apiş aralarını aynı sekıl ovalayacaksın , dübürü yıkayacaksın , koltuk altlarını , göbek deliğini , kulak içlerini , tırnak aralarına bile su ulaşması lazım . alimler boşunamı inne ucu kadar misali vermiş ?? racih olan görüş abdest bozulmaz . yani Allahın izniyle bir problem yok . sen önce niyet et namaz abdestini al , sonra gusle nieytini et , gusüldede ellerini kullanarak vücüdünun bütün azalarını bolca ovalayarak abdestini tamamla namazına dur . Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Maide 6 . İşi zora dökenleri dinleme bizim için ölçü Kuran ,peygamberin sünneti ve ehli sünnet imamların görüşüdür .

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ayriyeten sadece gusül ile namaz kılanabilmektedir yani kendisi bir nevi namaz abdesti gibidir sizin vereceğiniz cevaza göre namaz abdesti almadan sadece gusül eden bir kimse temizlenirken elini tenasül organına değdirdiği için (ki mecbur değdirmek zorundadır) abdestsiz hükmünde olur ve namaza duramaz . bu işten nasıl çıkıyorsunuz siz gusül ederken elinizle vücudunuzu uzuvlarınızı kıllarınızı tüylerinizi vs.. ovalamıyormusunuz ?

tenasül organa avuç içi ile değmek cumhura göre abdesti bozar

abdest alırken dokunmakla abdest aldıktan sonra dokunmak arasında fark vardır.

https://www.islam-tr.org/konu/gusul-alirken-zekere-elin-degmesi-abdesti-bozar-mi.44655/

Üst Ana Sayfa Alt